Denník N

Kolovrat a iná symbolika

Pred niekoľkými týždňami ma požiadali známi o názor k akcii NAKA v e-shope Arkona, pretože sa dlhodobo venujem téme konfliktu medzi väčšinovou slovenskou kultúrou a metalovou subkultúrou. Pod blogom Jána Benčíka „O troch ukrivdených neviniatkach“ padla aj otázka prečo tento zásah nespomenul. Na úvod poviem, že som si neurobil ucelený názor na to či je akcia NAKA opodstatnená, pretože problém je dosť komplikovaný.

Akcia NAKA v e-shope Arkona
Vo štvrtok 10. 5. 2018 sa konala v priestoroch e-shopu Arkona razia NAKA, pri ktorej bolo zaistených väčšie množstvo predmetov, ktoré podľa polície môžu mať extrémistický charakter. Majitelia obchodu a príslušníci ich náboženskej komunity to vnímajú ako obmedzovanie náboženskej slobody. Celé stanovisko slovanských pohanov u nás si môžete prečítať napríklad tu:

Na fotografiách môžete vidieť severské runové písmo, prívesok perúnovej sekery so znakom kolovratu, variáciu na znak triskellion, prívesok thoroveho kladiva, znak čierneho slnka a nakoniec samostatný znak kolovratu.

Nacistická symbolika, profanácia východnej symboliky
Od roku 1935 sa časť nemeckých archeológov dalo do služby nacistickej propagandy a organizácia Ahnenerbe hľadala genealógiu a symboliku „starých nemcov“ všade po svete. Ak nijakú nenašli, našiel sa spôsob ako ju nejako prepojiť s vtedajším nemeckým mýtom o árijskej rase.

Touto formou nacizmus adoptoval desiatky rôznych symbolov z rôznych kultúr, z ktorých ten najznámejší je swastika. Pôvodne náboženský symbol používaný v Indii, Tibete, Japonsku a inde na Ďalekom Východe sa zrazu stal (s úpravami) symbolom politickej strany a neskôr krajiny uprostred Európy.

Táto forma propagandy bola založená na pseudovedeckých teóriach, pričom niektorí historici spomínali aj preopojenia s okultným spolkom Thule. Po vojne ostalo mnoho symbolov ktoré predtým mali náboženský význam vo východných náboženstvách sprofanovaných, a to hlavne v Európe a západnej kultúre.

Dá sa preto automaticky predpokladať, že použitie hákových krížov u nás je spojené výhradne s neonacizmom?

Po nacistickej strane tieto symboly prebrali hlavne rôzne fašistické skupiny po celom svete ešte pred vojnou. Grafickou úpravou prešiel byzantský kríž ktorý prebrala Hlinkova garda, prípadne sa stali predlohou pre znak šípových krížov v Maďarsku. Po vojne v krajinách kde boli nemecká nacistická a iná fašistická symbolika zakázaná začali neo-nacistické hnutia preberať alternatívne variácie tejto symboliky. Vznikla tak nová generácia založená na tejto symbolike.

Kolovrat

Tento symbol je najlepší príklad toho akou formou sa pri rôznej symbolike narába s významom a určitou naivitou ľudí. Kolovrat má vraj byť symbolom ktorý používali starí Slovania v predkresťanskej dobe a má sa jednať o symbol slnka. Toto tvrdenie má niekoľko háčikov.

1. Nenájdete ho na žiadnej pamiatke z predkresťanskej doby.
Podľa tejto teórie o pôvode by sa mal nachádzať na artefaktoch z doby Veľkej Moravy, alebo Kyjevskej Rusi.

2. Prvý doklad o jeho existencii je z roku 1923.
Predtým sa mal vyskytnúť na bankovkách ruskej dočasnej vlády z roku 1917. Dnes sú k dispozícii len anekdotické svedectvá o tom, že tento symbol sa bežne vyskytoval na slovenských dreveniciach.

3. Dôveryhodnosť tohoto tvrdenia podrývajú weby, ktoré ho propagujú.
Pamätáte si na modrookého Tutanchamóna? Pri rešerši dozvedel o existencii protoslovanských mumií v Číne. Článok samozrejme toto tvrdenie nepodporil žiadnym linkom ani publikáciou. Práve v tomto bode som videl prvú paralelu s pseudovedou v štýle Ahnennerbe.

Ak ste predajcom drobných príveskov, je čiastočne popisom vašej práce vedieť čo predávate. Označiť prívesky mystickým významom pomáha pri ich predaji, ak dobre poznáte vašu klientelu a v prípade eshopu Arkona to vysoko pravdepodobne budú hlavne slovanskí novopohania.

Symbol a myšlienka

Súčasná legislatíva posudzuje konkrétnu symboliku ako propagáciu extrémistických hnutí, pričom tento fakt je u nás všeobecne známy. Neviem či si mám vykladať vianočné ozdoby (tiež zaistené NAKA) s variantmi na hákový kríž vykladať len ako neznalosť, provokáciu, alebo ako stav kedy sa niekto snaží žiť bez kontaktu s vonkajším svetom. Snažím sa však vnímať problém extrémizmu komplexnejšie než len cez sprofanovanú symboliku. Pointou totiž nieje symbol samotný, ale to akú myšlienku reprezentuje pre svojho nositeľa.

Osobne som na symbol Kolovratu narazil až okolo roku 2012 už v asociácii so slovanským pohanstvom a ruskou folk-metalovou hudbou. V neskorších rokoch v asociácii s panslovanským nacionalizmom – hlavne s ruskými skinheads. Mnoho neonacistických hnutí si dodnes prisvojuje rôznu symboliku, a ani v prípade kolovratu tomu nebolo inak.

Ohľadne toho či bol zásah oprávnený nemôžem jednoznačne odpovedať. Čokoľvek by som k tomu napísal by bola číra špekulácia. Časť ponúkaných produktov sa zhoduje s tými ktoré ponúkali eshopy už stíhaných extrémistov. V tomto ohľade sa obchodovanie s oblečením, príveskami alebo hudobnými nosičmi môže stať veľmi riskantným. Tak ako je určitým folklórom označovať metalovú hudbu za satanistickú bez znalosti zázemia skupiny, môže dôjsť k prípadom kedy si niekto nevedome zakúpi hudobný nosič, alebo tričko a časom sa dozvie že je extrémistické. Môže sa tak stať v dôsledku zmeny názorov daného hudobníka (Daniel Landa, Koňýk), alebo v dôsledku toho že význam symbolov sa môže v priebehu času meniť.

Čo na to náboženská menšina?

Síce zaznel názor že sa môže jednať o náboženskú diskrimináciu, ale otázkou je či a dokedy dovolia rôzne náboženské spoločnosti profanáciu ich symboliky. Nemusím veriť v Perúna, nemusím považovať Kolovrat za pôvodný slovanský symbol. Ak by tomu bolo naopak bolo by na mieste pýtať sa prečo tento symbol používajú radikálne pravicové zoskupenia. Sú členmi vášho spoločenstva a ak nie, prečo používajú aj vašu symboliku?

Práve kvôli postupnému vývoju je dôležité sledovať podobné udalosti a reagovať na ne. Buď tak zabránite profanácii vašej symboliky, alebo ak je neskoro zvolíte inú. Vždy keď vás označia za extrémistu, môžete urobiť presne to čo urobil Lemmy Kilmister. Odmietnuť to.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.