Denník N

Šefčovič má ambíciu nahradiť Junckera

Prvý návrh jeho mena mal prísť z Českej republiky. Šefčovič by rád kandidatúru využil na posilnenie porozumenia medzi novými a starými členskými krajinami.

Súčasný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pripustil, že má záujem stať sa volebným kandidátom Strany európskych socialistov na post predsedu Európskej komisie v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu.

Spontánny návrh

Stalo sa tak po pondelkovom stretnutí so zástupcami sociálno-demokratických strán z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Bulharska.

„Išlo o spontánny návrh,“ povedal eurokomisár zodpovedný za energetickú úniu na tlačovej konferencii pri príležitosti Európskeho jadrového fóra (ENEF), ktoré sa včera začalo v Bratislave.

„Som pocteným, že návrh prišiel práve z Českej republiky. Podporila ho Slovenská republika a takisto bola pozitívna reakcia predstaviteľov sociálnodemokratických strán, ktoré sa tohto rokovania zúčastnili,“ opisoval atmosféru stretnutia.

Šefčovič sa chce uchádzať o podporu sociálnedemokratických strán vo všetkých krajinách EÚ.

Pripomína však, že výber nástupcu Luxemburčana Jean-Clauda Junckera je dlhodobý proces.

Európska stranícka politika

Strana európskych socialistov napríklad zatiaľ nemá vyjasnené pravidlá a procedúry, ako sa budú kandidáti na tento vrcholný post vyberať. Podľa Šefčoviča sa to bude riešiť v najbližších mesiacoch a na následne na jeseň, kde by sa na kongrese strany mali kandidáti predstaviť so svojou víziou.

Post predsedu Európskej komisie sa bude obsadzovať budúci rok, po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú v máji 2019.

Spitzenkandidát?

V roku 2014 bol výber tejto pozície naviazaný na úspech v eurovoľbách, inými slovami, na to, ktorá európska politická rodina získa najviac kresiel v europarlamente. Tzv. špičkový kandidát (spitznekandidát) strany, známy už pred voľbami, sa mal automaticky – po schválení Európskou radou –  stať predsedom Európskej komisie.

Presne to sa stalo v prípade Jeana-Clauda Junckera ako top kandidáta strany európskych ľudovcov (EĽS). Stredo-pravá frakcia je posledné volebné obdobia opakovane najsilnejšou. Európski socialisti sú ostatné roky ako frakcia v Európskom parlamente druhí najpočetnejší.

Členské štáty chcú mať voľnejšiu ruku

Členské štáty EÚ však tentokrát nechcú výber striktne naviazať na výsledky eurovolieb a chcú si ponechať právo vybrať akéhokoľvek kandidáta. Európski socialisti ale proklamujú, že by sa proces tzv. Spitzenkandidátov mal znova dodržať.

 

Celý článok na…

Článok bol uverejnený na stránkach EURACTIV.sk, je súčasťou projektu „EÚ na križovatke“, financovaného Európskym parlamentom.

Teraz najčítanejšie

EURACTIV

EURACTIV.sk je spravodajský portál o dianí v Európskej únii a európskom dianí na Slovensku. Vychádza od roku 2003. Blog je súčasťou projektu EU na križovatke, realizovaného s podporou Európskeho parlamentu.