Denník N

Staviame v Kocúrkove (Ako stavbári prestali stavať)

V piatom dieli tohto epického blogu o stavaní sa na zadné a výstavbe domu sme sa konečne dostali k tomu, že už sa naozaj stavalo. Aľe… dlho táto idylka netrvala.

Naposledy  som tu bol spomínal, že sa nám stavbári zduli a prestali stavať.

Ako som to zistil? No rozhodne nie tak, že by mi zavolali a povedali mi to. Nie… mne volal dozor, že či viem, že už dva týždne sa nerobí. Prosím? Volám stavbárovi a on mi oznámil, že to preto, že som nezaplatil. Bol utorok, peniaze som posielal vo štvrtok, hneď ako mi prišla faktúra. Takže peniaze mal na účte. To nevedel. „Riešime to pán Mikulík“. Ale aj tak som bol na vine ja. Lebo neplatím. Veď som uhradil faktúru. Ale viete, kým my vystavíme faktúru, už je dávno postavené, aj tak platíte neskoro. Hm. Tomu sa nedá odporovať. Keď ste raz na vine, tak ste na vine. Moc sa toho neurobilo, zas mi o pár dní volá dozor, že na stavbe nikto nie je. Hm. Čo som zase pokazil?

Tu sa už pararelne začína odvíjať iný príbeh. Kočíkujem našu malú po Petržalke, keď mi volá neznáme číslo. Dobrý deň, tu je človek čo vám montoval elektrickú prípojku. Nič v zlom, ale firma ktorá vám to stavia mi nezaplatila. Montoval som to v júni, teraz je september. Nedvíhajú mi telefón. Ak mi nezaplatia do dvoch dní, idem si prípojku vybrať. To by znamenalo, že stavba by bola bez prúdu a to sa ťažko stavia. Už sa to stalo, keď sa na tri dni musela prenajímať elektrocentrála. Naúčtovali mi niekoľko sto eur. Neskôr som zistil, že ju mali zdarma od firmy, ktorá im dodávala dáky materiál a aj kontajner na odpad. Ale nie o tom som chcel. Hovorím mu, ak sa nedovoláte, pošlite mi tú faktúru, ja to uhradím a im to odrátam z faktúry. Veď som im síce prvú tranžu platil neskoro, ale aj tak už pred tromi týždňami a v tom prípojka bola. Poslal FA a mne sa rozsvietilo. Elektrikár im urobil prípojku na kľúč, komplet všetko aj s výkopom. Oni si nahodili 30% a vyúčtovali to mne. A nezaplatili mu to. Na vine som samozrejme ja, lebo neplatím. A čo že som zaplatil, tie peniaze už použili inde, lebo veď môj dom stavajú. Rozumiete. Povedal som mu, že nech dá všetkým remeselníkom moje číslo, kto nedostal zaplatené, nech sa mi ozve. Na našom dome nebude nikto robiť zadarmo a nebude odrbaný za čestnú robotu.

Medzitým som sa snažil skontaktovať s cteným konateľom stavebnej firmy, posledných 5 týždňov sa stálo. Bol začiatok októbra. Harmonogram bol už zdrap papiera. Hovoril a písal mi, že mi to vysvetlí osobne. Medzitým sa mi ozval aj vodár a iná stavebná firma, ktorá dodávala materiál, že nedostali zaplatené. Elektrikára a vodára som vyplatil, stavebnej firme som povedal, že nech sa ešte skúsia dohodnúť, že ak by to nevyšlo, že im to zaplatím. Konečne som sa osobne stretol s konateľom stavebnej firmy. Na to stretnutie nikdy nezabudnem, všetko sa otočilo o 180 stupňov a už nikdy nebolo nič ako bolo predtým.

Naivne som sa opýtal, že prečo stavba stála 5 týždňov. Odpoveď? Lebo neplatím a sú so mnou problémy. Hovorím mu, že majú všetko uhradené, okrem dvoch tisíc, ktoré som chcel uhradiť z ďalšej bankovej tranže a okrem toho zhruba tú istú sumu som zaplatil za neho čo neuhradil remeselníkom. Takže sme si plus mínus kvit, dlžím mu možno 300 eur. Hlavne som očakával ďalší súpis prác, aby banka mohla poslať ďalšie peniaze. Lenže, veľa sa toho nepostavilo. Prečo? Lebo neplatím. A takto dokola. Viete, preto mi celý mesiac tajomne hovoril, že mi to vysvetlí osobne, aby mi potom povedal, že to je preto, že neplatím. Tak som mu povedal, že všetky úhrady okrem prvej mal zaplatené do pár dní od dodania faktúry. Raz mi zabudol poslať faktúru a to bola moja chyba, ja si mám zrátať, koľko mám platiť. Veď som ekonóm. Po pár ďalších otázkach (ako je to s harmonogramom a jeho platením remeselníkom) sa už rozčúlil  (lebo na to mi nemal veľmi čo povedať) a začal mi tam arogantne rozprávať, že nám robia láskavosť, že nám dom stavajú. Oni nám to stavať ani nechcú, že uzavrú hrubú stavbu a končia. Že nech to robí niekto iný. Že mu stále do toho vstupujem, škrtám mu položky na ktorých sme sa dohodli (napr. žumpu) a poza jeho chrbát platím jeho ľudí (elektrikár, vodár..). Správam sa špekulatívne a robím mu zle. Jemu kopa ľudí pchá peniaze, len aby im išiel stavať. Hm. Už som vedel, že náš dom nepostaví ani bohovi. Končí. Nech dokončí hrubú stavbu a vypovieme mu zmluvu. To som mu nepovedal, len som mu naznačil, nech sa sústredí na dokončenie hrubej stavby, nech to dajú pod strechu a potom sa dohodneme čo ďalej.

