Denník N

Nevzdelaným deťom obedy zadarmo nepomôžu

Robert Fico sa rozhodol riešiť obedy v školách a opäť raz potvrdil, že drvivá časť politiky SMERu je o nezmyselnom rozdávaní cudzích peňazí. Tam vlaky zadarmo, tu zafixovanie dôchodkového veku, najnovšie obedy zadarmo.

Je to úbohé kupovanie voličov, také typické pre Roberta Fica. Namiesto premyslených reforiem ponúka v nádeji, že ho budú voliť, zúfalé výkriky do tmy, ktoré na prvý pohľad znejú ľúbivo. Veď kto by nechcel obed zadarmo. Problém je ten, že niečo ako „obed zadarmo“ neexistuje.

Všetko, aj obed v škole, musí niekto zaplatiť. Takmer vždy sú to občania cez svoje dane. Tá časť verejných zdrojov, ktorá sa nerozkradne a nepohltí ju administratíva, sa občanom v nejakej forme vráti, ideálne vo forme verejného statku.

Časť, ktorú pohltí administratíva (teda úradníci zamestnaní výberom daní a ich následné „pretavenie“ do bezplatného obedu pre školáka) vôbec nie je malá. Máme nadbytok úradníkov a napriek stovkám miliónov investovaných do IT a pseudoreformy ESO fungujú naše úrady miestami ako v 19. storočí.

O časti, ktorá sa rozkradne, tu písať nebudem, ale približne 200 korupčných káuz vlád Roberta Fica hovorí svoje. Tieto dve časti spolu netvoria niekoľko percent z vybranej sumy, ale výrazne viac. Ak teda štát vyberie na daniach 1 euro, občanom vráti povedzme len 70 centov. Už z tohto dôvodu je dobré vybrať čím menej peňazí, lebo tým viac ostane u ľudí cez nižšie dane a peniaze sa cestou „nestratia“. Toto ľavičiari nechápu, lebo rozdávanie cudzích peňazí majú v krvi.

Pri samotných obedoch je zase iný problém. Sám Robert Fico hovorí, že dnes len dve tretiny detí majú obed v škole. Zvyšné deti obed nemajú, lebo ho škola neponúka, lebo majú nejakú alergiu, lebo mama varí lepšie… Je mnoho dôvodov, prečo obed v škole nemať, no potláčanie individuality a slobody komunistom vždy išlo.

Dieťa síce môže naďalej obedovať doma, veď nikto ho nenúti. Ale na obedy „zadarmo“ prispievajú všetci rodičia. Aj rodičia takých detí, ktoré sa zrieknu obedu zadarmo v škole, budú platiť napríklad nový poistný odvod vo výške 8 %. Teda, aby som bol presný, poistný odvod, ktorý vymyslel najkreatívnejší minister všetkých čias vo vymýšľaní nových daní Peter Kažimír, budú platiť  akože tie nechutne zarábajúce poisťovne, ktoré následne o túto sumu zvýšia ceny poistného.

Ak ale pre ľavičiarov naozaj neprichádza do úvahy len tak znížiť dane, čím by vytvorené hodnoty ostali u tých, ktorí ich tvoria, mohli napríklad zvýšiť daňový bonus na dieťa a nechať na rodičoch, ako peniaze použijú. Či na obed alebo topánky. Nehovoriac o tom, že v oboch prípadoch pomáhame všetkým rodičom, aj tým najbohatším, ktorí to vôbec nepotrebujú.

A na záver skromná otázočka. Máme na to? Má štát prebytok v rozpočte? Samozrejme, nemá. Obedy zadarmo verejný dlh zvýšia a budú ho splácať práve deti, ktorým ideme akože pomáhať. Ak by sme im chceli naozaj pomôcť, pripravíme ich riadne na život. Aby mali kvalitné vzdelanie a dobre platené pracovné pozície. To však predpokladá odvážnu reformu školstva. Lenže  tá nie je ľúbivá, a tým pádom pre Roberta Fico celkom nepoužiteľná.

SaS takú reformu má, nájdete ju tu: https://www.sas.sk/detail/4062/kvalitne-skolstvo/obsah. Vaše pripomienky nám, prosím, pošlite na [email protected]. Ďakujem.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulík

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko?
Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky.
A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje.
Sme SASKA a meníme hru.