Denník N

Henryho posolstvo ako povinnosť muža

My muži musíme byť tí, ktorí budú vedieť zastaviť krvácanie, zastať sa slabšieho, vedieť ísť aj do bitky proti silnejšiemu.

Spartacus. Meno a jeho príbeh pozná asi každý. Som fanúšikom priemerných filmov, ktoré ma oslovia myšlienkami. Dokážem prekonať nekvalitu kamery, efektov, dramaturgie či scenára. Vo filme Spartacus od režiséra Roberta Dornhelma z roku 2004 sa udeje situácia, ktorá ako prvá spustila povstanie otrokov. V aréne mesta Capua, sa na súkromnú žiadosť ocitnú gladiátori z tej istej školy. Musia bojovať na smrť, čo nie je zvykom pri gladiátoroch z rovnakej školy, ale ide o súkromný zápas pre potešenie zvrátenej rímskej bohatej šľachty. V súboji je Spartacus (Goran Visnjic), ktorý bol Thrák. Bojoval s tesákom a pästným štítom. Jeho súper Draba (Henry Simmons) bol Afričan a tí mali trojzubec a sieť. Draba vyhral. Spartacus leží na zemi a Draba ho môže zabiť. Čaká. Rimania začínajú kričať. Zabi ho! Zabi ho! Chcú vidieť krv. Prichádza vojak, ktorý ho bije palicou aby zabil Spartaca. Zrazu. Draba sa otočí, prebodne vojaka. S ohromným revom sa rozbehne k Rimanom, aby ich zničil. Šplhá sa k nim. Chce zničiť to zlo. Vtedy je zastavený tromi kopijami do chrbta od vojakov. Zomrel. Išiel proti presile.

Keď začalo povstanie, Spartacus k nim prehovoril: „Draba nám zanechal posolstvo. Ja chcem žiť, ako slobodný človek. Choďte a bojujte s Rimanmi.“

Minulý týždeň sa v nočnej Bratislave odohrala tragická udalosť. Filipínec Henry sa zastával kolegýň pred chlapíkom, ktorý ich obťažoval. Ten ho následne napadol a spôsobil mu zranenia, na ktoré Henry v nemocnici zomrel. Vidím spojitosť medzi skutočnou osobou Henryho a možno fiktívnou postavou Drabu z filmu Spartacus.

Henry nám tiež zanechal posolstvo. A to také, že ak chceme žiť slobodne, musíme za to bojovať. Povinnosťou muža má byť schopnosť, zachovať sa správne a statočne v nebezpečenstve. Na to, aby niekedy potlačil hrubú hlúpu silu, musí v správnej miere použiť svoju hrubú múdru silu. Chcem tým povedať, že ak prenecháme svaly a silu iba hrubým mužom bez intelektu, ktorí v alkoholickom opojení šíria strach, tak v nej budú vládnuť. Musí byť povinnosťou každého muža a gentlemana, vedieť sa postarať o seba a aj o blízkych v nebezpečenstve. Myslím si, že treba podporovať to, aby aj ľudia s intelektom, rozvážni a striedmi a nenásilní, vedeli použiť primerané násilie na zastavenie zla. Kurzy sebeobrany, taktického myslenie, zdravotnícke kurzy a podobne. Nemôžeme tieto atribúty prenechávať iba tým, ktorí s nimi nevedia zaobchádzať. Vytvárajú mylný obraz, že k slušnému človeku toto nepatrí. To nie je pravda.

My musíme byť tí, ktorí budú vedieť zastaviť krvácanie, zastať sa slabšieho, vedieť ísť aj do bitky proti silnejšiemu. Tak ako Draba a tak ako hrdina Henry John Serafica Acorda. Henry nám zanechal odkaz. Našou úlohou nie je ostať len pri kritizovaní, ale bojovať slovom aj rukami. Pripravovať sa a byť pripravený argumentačne aj kondične. Lebo v prípade, že by sme mali povinnú brannú povinnosť tak ako Izrael alebo Švajčiarsko, mohol piatkový večer dopadnúť inak. 

_________________
SPARTACUS https://www.imdb.com/title/tt0361240/

Teraz najčítanejšie

Jakub Malota

Som absolvent bábkoherectva na VŠMU. Okrem umenia sa zaoberám, verejným dianím, dobrovoľníctvom, filozofiou. malota.jakub@gmail.com