Denník N

24 sklenených veží

Strop Novej synagógy v Žiline. Fotka je z webu: www.novasynagoga.sk
Strop Novej synagógy v Žiline. Fotka je z webu: www.novasynagoga.sk

Determinizmus, aj keď je u ľudí ľúbivý, nevyhrá nad chaosom.

Tisíce častí rozbitých skiel. More a oceán. Kúsky skla vyzerajú identicky ako po autonehode, kataklizme, kde sa zrazia všetky diaľnice sveta. Našťastie bez mŕtvych a bez železa. Bez plastu a bez plechu. Iba čisté sklo a asfalt. Čierna hmota, skrútená, tečúca v čase a chaose bytia. Smrdí ako nová asfaltová cesta, ale oveľa jemnejšie, lebo je jej málo. Spájala 24 sklenených veží, ktoré Dalibor Bača postavil v priestoroch zrekonštruovanej synagógy v Žiline. Ako deti sme podobné veže stavali z kariet. Dve karty opreté o seba tvoriace trojuholník ženúci sa do výšin. Bez opretia by ostali ležať na zemi. Teraz susedia s ďalšími trojuholníkmi. Na nich ďalšie a ďalšie poschodia. 24 sklenených veží, ktoré sa môžu zrútiť pod ľahkosťou slnečných lúčov, dokonale presvecujúcich vnútro synagógy. Pre mňa symbolizujú kolobeh, kolobeh života človeka, ducha doby, akéhokoľvek štátu a ríše, vzťahu, boha, nášho živočíšneho druhu, akéhokoľvek živočíšneho druhu, planéty, galaxie a stromu. Rastu a úpadku, nádychu a výdychu, pohltenia a oddelenia, slepej ulice vojny, mocnej lásky. Nič nie je na veky, aj keď tá predstava bolí. Pri našej návšteve stálo už len pár veží. Po sklenených tabulách steká asfalt, tok nie je viditeľný v reálnom čase ako tok lávy. Na bielej stene synagógy sa odrážajú lúče odrážajúce sa od mora skiel rozliateho po podlahe, menia sa s pohybom slnka a oblakov. Sledujeme Dunaj tečúci po stenách. Voyeristicky ho pozorujeme z bezpečia balkóna. Skaza sa nás netýka. Krása sa nás dotýka. Ovplyvňuje naše myšlienkové pochody a pocity. A to nie je málo. Ležia tu pred nami ťaživé témy a niektorí pozorovatelia uprednostňujú lúku posiatu kvetmi a ja sa k nim s radosťou pridám. Kto by nechcel ísť do raja. Ale chcem vidieť aj veže. Nie padať, ale padnuté. Lebo aj to patrí do kolobehu a bez pádu nie je rast. V synagóge je ticho, je počuť len ľudský šuchot. Nikto ešte nevidel vežu padnúť. Pár ľudí to ale počulo.

Milé čitateľky a čitatelia, pozývam Vás na skvelú inštaláciu, Definitívne nedokončené, od Dalibora Baču, do Novej synagógy v Žiline.

http://www.novasynagoga.sk/dalibor-baca-definitivne-nedokoncene/

 

Synagóga v Žiline z roku 1931. Fotka je z webu: www.novasynagoga.sk

 

Teraz najčítanejšie

Jaro Stančík

Živím sa programovaním. Člen komunity, ktorá znovu otvorila Artforum v Banskej Bystrici. V kultúrnom centre tu. v Starej Turej moderujem besedy o knihách v cykle Liter.Túra. Prispievateľ do pritomnost.cz. S blogovaním som začínal na SME.