Nastalo neskutočné obdobie 10 týždňov do Vianoc. Na začiatku tohto obdobia bolo druhé poschodie urobené do polovice (rozumiete, prvé poschodie s betónovou dekou hotové za 6 týždňov, a za ďalších 6 týždňov urobili polovicu múrov na druhé poschodie, čo je robota na pár dní). Mali len dokončiť obvodové múry aby sa mohli zamerať okná, urobiť priečky, prípravu na krov, krov, škridla. Toto vám každý povie, že za mesiac nie je čo robiť. Oni to za dva a pol mesiaca nestihli. Peniaze som mal nachystané, urgoval som ich, sľubovali termíny, oslavovali sme každý deň keď sa robilo. Všetko bolo v neskutočnom sklze, dlho neboli schopní domurovať obvodové múry na druhom poschodí a tak oknári nemohli zamerať okná a vyrábať ich (len tak podľa projektu by som si to nedovolil dať spraviť). Potom zistili, že im dáke laty na krov chýbajú. Potom dozor zistil, že nejaký druh lát objednali tenší ako mal byť. A to mali byť nosné laty. A viete prečo? Lebo také ako bolo treba výrobca nemal a tak namiesto toho, aby mi zavolali a opýtali sa, čí priplatím pár eur za hrubšie laty, objednali tenšie.

To bol tiež pekný príbeh. Najskôr sa tvárili, že čo vymýšľame, že to je v pohode. Stačia aj tenšie. Že aj na píle im povedali, že to môže byť. Hovorím im, že píla tam bývať nebude, stavbári tam bývať nebudú, budeme tam bývať my. No tak už mi mohli povedať, že keď takto vymýšľam, tak nech sa nečujem, že je všetko v sklze (to už sme meškali 3 mesiace za harmonogramom a spôsobujem to ja, viď ako vymýšľam s dákymi nosnými latami). Stavebná firma sa teda vyhovárala na mňa a na pílu, ale neskôr vysvitlo, že stavebná firma tie tenšie laty potvrdila a objednala bez môjho vedomia (z píly sa ich totiž pýtali, či chcú tenšie alebo hrubšie). Potom už nehovorili že za to môžem, iba to, že zdržujem. To mi odľahlo.

Koncom Novembra mi hovorili, že končia s krovom, ide sa robiť komín, prvý decembrový týždeň sa robí krytina, rýchlo bude hotovo. Do konca týždňa. Potom do konca ďalšieho týždňa. Potom bolo chvíľu ticho, potom chýbali dáke škridle. Nevadí, dokončia zatiaľ priečky, lebo dole neboli hotové, hore neboli ani začaté. Uisťovali ma, že bez problémov to stíhajú pred Vianocami a nakoniec sme oslavovali to, že dom bol do Vianoc pod strechou. Priečky nestihli, len poslali info, že dozor prevzal hrubú stavbu. O dva dni som sa dozvedel, že bez priečok. Opäť ma uistili, že do Vianoc to bude. Posledný pracovný deň pred Vianocami som mal peniaze nachystané, lebo po skúsenostiach z leta som si už dal veľký pozor, aby mi nemohli ani náhodou povedať, že neplatím alebo niečo podobné. Od septembra mali platené všetko do pár dní. Teraz som už mal peniaze do rezervy, ešte aj keby vôbec neprišla tranža od banky tak by som im vedel dať aspoň 50%. Nové peniaze od banky ale prišli ešte pár dní pred Vianocami. Stavebná firma mi nedvíhala. Dokončené to nebolo. Nevedel som či sa na nás vykašľali, alebo to proste nezvládli. Aspoň to bolo pod strechou, ich jediné šťastie.

Pod vianočným stromčekom som mal teda o čom premýšľať… ale o tom už nabudúce :)

Teraz najčítanejšie

Tomáš Mikulík

Som slušný človek s veľkou hubou :) (dovolil som si citovať klasika).