Denník N

Bez slov

Hľadí na suseda…

Ale nie, to je zasa ráno. „Postráž mi ju,“ pozerá smerom k nemu s prosíkom v očiach manželka. Váha, povedať niečo je predzvesťou konfliktu, byť ticho, znamená časové manko. Dve možnosti, ani jedna dobrá.

Stojí pri postieľke, skláňa sa, kravata sa mu hompáľa vo vzduchu. Hladká, pospevuje, zo strany na stranu pohybuje plyšovou hračkou. Je to nanič, malá nereaguje, len vreští. Frustrácia nepustí, otočí plyšovú hračku smerom k sebe. Sliepočka, aká bacuľatá, stláča ju prstami. Zvuk, izbou sa ozve kotkodákanie. Skúsi ešte raz, celkom sa mu to páči, kedysi také hračky neboli.  „Si normálny? Máš sa starať o dieťa, nie sa zabávať.“ Výčitky, nič iné a to sa snažil, keby to s bábätkami nebolo také zložité. V kočíku je to iné, oblečená, prikrytá, jedným slovom spokojná, stačí vyraziť na ulicu a prechádzať sa. To dá, ľavou zadnou, ešte aj muzika sa dá počúvať, či pokračovať v čítaní napínavej detektívky.

Pripravený na odchod, ešte sako chýba. Posledné slová, informácie manželky sú neúprosné, zvýšená teplota nič dobré neveští. „Možno viróza, aj susedkin malý bol chorý,“ uvažuje. Rýchly bozk, už naozaj musí zmiznúť. Aspoň parkovanie poteší, včera zaparkoval priamo pred vchodom. Ale nie, zase zabudol, presne tie, ktoré potreboval.

Rýchlo, utekať domov je jediným riešením. Nečaká dlho, výťahové dvere sa otvoria. Poťahuje nosom, fuj to je puch, akoby niekto jedol poriadnu dávku fazule. Hľadí na suseda, možno on, veď práve vystúpil z kabíny. „Deje sa niečo?“ kričí manželka z detskej izby. „Nerob si starosti, nechal som si na stole papiere.“ Schytí zabudnuté a uteká. Výťah na poschodí, výborne, ani čakať netreba. Ale ten smrad, ešte nevyprchal.

Prízemie, kabína sa pomaličky otvára. Jeden pohľad, takmer skamenie, pred dverami suseda. Výmena, on von, ona dovnútra. Chvatne pozdraví, do očí jej veľmi nepozerá, chce to rýchlosť. Nepomôže, vidí ju, chytila si nos. Bol to on, hovorí aj bez slov.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Slová, krátke, dlhé, pekné, hlavne hravé, táto hra ma baví. Kontakt: blogerdm@gmail.com