Denník N

Experiment malého sveta

V pavučine sietí

Predpokladám, že každý, kto sa priblížil k sociálnej psychológii aspoň na dve konské dĺžky, pozná experiment malého sveta, ktorý uskutočnil Stanley Milgram v čase, keď pôsobil na Harvard University. Jeho hypotéza, známa aj ako šesť stupňov odlúčenia(six degrees of separation) označuje hypotetickú priemernú vzdialenosť dvoch náhodne zvolených jedincov na svete. Ide o počet navzájom známych ľudí, prostredníctvom ktorých možno spojiť ľubovoľného človeka A s človekom B.

Teóriou sietí, hoci nie v takom malígnom kontexte, ktorý veselo bujnie na Slovensku, sa zaoberá aj medzinárodne uznávaný „sieťológ“ Albert-László Barabási vo svojej teórii bez-škálových grafov, autor si od neho vypožičal aj podnázov blogu. Nie, László nie je členom strany Most-Híd.

Slovensko, ktoré prekvitá sociálnymi inováciami, teda hypotézu S. Milgrama konečne potvrdilo a dokonca pre počet stupňov odlúčenia rovné dvom! Patrí nám tak ďalšie zaslúžené svetové prvenstvo. V SR nie je totiž možné nájsť kandidáta na policajného prezidenta, ktorý by bol prijateľný pre Smer a zároveň by nebol prepojený na: (vyberte si jednu aj viac možností z: Bašternák, Kaliňák, podozrivý kontakt s mafiou, resp. nevlastní apartmán na Floride atď.). Samotný Pellegrini musel zatiahnuť ručnú brzdu, aby stopol ministerku Sakovú pri vymenovaní Slobodníka za policajného prezidenta. A že špičky policajného zboru nie sú nezainteresované a nestranné. Však Slobodník ani netušil, kto je Bašternák a ako by mohol súvisieť s jeho zaťom. A že by to nedajbože mohlo byť prekážkou pri jeho vymenovaní za policajného prezidenta!

Už pri hľadaní vhodného adepta/adeptky na post ministra vnútra bola spomenutá neautorizovaná informácia že bývalý významný komunistický politik slovenského pôvodu Vasiľ Biľak, mal vo svojom učňovskom liste upresnenú kvalifikáciu dodatkom: „na saká nepúšťať“! Okrem toho, vtedajšia šuškanda (bulvár ešte nebol) šírila informáciu, že rakvu RSDr. V. Biľaka na jeho poslednej ceste nepovezú na lafete (ako napr. prezidenta T.G. Masaryka a arm. generála L. Svobodu), ale (vzhľadom na jeho vzdelanie, t. j. krajčír) na šijacom stroji (áno, vtedy mali šijacie stroje iný dizajn a boli poháňané nohami). A tak sa teraz zrodil nápad, že niekoho, kto počas svojho života po-„kazil“ kariéru veľa ľuďom by na jeho poslednej ceste neviezli na la-fete, ale na la-tríne.

Vďaka potvrdeniu hypotézy malého sveta v (slovenskej) praxi sa už Harvard hrnie na Slovensko ako ďalší významný zahraničný investor. Však o takomto laboratóriu sociálnych sietí v priamom prenose môžu oni iba snívať. Praktici v oblasti vzdelávania už doteraz svorne tvrdili: Nezáleží na tom, čo vieš, ale koho poznáš(This is not What you know, but Who you know). Po tejto kauzičke jednoznačne platí už aj na Min. vnútra: This is not what you know, but who you do Not know), čiže pre jazykovo zdatnejších:Nezáleží na tom, čo vieš, ale koho nepoznáš resp. poznáš, ale neprídu ti na to!) Odborníci na kariérne poradenstvo už túto poučku zaradili do svojich učebných osnov.

Tak sa poteší aj ministerka školstva. Konečne sa ukázalo v praxi, že žiadna reforma školstva nie je potrebná, aktívne sa predsa zapájame do svetovej vedy. Dobrá správa aj pre ochranárov prírody, ten Buridanov osol (Google ho pozná), ktorého najali na výber vhodnej reformy školstva z dielne SNS tiež prežije. A ušetrené dve kôpky sena pre toho osla sa započítajú do HDP SR.

Mimochodom, neviete, pozná generál A. Lorenz pána Bašternáka, resp. Kaliňáka? Táto skvelá voľba tej jednočlennej nominačnej komisii na vysoké posty ešte nenapadla? Otázka času?

Možno preto, že RF má momentálne inú misiu, s pomocou ústavnej väčšiny plánuje prehlasovať demografický vývoj a matematické/štatistické zákony. „Kedykoľvek zistíte, že ste na strane väčšiny, je čas zastaviť sa a pouvažovať“, radí Mark Twain. Ale čím preboha v tomto prípade? Zákon strachu z prázdnoty (horror vacui) platí neúprosne. Keď príroda objaví prázdno, naplní ho napr. populistickými blábolmi. Ale záverečný účet príde daňovníkom a budúcim dôchodcom tak, či tak. Áno, existuje malé ospravedlnenie pre Stvoriteľa, „Človek: tvor, ktorý bol stvorený na konci týždňa, kedy Boh bol už unavený“, hovorí ten istý M. Twain.

Teraz najčítanejšie