BLOG
Klára Kusá
Klára Kusá
5 702

Trump je môj hrdina. A otroctvo? Slobodná voľba

„400 rokov otroctva? To mi pripadá ako slobodná voľba každého z nás. Milujem Trumpa,“ povedal pomätený West pre TMZ a zdiskreditoval tak svoju kariéru. A manželstvo. Kardashianová sa ukľudnila až po týždni, hneď jej došlo, že príde o všetkých 1234 párov topánok v skrini. Keď tu manželskému páru prišlo čosi na um. Urobíme z Westa pomätenca!

Som späť. Foto: Billboard.com

A tak sa chudák Kanye prežral opiátov a nasledujúce mesiace strávil na psychiatrii. A ako sa zdá, po návrate do bežného života okrem zdravia získal späť aj rozumné uvažovanie. To, či bol jeho pobyt len marketingovým trikom alebo ozajstným nervovým zrútením sa my, obyčajní smrteľníci, nikdy nedozvieme. (Ozaj, jeho výroky o Trumpovi a otroctve nájdete tu.)

Syn Pani Profesorky

Ale teraz vážne. Na tom, že Kanye West je génius sa asi všetci zhodneme. Básne písal od útleho detstva, prvú rapovú skladbu vytvoril v pätnástich rokoch. V tom momente vedel, čo chce robiť. Klišé? Také sú príbehy všetkých géniov. V ceste mu stála len jeho mama, veľká inťoška, Pani Profesorka. Z Westovej novej vášne nadšená nebola, no nakoniec mu vyhovela.

Kaňje a jeho (ne)vyčerpateľné sebavedomie: „Ak by som o sebe nehovoril ako o géniovi, klamal by som vás i samého seba.“ Foto: Giphy.com

A tak sa Kanye ocitá v hudobnom štúdiu. Zo stropu visí jediný mikrák, ošarpané steny sa pod dotykom rúk rozpadávajú. West na vybavenie kašle a pri mikrofóne onedlho spáva. V začiatkoch produkuje hudbu iných umelcov. Chýba mu, ako inak, keš. A podpora štúdia.

Dôvod? Väčšiu kravinu vymyslieť nemohli. Westov výzor. A jeho rodičia. Že vraj Pani Profesorka nemá v drsnom prostredí fak it fak det čo hľadať. A tak ho spoločnosti rad za radom odmietali. No Kanye sa nevzdával. Raper má v sebe totiž zaujímavé spojenie dvoch vlastností, perfekcionizmu a oddanosti. Nakoniec sa mu podarilo nevídané. Onedlho v ňom okolie našlo skrytý talent, ktorý za niekoľko rokov narástol do obludných rozmerov. Až nakoniec praskol.

Keď je Daft Punk v kurze a West zažíva prvé úspechy:

Sláva 24/7, kauza Swift a iné

Hollywood je totiž sviňa a nemazná sa ani s gigantami ako je Kanye. Podmaní si každého. West zisťuje, že na to, aby bol najlepším musí makať 24 hodín denne. A keď ho oserú na MTV, lebo rasizmus z USA nikdy nevymizol… Nastanú problémy. Prvým boli Westove negatívne poznámky ku vláde Georga Busha. Ako je interpretovi zvykom, na svoje melodrámy si vybral situáciu benefičného koncertu, ktorý sledovali milióny divákov.

Nuž, a potom sú tu ocenenia. Kapitolka sama o sebe. Zakaždým, keď sa prepracovaný raper cítil ukrivdený, vyšiel na pódium a všetkým to spočítal. Najmä rasistickej (Westova domnienka) porote. „Cítim sa akoby mi cenu ukradli. Ja som bol predsa najlepším novým umelcom roka,“ povedal v roku 2004. Podobne sa zachoval už len raz. A potom prišla na scénu Taylor Swift.

Juj, a na kom by sa Kanye nevyvŕšil, keď má k dispozícií country pop blondínku, ktorá sa predáva ako Madonna na vrchole svojej kariéry? Nech sa prace! A tak devätnásťročná Taylor ďakuje na pódiu za sošku, keď vtom ju ktosi preruší. Bingo, West je opäť na scéne, zase raz točí o tom ako miluje Beyoncé.

Kaňje, nechoď tam, budeš ľutovať:

Ja nahotu rád

Konflikt medzi dvoma umelcami sa vliekol ešte nejaký ten čas. West medzitým vytvoril niekoľko, ako vždy, perfektných albumov. Za zmienku stojí najmä Yeezus, na ktorom sa inšpiroval industriálnym zvukom a do rapu opäť priniesol čosi nové.

