Denník N

Nedostatok slasti? Nastavte ucho

Každý vo svojom svete. Foto: wealthygorilla.com
Každý vo svojom svete. Foto: wealthygorilla.com

Pre jedincov, ktorí každodenné potešenie získavajú z hudobných tónov. Niekoľko slastných noviniek a tipov zo sveta popu i alternatívnej scény.

Dochrámaný hlas

SZA si počas posledného turné napichala do hrdla kilo steroidov. Veď viete, potrebovala predvádzať tanečky, bezchybne nôtiť texty a nezrútiť sa ako jej kolegyne. Výsledok? V absolútnom zúfalstve napísala zopár tvítov o tom ako je jej hlas „nenávratne poškodený.“ Tie následne vymazala, aby zmiatla verných fandov ešte viac. Svetové správy tragédiu každopádne potvrdzujú. Ach, škoda, svet prišiel o perfektnú r’n’b divu, ktorá sa nebála robiť veci inak. Alebo..?

So sad so sexy SO LYKKE LI

Pripravte si žiletky, masívna sebadeštrukcia prichádza! Tento raz s názvom so sad so sexy. Autorkou je, ako inak, Švédka Lykke Li.  Z posledných piesní sa zdá, že holčine sa zacnelo za peniazmi. Však cíg vyfajčí denne aspoň päťdesiat, v tele má čosi šľahnuté skoro furt. Aspoň podľa výrazu tváre. A tak si Li vyliala na hlavu peroxid a s potetovaným hipsterom a cigou v ruke spieva o nešťastnej láske.

My budeme vraštiť čelá, autsajderskí tínedžeri s mastnou ofinou cez pol tváre budú mať na čom fičať. Tak či onak, skladby nie sú zlé. Len ich obsah… (A nehovorte, že v pope na ňom nezáleží.) Za pozornosť stojí najmä „deep end“. Hudobné video natočené mobilom ide za hranice média a ukazuje jeho potenciál. A ten strih! Fenomenálne.

Disney nás zničil, no my sa nedáme

Nezahrávajte sa so spoločnosťou Disney, spraví z vás otrokov! Aguilera, Lovato, Gomez a Cyrus o tom vedia svoje. A tak sa Cyrus utešuje trávou, Demi prekvapila rezaním, Gomez dostala lupus. A náhradnú obličku. Nuž a najmenej škandalózna Christina sa stala tovarom na pulte hudobných spoločností. Ako každá popová ikona. Lenže… Prehnitý Disney na niečo zabudol. Kristínke a Demi to totiž myslí. A dokonca vedia perfektne spievať.

A tak sa po iks rokoch a Weinstein-je-sexuálny-predátor-kauze ozvali aj ony. Kris si zotrela mejkap a v prekvapivo počúvateľnej (Produkoval ju West!) skladbe hovorí o hodnote žien. Len tie lesklé oblečky a sexistické pohyby si mohli odpustiť… Enywej, konečne budú pubiny fičať na niečom zdravom. Žiadne BDSM praktiky z dielne Tove Lo.  Inými slovami, žienky pamätajte na jedno: You do not owe them your body and your soul.

A že #metoo sa skončilo. Pche!

CAPS COCK UŽ NIE JE V MÓDE

Kanye West zrejme s albumom Ye neuspel ako by očakával. Teda, peňazí má plnú kopu. Len kritici nie sú nadšení. A tak s raperom Kid Kudim zošmolili KIDS SEE GHOSTS. Well, Kanye… CAPS LOCK po Lamarovom .DAMN už nie je v móde. Tak či onak, rovnomenná skladba je opľutá bítom ako za starých čias. To ostatné sú pre peniaze vytvorené ťahanice. Jú ken du betr, Kaňje.

Cvernovkový džender

Anna Calvi sa piatich rokoch opäť ukáže s novým albumom Hunger. Áno, tá Anna Calvi, ktorá ako jedna z mála ešte vie, kde leží Slovensko. Tento raz sa objaví v Novej Cvernovke 12.11. Témou popíkový, no pre naše končiny rozhodne prospešný, album rozoberá rodovú identitu. „Zabudnime na pohlavie, diskutujme v širšom kontexte. Nechcem si vyberať medzi mužským a ženským pohlavím,“ napísala na Twitteri. Konečne rozumné slová. A Kuffa bude zase strašiť dženderom. Tentokrát cvernovkovým.

