Denník N

Keď sa stanú z krčmových rečí činy: Začali sme robiť kultúru v šesť a pol tisícovom mestečku

Vravievam, že som bol príliš lenivý na to, aby som cestoval za zaujímavými podujatiami príliš ďaleko. Preto som spojil moju „lenivosť“ s ľuďmi, ktorým už veľmi dlho chýba v meste pod Tatrami nejaká kultúra a majú chuť urobiť niečo aj pre svoje okolie, tak vznikla Belianska kaviareň.

Príbeh, ktorý začína po treťom pive. Krčmové reči o politike a sťažovanie sa na zlú politickú situáciu na Slovensku, znechutenosť, že sa v okolí nič nedeje, že opäť sedíme len v bare a vtedy to prišlo. Poďme niečo robiť, prestaňme nadávať na to, že sa nám nepáči, že do nášho mesta chodí zaspievať  len Adam Ďurica a Lukáš Adamec, poďme urobiť nejakú alternatívu pre ľudí ako sme my.
Objednali sme si ďalšiu rundu a ja som začal vypisovať prvú správu môjmu známemu.

Literárny večer s Arpádom Soltészom

„Čau Arpi, začíname robiť v Spišskej Belej kultúru a zakladáme Beliansku kaviareň, nechcel by si byť našim prvým hosťom“. A Arpád súhlasil. S plánmi na kolene sme dohodli prvú diskusiu na 17. marca, no okamžite sme urobili prvú chybu. Mali sme dohodnutého prvého hosťa, no došlo nám, že nemáme priestor, kde by sa prvá akcia uskutočnila.  Našťastie sa nám ale túto amatérsku chybu podarilo napraviť a prvým a zatiaľ stálym domovom Belianskej kaviarne sa stala Belanská vináreň. V tej sa zastavil čas na začiatku 90 rokov, plastové ozdoby strapcov hrozna, umelé kvety na stole. Tomu sme prispôsobili aj našu výzdobu na premiérovú akciu, dve retro kreslá a starý koberec. Legendárna vináreň, alebo v Belej skôr známa ako „Džura“ je známa skôr už len vďaka skvelému domácemu knedlíku, počas akcie však znova ožila. Prišlo 40 ľudí.

Diskusiu o novej knihe Arpáda Soltésza Mäso sme začali kabaretne pesničkou Lasicu a Satinského Mäso. Reč o knihe však dlho nebola, pretože sme boli tesne po ohavnej vražde investigatívneho novinára a tak nešlo nespomenúť hlavne túto tragickú tému.  Z prvého večera sme boli ale nadšení a dobré dojmy si odniesli aj diváci, ktorí nás prekvapili hojnou účasťou. Povedali sme si, toto musí pokračovať.

Moderátor zabudol sledovať čas

Radosťou a dobrými spätnými väzbami sme boli nedočkaví a tak prišla druhá akcia už o mesiac. „Jano veď ty si pozývaš len svojich kamarátov“, zaznelo z úst kamoša po oznámení druhej diskusie. Zasmial som sa, lebo mal pravdu. Na tému, či „žijeme vo svete, kde vládne extrémizmus a dezinformácie“ prišla diskutovať rómska aktivistka Denisa Havrľová a najznámejší slovenský bloger Samo Marec. Prvýkrát sme podcenili propagáciu a bohužiaľ sme to pocítili na účasti, ktorá bola oproti prvému večeru slabšia. Medzi publikum sme ale zazreli napríklad staré mamy poslanca Mazureka, ktoré pozorne počúvali celú debatu. Opäť večer sprevádzal klavirista Braňo Mika, ktorý vnášal do našich večerov prvky kabaretu.

Moderátor Bohuš (vľavo) diskusiu poriadne pretiahol, tá nakoniec trvala skoro 4 hodiny

To, že sa cítia naši hostia spolu s moderátorom až príliš dobre dokázali tým, že pozabudli sledovať čas a tak sa nám diskusia poriadne pretiahla. Hostia boli ale aj napriek tomu nesmierne spokojní a ešte spätne znova ďakovali za pozvanie do Belianskej kaviarne.

Príďte sa baviť, dnes vás diskusiou nudiť nebudeme

Bolo jasné, že po nekonečnej diskusii musíme ľudí trocha odreagovať a tak bola témou tretieho večera kaviarne hudba. Mesto nezažilo klubový koncert už niekoľko rokov a tak sme už pred akciou dostali dobrú odozvu. Svojou účasťou nás poctila kapela The Kowal Chicks, ktorá má za sebou už nomináciu v Radio_head awards na cenu objav roka a taktiež dva videoklipy, ešte pred ňou zahralo domáce zoskupenie Vifoners.

Kapela Vifoners
Kapela The Kowal Chicks

Opäť nás ale mrzela slabšia účasť. Dospeli sme k názoru, že ľudí už prestalo baviť kultúrne žiť, hlavne nie v tak malom meste a tak bojujeme o každého účastníka. Interval organizovať niečo každý mesiac sme už prerušili, ale chuť pracovať s týmto projektom nás neprešla. Skôr naopak. Hreje nás pri srdci každá pochvala, každá pozitívna reakcia hostí, či ľudí, ktorí prídu na našu akciu. Nie každý si môže dovoliť ísť na hudobnú skupinu, či diskusiu mimo mesto, alebo je môžno niekto tak lenivý ako ja, preto to robíme v tak malom meste a pokúšame sa ľudí naučiť, že môžu zažiť kultúrny zážitok len pár krokov od domu v meste, ktoré má len pár tisíc obyvateľov.

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.