Denník N

Chcete sociálny štát, aj za cenu znižovania životnej úrovne?

Luxus, na ktorý sa skladáme všetci, ale užívajú si ho len vyvolení.

Pred krízou nás “zachránil“ s nasadením vlastného zdravia, dnes už emeritný premiér a ešte stále predseda Fico. Nech mu za to dá pánbožko pokojný a hlavne skorý dôchodok. (asi preto tak túži zastropovať vek odchodu do dôchodku)

Ešte sme sa ani nestihli poriadne spamätať a už zdražujeme. Maslo, rožky, zelenina, no anciáša! Tetka Pavlendeje, sa nechali počuť v miestnom supermarkete, že to už tá recesia čo sa o nej desať rokov hovorí, prišla aj k nám.

Socializmus je, keď ja pracujem a iný sa má dobre

Svätá prostota! No skúste vysvetliť slovenskému dôchodcovi, že dobre je vtedy, keď ceny stúpajú. Keď začnú klesať, tak vtedy je, ale naozaj zle. Každý predsa vie, keď sa zvyšujú ceny, rastú aj príjmy z daní do štátneho rozpočtu. A keď štát na nás viac zarobí, tak následne môže viac peňazí prerozdeliť občanom, ktorí to potrebujú.

Ale nie len tak jednoducho, že ich rozdelí tým, čo majú najmenej. Naopak! To sa musia prijať kvalifikovaní úradníci, ktorým treba zariadiť kancelárie, nakúpiť počítače a ergonomické stoličky. Aby ich z toho rozdeľovania neseklo voľakde pod lopatkou. Následne sa vypracujú štúdie, vypíšu tendre a zabezpečia kontrolné procesy. Ak sa ukáže, že je na toto všetko potrebných viac peňazí, než sme sa dokázali vyzbierať, štátny úradník neváha a zadĺži nás u zahraničných veriteľov. Chce len naše dobro!

Sociálny štát je, keď všetci pracujú, aby som sa ja mal dobre

Dane by mohli byť aj nižšie, to je pravda. Ale my žijeme v sociálnom štáte a jedným z jeho charakteristických znakov sú práve vyššie dane. Tak by sme mali byť radi, keď nám daňové a odvodové zaťaženie stúpa. Kvalita nášho sociálneho štátu sa tým zvyšuje. Momentálne sme už v takom štádiu, že väčšina obyvateľstva dane platí, iba zopár vyvolených si ich necháva vyplácať.

Niektorí, menej rozhľadení frflú, na podľa nich zbytočné zadlžovanie sa štátu. Hlavne teraz, v období blahobytu. Ale, ale vážení! Z týchto peňazí sa predsa financujú aj tak dôležité cesty, ako napríklad: cesty predsedu parlamentu do Moskvy.

Budovanie sociálneho štátu je náročná a zodpovedná činnosť. Aké to šťastie, že práve my máme vo vláde odborníkov a parlament plný profíkov.

Teraz najčítanejšie