Denník N

Miliardový tunel v Bratislave

„Polovica verejných investícií na Slovensku smerovala do dopravy. To by nemuselo byť predmetom kritiky, keby dlhodobo nevíťazila megalománia nad zdravým rozumom. Namiesto stavania diaľnic tam, kde to dopravné zaťaženie vyžaduje, opájame sa veľkolepými plánmi, ktoré nesplníme možno ani za sto rokov.“ Toľko z prezidentovej správy o stave republiky na tému doprava. A pri doprave chcem zostať.

Pred pár dňami z ničoho nič obletela Slovensko správa o tom, že NDS pripravuje miliardový tunel Karpaty ako súčasť bratislavského obchvatu a dokončiť ho má v pláne v roku 2030. Hovoríme o obchvate, ktorý Bratislave podľa odborníkov nepomôže a mal by byť hotový v roku 2020. Kde sa podel sedliacky rozum odborníkov z NDS nikto netuší. Vyhodiť miliardu na tunel medzi Záhorím a Račou, ktorý bude používať len malé percento vodičov sa mi zdá veľmi amatérske. Rozumiem tomu, že raz, možno nejaký mestský tunel budeme v Bratislave potrebovať, ale možno to bude o 30,40,50 rokov. A mal by byť určite so železnicou.

Zatiaľ môžeme tú miliardu minúť na vybudovanie železničnej stanice v lokalite Lamačská brána, na vybudovanie cyklotrás, na záchytné parkoviská a ešte môžeme rozdať ľuďom dotácie na elektrobicykle, aby sme do práce nechodili autami. Nechať auto doma je trendom  všade na svete. Nie budovať cesty, ale vymýšľať systém ako cestovať pohodlnejšie, lacnejšie a chrániť pritom životné prostredie.

Míňať peniaze na prípravu takéhoto megalomanského projektu považujem za neefektívne a určite mi dajú za pravdu odborníci na dopravu, ekonómovia i tretí sektor. Ľudia zo Záhoria budú vždy cestovať za prácou či školou do centra mesta, kde sú administratívne budovy, školy, obchody a nie do Rače. Ten, kto toto vymyslel je darebák. Budem sa opakovať, ale potrebujeme záchytné parkoviská, železničnú stanicu a  električku na Boroch (Lamačská brána) a nie nezmyselný tunel Karpaty. Potrebujeme kvalitnejšiu MHD a nie falošné vyhlásenia „odborníkov“ NDS.

Verím, že k tomu zaujmú stanovisko aj kandidátky a kandidáti na primátora Bratislavy a že sa o tento miliardový nezmysel bude zaujímať odborná aj laická verejnosť.

 

Foto: Aktuality

 

Teraz najčítanejšie

Gabriela Bizoňová

Študovala som na Ekonomickej univerzite, pracujem na Ministerstve životného prostredia a venujem čas zlepšovaniu života okolo seba, najmä v bratislavskom Lamači. Verím v silu ženy a súhlasím s Margaret Thatcher: “Pokiaľ chcete, aby sa niečo povedalo, požiadajte muža. Pokiaľ chcete, aby sa niečo urobilo, požiadajte ženu.” Všímam si, že ženy na rôznych pozíciách či funkciách zvládnu viac - zameriavajú sa totiž na efektivitu svojej práce, lebo vedia, že ešte musia stihnúť aj navariť, či ísť pre deti do školy.