Interpret však s kontroverziami neskončil. Nasledujúca nahrávka Life of Pablo ich ponúka množstvo. V titulnej „Famous“ sa ku konfliktu s  blondínečkou vracia. Len to trochu prepískol. Alebo nie..? Nie, má predsa zvukovú nahrávku o tom, ako mu text Swiftka odsúhlasila. Hm, ktovie, či ju odchytil pri zmysloch… Každopádne, jedna z najslávnejších piesní sa práve rodí.

A tak si Kanye v klídku balí džointa a rapuje (soráč, taký je veru text): „Myslím si, že s Taylor by som stále mohol spať. Pýtate sa prečo? Veď som tu kurvu preslávil!“ Tým sa pozornosť len zvyšuje a nepoľaví ani po vydaní hudobného videa. West v ňom vytvoril voskové figuríny Kardashianovej, Trumpa, Busha, Swiftky a ktoviekohoešte. Samozrejme, nahé. Veď viete, aby bolo o čom hovoriť. Tak premýšľam, aká musela byť šírka celej postele?  Enywej…

Lalala, návod ako zdiskreditovať Taylor pt.2 je na svete!:

Krádežou a paranojami až na dno

West dosiahol svoj absolútny vrchol, aby mohol následne padnúť a uvedomiť si, čo zo seba vytvoril. No skratu predchádzalo ešte niekoľko incidentov. V tomto momente bol interpret závislý na pozornosti od publika. Odvíjal od neho svoje sebavedomie, no nikdy by nečakal, že sláva sa môže obrátiť proti nemu. Tak sa ale stalo.

Jeho ženu vo Francúzsku prepadli a surovo okradli. Kanye začal pochybovať, nasledovali silné paranoje. Ako sa to mohlo stať? Bolo to plánovaný zločin desiatok ľudí? Do toho prišla Trumpova moc nad Spojenými štátmi a turné. Raper mal zrazu sebavedomie na bode mrazu. Vedel, že ak si ho chce zachovať, nemôže ísť proti prúdu ako doposiaľ.

Nasledovala údajná liposukcia, údajné drogy (ktoré bral kvôli operácii) a verejná podpora Trumpa. Onedlho sa údajne nervovo zrútil, bol hospitalizovaný a donútený odísť zo sociálnych sietí. Po roku sa vrátil ako vymenený.

To, či Kanye kecá alebo hovorí pravdu dajme bokom. Fakt je, že dospel a aj vďaka zrúteniu vytvoril nový album Ye (s podtitulom „Neznášam bipolárnu poruchu, je to úžasné“). Blbé je, že sa veľmi nepodaril. The College Dropout dával dokopy po autohavárií so železom v hube. Nastala senzácia. Celú sánku mal sotva odoperovanú a už sedel pri mikráku. Čistý pošuk. Teraz mu to ale nejak nevyšlo. Tlačili ho dedlajny? Dajme tomu.

It’s been a shaky ass year

Album mal byť totiž nahratý už dávno, no Westovi prišli do cesty vlastné vyjadrenia o Trumpovi a otroctve. A tak musel do celého albumu vstreknúť vysvetlenie svojich chorobných výlevov. Lebo veď Kardashianová nesmie prísť o 1234 párov topánok, pamätáte?

Hviezdny párik. Foto: People.com

A tak si čosi šľahol a behom dvoch týždňov napísal kvalitné texty s trochu slabšími rýmami a ešte slabším hudobným prevedením. V konečnom dôsledku album pôsobí ako nedokončená nahrávka.

Aspoň textíky stoja zato. Hneď v úvode zistíme, že Kanye sa pod vplyvom šialenstva rozhodol zavraždiť svoju ženu. Ešteže zachránil jej topánky! Zaujímavá je aj zmienka o bipolárke. Svoju poruchu nazýva danosťou. A iné témy? Taký obvyklý vývar: vzťahy, manželstvo, podvody, intrigy, Boh, sloboda, drogy, ospravedlnenia(?).

A nakoniec,  it’s been a shaky ass year.

Rovnako ako Ye.

· · ·

Kanye west: Ye (GOOD, Def Jam)

7/10

Ak je vám ľúbivý svet hudby a nechcete počúvať Eda Sheerana, skúste zabŕdnuť do hudobného sveta v priamom prenose ♣tu♣

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Blogy

|