Denník N

Nič sa nezmenilo

Slovensko ostalo vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otrasené. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vstúpil do politického ringu a pomenoval túto dobu vládou gaunerov. Gaunerov, ktorí v pozadí ťahajú nitky a na rôznych úrovniach od regionálnej po celoštátnu ničia dôveru občanov v právny štát.

Toho právneho štátu, ktorého kolesá spravodlivosti sa neustále spomaľovali. Akoby ich to korupčné bahno stále viac a viac obaľovalo a znefunkčnilo. Na chvíľu, keď aj tých najväčších skeptikov prebrala preliata nevinná krv, sa akoby opäť začali krútiť. Na chvíľu sa mnohí začali správať k svojim podriadením ako ľudia. Ale opäť sme zapadli do ešte väčšej jamy, v ktorej sa topíme ako v trasovisku. Pre ktorú nemám iné pomenovanie, ako normalizácia.

Nič sa nezmenilo.

Farmári začínajú byť opäť zastrašovaní. Stranícki a často nekompetentní kandidáti, či už na posty riaditeľov škôl alebo vedeckých ústavov, sa pokojne vracajú k šikane ako techniky udržania moci. Niektorí vyšetrovatelia i prokurátori, ktorí sa na chvíľu stali mediálnymi antihviezdami, opäť simulujú nestranné vyšetrovanie a tí druhí sú trestaní bez trestov.

Nič sa nezmenilo.

Je verejným tajomstvom, že úplatky sa už nenosia v igelitkách a ani nebalia do alobalu, teraz letí výhodný nákup pozemkov a dotované nájomné. Ak sa postavíte na odpor a budete bojovať za pravdu, tak sa môžete pripraviť na nekonečný maratón na konci ktorého prídete o zdravie, mladosť i sny.

Ale neviem si ani len predstaviť, kde by sme dnes boli, keby nebolo tých, čo nemlčali.

Čo sa neprispôsobili.

Čo vedeli pomenovať ľudí a veci pravým menom.

Ktorí neúnavne kúsok po kúsku rozoberajú mocenské štruktúry, hľadajú neviditeľné prepojenia kto – s kým – kedy – kde – a začo. Je to nevďačná úloha, ktorá vám zabezpečí, že budete opľúvaný, bude sa na vás zbierať alebo vyrábať špina, budete označený za feťáka, či ancikrista. Pretože ide o veľa, blížia sa komunálne voľby. Mestá a obce sú dôležitými prvkami moci a zmenami na postoch primátorov, starostov a poslancov môžeme opäť nájsť pevnú pôdu pod nohami.

Len vtedy sa niečo začne meniť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

učiteľ a v súčasnosti poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a člen Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport.