Denník N

Nevzdelaným deťom obedy zadarmo nepomôžu

Robert Fico sa rozhodol riešiť obedy v školách a opäť raz potvrdil, že drvivá časť politiky SMERu je o nezmyselnom rozdávaní cudzích peňazí. Tam vlaky zadarmo, tu zafixovanie dôchodkového veku, najnovšie obedy zadarmo.

Je to úbohé kupovanie voličov, také typické pre Roberta Fica. Namiesto premyslených reforiem ponúka v nádeji, že ho budú voliť, zúfalé výkriky do tmy, ktoré na prvý pohľad znejú ľúbivo. Veď kto by nechcel obed zadarmo. Problém je ten, že niečo ako „obed zadarmo“ neexistuje.

Všetko, aj obed v škole, musí niekto zaplatiť. Takmer vždy sú to občania cez svoje dane. Tá časť verejných zdrojov, ktorá sa nerozkradne a nepohltí ju administratíva, sa občanom v nejakej forme vráti, ideálne vo forme verejného statku.

Časť, ktorú pohltí administratíva (teda úradníci zamestnaní výberom daní a ich následné „pretavenie“ do bezplatného obedu pre školáka) vôbec nie je malá. Máme nadbytok úradníkov a napriek stovkám miliónov investovaných do IT a pseudoreformy ESO fungujú naše úrady miestami ako v 19. storočí.

O časti, ktorá sa rozkradne, tu písať nebudem, ale približne 200 korupčných káuz vlád Roberta Fica hovorí svoje. Tieto dve časti spolu netvoria niekoľko percent z vybranej sumy, ale výrazne viac. Ak teda štát vyberie na daniach 1 euro, občanom vráti povedzme len 70 centov. Už z tohto dôvodu je dobré vybrať čím menej peňazí, lebo tým viac ostane u ľudí cez nižšie dane a peniaze sa cestou „nestratia“. Toto ľavičiari nechápu, lebo rozdávanie cudzích peňazí majú v krvi.

Pri samotných obedoch je zase iný problém. Sám Robert Fico hovorí, že dnes len dve tretiny detí majú obed v škole. Zvyšné deti obed nemajú, lebo ho škola neponúka, lebo majú nejakú alergiu, lebo mama varí lepšie… Je mnoho dôvodov, prečo obed v škole nemať, no potláčanie individuality a slobody komunistom vždy išlo.

Dieťa síce môže naďalej obedovať doma, veď nikto ho nenúti. Ale na obedy „zadarmo“ prispievajú všetci rodičia. Aj rodičia takých detí, ktoré sa zrieknu obedu zadarmo v škole, budú platiť napríklad nový poistný odvod vo výške 8 %. Teda, aby som bol presný, poistný odvod, ktorý vymyslel najkreatívnejší minister všetkých čias vo vymýšľaní nových daní Peter Kažimír, budú platiť  akože tie nechutne zarábajúce poisťovne, ktoré následne o túto sumu zvýšia ceny poistného.

Ak ale pre ľavičiarov naozaj neprichádza do úvahy len tak znížiť dane, čím by vytvorené hodnoty ostali u tých, ktorí ich tvoria, mohli napríklad zvýšiť daňový bonus na dieťa a nechať na rodičoch, ako peniaze použijú. Či na obed alebo topánky. Nehovoriac o tom, že v oboch prípadoch pomáhame všetkým rodičom, aj tým najbohatším, ktorí to vôbec nepotrebujú.

A na záver skromná otázočka. Máme na to? Má štát prebytok v rozpočte? Samozrejme, nemá. Obedy zadarmo verejný dlh zvýšia a budú ho splácať práve deti, ktorým ideme akože pomáhať. Ak by sme im chceli naozaj pomôcť, pripravíme ich riadne na život. Aby mali kvalitné vzdelanie a dobre platené pracovné pozície. To však predpokladá odvážnu reformu školstva. Lenže  tá nie je ľúbivá, a tým pádom pre Roberta Fico celkom nepoužiteľná.

SaS takú reformu má, nájdete ju tu: https://www.sas.sk/detail/4062/kvalitne-skolstvo/obsah. Vaše pripomienky nám, prosím, pošlite na brani@brani.sk. Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.