Denník N

Smerák je nakoniec vždy len smerák

V rámci projektu Ambasádorská škola k nám zavítal okrem iných osobností aj europoslanec Vladimír Maňka. Aj keď je pán poslanec zo strany SMER, skúsil som s ním viesť debatu a v malom kútiku duše som veril, že pán z europarlamentu bude mať predsa len nadhľad. Mýlil som sa a z rozhovoru s ním som dospel k tomu, že smerák je nakoniec vždy len smerák.

V rámci projektu Ambasádorská škola, do ktorého som mohol byť zapojený aj ja, sme v škole organizovali viacero workshopov a diskusií s osobnosťami. Jednou z nich bol aj pán Vladimír Maňka, ktorý nás navštívil hneď dvakrát. Možno vďaka blížiacim sa voľbám, alebo len preto, že sa mu u nás zapáčilo. Každopádne jeho prvá návšteva nebola načasovaná v najlepší čas, pretože prišiel tesne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, prišiel potom, čo predseda jeho strany začal vyťahovať v televízii Georga Sorosa, či milión na stole.

Preto mi to nedalo a na stretnutie s ním som si pripol na svoje sako odznak #AllForJan, ktorý tak spochybňoval poslanec Fico. Skúsil som si pána Maňku vypočuť, no nešlo to. Človek, ktorý je súčasťou strany SMER, ktorá má na krku napríklad kauzu Bašternák hovoril, že musíme zabrániť úniku daní do daňových rajov. Skúsil som to prekusnúť a počkať si na diskusiu.
V nej som sa spýtal pána Maňku, či je na mieste hovoriť o najznámejšom hoaxe Georgovi Sorosovi v čase, kedy je spoločnosť v totálnom napätí. Čakal som, že aspoň v niečom svojho predsedu skritizuje. Bol som ale naivný, pretože pán Maňka začal hovoriť niečo podobné ako Róbert Fico a vychádzal do záveru, že za všetko vlastne môže Soros.

Pri druhej návšteve našej školy sa pán Maňka už rozhovoru so mnou vyhýbal, aj keď dostal miesto vedľa mňa, už sa tak milo ako na prvom stretnutí netváril. Snažil som nemať predsudky voči každému v strane SMER, ale po tejto osobnej skúsenosti som došiel k záveru, že smerák je nakoniec vždy len smerák. Často počujem, že ale to je taký lepší, on nie je ako oni, ale tento argument ma už vytáča. Nie je dobrý, alebo zlý SMERák, dnes, keď vieme, že chápadlá mafie siahali až na Úrad vlády túto frázu neznášam. Neospravedlňujme jednotlivcov, ak raz reprezentujete stranu, ktorú si už navždy budeme pamätať ako tú, ktorá má na krku vraždu novinára nemôžete byť ten lepší smerák.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, ktorý navštevuje Strednú odbornú školu Svite. Vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Mimo toho sa venujem aj organizovaniu kultúrnych podujatí a písaniu blogov o politike.