Nevydarená japonská paródia

Nový album načrtla aj Grimes. Najprv si odskočila do Tokia a s tamojšou kapelou naspievala príšernú pieseň „love4eva“ ako vystrihnutú z reklamy na japonský „…Baby one more time“. Hej, ten od Britney Spears. Nie, nerobím si srandu. Najhoršie je, že celá skladba pôsobí ako trápna paródia. No ozaj, normálne som sa na tých preafektovaných dievčatách v školských oblečkoch pobavila. A že kvalitný K-pop.

Grimes, pamätaj, že prachy nie sú všetko.

Iní ako vždy

Death Grips si tentokrát zobrali dávku čohosi nekonvenčného a vytvorili pošahané piesne ako nikdy predtým. Normálne premýšľam, či to myslia vážne. Ale „Streaky“ je fajn. Teda až na video, ktorému zas nikto nechápe… Album vychádza 22. júla. No som zvedavá.

• Čo počúvať za uplynulý mesiac •

Father John Misty · God’s New Customer  

Autsajderský chlapík, ktorý kašle na konvencie a hudbu si robí po svojom. A kvalitne. Perfektná vec.

Natalie Prass · The Future And The Past   

Jemnučká Naty sa zrejme na najnovšej nahrávke inšpirovala dievčenskou kapelou HAIM. Typický nádych klavírneho art popu tentokrát prekrýva basa, gitara a bicie. Skladba „Sisters“ je perfektná.

Neko Case · Hell-On   

Neko Case je tak trochu strelená umelkyňa. Na hlavu si dáva horiace cigarety, tvár jej zdobia hady. Nie, nežartujem. Staršie ročníky možno vedia, o čom hovorím. Len pre milovníkov folku.

Jenny Hval · The Long Sleep  

Rada by som uviedla niekoľko dôvodov prečo počúvať najnovšiu Epčku Hval:

  1. Jej posledný album, ktorý vydala pred dvoma rokmi, sa volá Blood Bitch.
  2. Jenny v ňom hovorí o menštruujúcich upíroch.
  3. Takmer vo všetkých hudobných videách sú vyobrazené nahé ženy. Hej, úplne nahé. Akože bez cenzúry.
  4. Jedna pieseň je záznamom z akéhosi sexuálneho dobrodružstva samotnej Hval.

Ešte stále potrebujete presviedčať? Okej, na koncerty si nosí plyšové črevo, do ktorého sa rada zahaľuje.

P.S. Nezabudnite naordinovať zakomplexovaným fundamentalistom. Určite sa potešia. Ukážka tu ↓

Pusha T · Daytona   

Kvalitný mejnstrímový rap. Prebal albumu je dobrý. Že vraj kúpeľňa Whitney Houston.

Curtney Bartnett · Tell Me How You Really Feel   

Trošku slabšia, ale stále dobrá Bartnett. Asi jej dochádza inšpirácia, chce sa odlíšiť za každú cenu. Načo? Je to predsa jasné. Chýba mi originalita debutu. Kde je Freudsamovražedný Oliver Paul? Smrk. (To je citoslovce plaču, emotikony sú pre deti).

Beach House · 7   

Pre fajnšmekrov. Pamätáte, keď vytvorili „Myth“? Ach, to boli časy. A odvtedy sa len zlepšujú. Zdá sa, že 7 je ich vrcholom.

Arctic Monkeys · Tranquility Base Hotel & Casino  

• O čom sa neprávom nehovorí •

Zola Jesus · Okovi: Additions 

Zola Jesus vyštudovala filozofiu, pseudonym prevzala od spisovateľa Emila Zolu a Krista (napriek tomu, že vyznáva ateizmus!). Vyrastala v rodine poľovníka, doteraz si spomína na kusy surového mäsa visiace zo stropov rodinného domu. A EPčka? Remixy sú fajn, no originálny album predsa len lepší. Rozhodne ale stojí za pozornosť. Najmä ak máte radi Swans a melancholickú hudbu.

• Práve vychádza •

Lykke Li · so sad so sexy 

No jo, písala som o nej tam kdesi na začiatku. Chce predať.

Lily Allen · No Shame

Nikdy na ňu nezanevriem. Ani po poslednom, absolútne príšernom, albume. To nepochopíte, musíte zažiť. Vypočujte si „Everything to feel something”. Už chápete..?

Jorja Smith · Lost & Found

Tatko odporúča, páči sa mu jeden song. Tak som si pozrela. Nemám slov. Je perfektná. Taký mix Amy Winehouse a FKA Twigs s bítmi Portishead.

Teraz najčítanejšie