Denník N

Vážení, do toho vás nič

Na tému nevhodných otázok kladených v spoločnosti sa už mnoho napísalo a myslím, že to malo aj svoj efekt. Dnes už veľa ľudí vie, že je nanajvýš nevhodné pýtať sa mladých manželov alebo páru kedy už budú mať deti, prípadne partnerov kedy sa už konečne zoberú.

Nielenže je to neslušné, ale nikdy neviete či tým „nešliapnete do osieho hniezda“. Nie vždy je totiž otázka detí či svadby otázkou vlastnej voľby a nemusí to byť práve téma na debatu dvoch cudzích ľudí niekde na večierku.

Myslela som si, že všetky tieto nepríjemné okamihy mám už za sebou, mám manžela a už aj dlho vytúžené dieťa. Môj manžel je veľmi spoločenský človek a aj pri svojich pracovných aktivitách sa často stretáva s ľuďmi. Z času na čas sa aj mne naskytne príležitosť zúčastniť sa s ním nejakej spoločenskej či neformálnej udalosti a stretnúť sa s novými ľuďmi. Možno práve preto, že som čerstvou matkou, hľadajú ľudia pri rozhovore so mnou materské a rodičovské témy. Najmä ľudia, ktorí sú sami rodičmi sa často správajú akoby som pribudla do ich „klubu“ a majú potrebu podeliť sa so svojimi skúsenosťami a radami. Je to pochopiteľné a vôbec to neodsudzujem, pokiaľ to neprekročí určitú hranicu.

To nie je ale predmetom tohto malého zamyslenia sa. Prekvapilo ma, ako veľa ľudí, ktorých často vidím prvýkrát v živote, sa ma pýta otázku: „A kojíš?“ Touto otázkou som popravde vždy dosť zaskočená a chce sa mi zakričať „A čo vás do toho?“ Nakoniec však vždy popravde odpoviem, že áno. Zo strany pýtajúceho sa potom nasleduje príhovor o tom ako je to dobre, ako treba kojiť a bla bla bla…

Ja samozrejme chápem význam kojenia, dôležitosť všeobecnej podpory v spoločnosti aj to, že sa to v súčasnosti stáva vzrastajúcim trendom. Ja sama som si so svojim dieťaťom prešla zdravotnými komplikáciami a moje kojenie bolo doslova vydreté. Možno práve preto je to pre mňa taká citlivá téma. No keď sa tak nad tým zamyslím, väčšina matiek (i keď na to už možno zabudli) mala začiatky spojené s kojením komplikované, niektoré sa ho museli nedobrovoľne vzdať a niektoré sa proste iba rozhodli nekojiť. Je to ale ich súkromná voľba a neznamená to, že sú preto horšími alebo lepšími matkami. Ak na ne ale spoločnosť tlačí svojimi nezmyselnými otázkami, môžu tento mylný názor nadobudnúť.

Nuž a čerešnička na torte je, ak sa ma túto otázku spýta muž a nakoniec mudruje o tom ako by každá žena mala kojiť. Odhliadnuc od toho, že ako muž asi ťažko niekedy podobnú situáciu zažije, uvedomte si milí muži, že sa pýtate na vec týkajúcu sa ženských pŕs a to by predsa len malo v slušnej spoločnosti zostať tabu.

Preto nepýtajte sa nás, mladých matiek, či kojíme a nesúďte nás podľa toho. Mamičky, ak vám to šlo bez problémov a bola to tá najkrajšia vec pod slnkom, neznamená to, že to tak má každá žena. Kojenie je citlivá téma a určite nepatrí do okruhu aké je dnes počasie alebo videli ste ten nový film a pod.

Buďme citliví a slušní, najmä pri zoznamovaní sa s novým človekom.

Veľa šťastia!

 

Zdroj foto: pexels.com

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Sandra Letko

Po "sľubnej" akademickej kariére som sa vrátila do reálneho života a začala pracovať v oblasti marketingu. Momentálne žijem v Bratislave a užívam si materskú dovolenku. Aby mi na tejto dovolenke moc nemäkol mozog snažím sa čítať a občas aj niečo napíšem.