Denník N

Som zlá matka, som zlá manželka, ale nehanbím sa

Vlasy mi ladia s náladou. Foto: Digitalspy.com
Vlasy mi ladia s náladou. Foto: Digitalspy.com

Potratila, ocitla sa na psychiatrii, druhýkrát otehotnela, narodilo sa jej mŕtve dieťa. Trpela existenčnou krízou, prestala jesť, liečila sa na závislosť od drog, sexu a alkoholu, s ktorou zápasí dodnes. Bola prenasledovaná, polícia nezasahovala, po útoku sa rozhodla presťahovať. Ružovovlasá Lily Allen a jej život za milión.

Detský hlas Lily Allen sa ťahá naším bytíkom nejaký ten čas, onedlho končí na napálených cédečkách.  Tie vkladáme do diskmenov, počúvame v mejnstrímových rádiách na kupku hrajúc volejbal. A nestačíme sa diviť. Aká dobrá muzika sa to valí z reprákov!

Vtedy ešte netušíme, že Allen spontánne potratí, ocitne sa na psychiatrii a následne sa jej narodí mŕtve dieťa. Čaká ju zápas s alkoholizmom a drogami. A aby toho nebolo málo, bude čeliť prenasledovaniu bez pomoci polície.

Čipsy, gauče a trinásť škôl

Celebrity to nemajú ľahké. Lily už ako trojročná sekunduje rodičom účinkovaním v telke. Tí sa pohybujú v šoubize nejaký čas a svoje deti si so sebou, ako inak, nosia do práce.

Keď tu, o rok neskôr, speváčkin otec, komediant so zlou povesťou, stojí na chodbe a so slovami „Idem…“ zahajuje rozvodové konanie matkou Lily. Allen nechápe. Onedlho na scénu prichádza ďalší chlapík, berie do rúk slané čipsy, mieri ku gauču, keď vtom sa v byte ocitá polícia. Ajaj, zdá sa, že mamin nový frajer nebol správnou voľbou…

Nuž a potom sa objaví Henry, komediant so zlou povesťou na druhú. Ten stihne zjesť iks balíčkov slaných lupienkov, na gauči sa s matkou malej speváčky rozvaľuje nejaký ten piatok. O dospievajúcu Lily sa nestará. Allen preto kašle na všetkých naokolo, rebeluje doma aj v škole. Pýta si pozornosť, no Henry sa furt „pozerá kdesi za jej plece“.

Lilly, Henry a jej brat Alfie. Foto: Dailymail.co.uk

Môžem ich osrať, povie si Allen. Súkromné školy sú Lily na príťaž, cíti sa v nich (aj kvôli nedostatku peňazí) ako autsajder. Domov rad za radom prichádzajú sťažnosti o jej nevyspytateľnosti. Baví sa so staršími, fajčí, chodí poza školu, alkohol, drogy, však to poznáte, typická puberta. Školy strieda jak besná, tuším trinásť alebo štrnásť ich bolo, spomína nesmelá Lily.

V pätnástich to vzdá úplne. To už vie kam patrí a kdesi vo feťáckom doupě díluje extázu. Fáza vzdoru ju onedlho prejde. Skúša študovať na univerzite, no interpretkina nátura je neskrotná. Keď tu si spomenie, veď predsa pani učiteľka na strednej mi hovorila, aby som spievala! A ozaj, Lily má talent, hrávala na klavíri, trúbke, husliach aj gitare.

Môj vesmír a.k.a priestor, kde Allen kraľuje

A tak zošmolí zopár skladieb s producentom kdesi v pivničnom štúdiu. Vytvorené piesne šplechne na Myspace (sladké časy bez Fejsbúku) a čaká. Nahrávacie spoločnosti Lily nechcú dať peniaze, neveria jej. No sociálne siete zaberú, Allen je zrazu populárnym menom. Jej kruto úprimné texty na pozadí reggae popu sú niečím nevídaným. „Som znechutená zo sveta syntetických reflektorov, chcem robiť hudbu inak,“ hovorí. Podarilo sa. Skladba „Smile“ sa stáva svetovým hitom.

Odišiel si, zničil mi psychické zdravie a teraz sa vraciaš? Okej, najskôr ti dáme laxatíva!

A potom príde spontánny potrat. A rozchod. A depresie. A pobyt na psychiatrii. No Allen sa nevzdá a vydáva ďalší album. To už si môže vyberať a pracovať s profesionálmi. It’s Not Me, It’s You je opäť perfektným zobrazením vnútorného boja speváčky. „Fuck You“ sa stáva hymnou neposlušných „The fear ↓“ autobiografiou s najlepším textom dosiaľ, „Not Fair“ hitom s dávkou irónie. Pamätáte na kupkový volejbal? Veru, aj Funko ho vtedy vložilo do svojho playlistu.

Life’s about film stars and less about mothers, It’s all about fast cars and cussing each other, But it doesn’t matter ‚cause I’m packing plastic, And that’s what makes my life so fuckin‘ fantastic

A tak sa Allen sláva zapáči. Vogue, Chanel, Prada, Hollywood: znič ma. Vo svetle reflektorov, ktorých syntetickosť sa pre speváčku stala neviditeľná. Nasleduje komplikované tehotenstvo, Lily sa rodí mŕtve dieťa. O týždeň sa ocitá v nemocnici. Kapitola s názvom existenčná kríza sa otvára.

Hard out here for a bitch

Píše sa rok 2014. Hanblivé žieňa vydáva nahrávku Sheezus. Na týždeň (!) si zmení meno a na prvý pohľad aj identitu. Prestáva jesť, zahaľuje sa do lesklých oblečkov a na turné mieri s Miley Cyrus (lepšie si vybrať nemohla). Tá si na pódiu pchá medzi nohy doláre, Lily pre zmenu nenosí podprsenku. Perfektné duo zlomených charakterov, ktorým fanúšikovia platia za verejný sex. A po záverečných bítoch Lily pije, šňupe koks, stráca samu seba. Jej dvojročné deti sú vzdialené na míle ďaleko s riadnenasratým mužom. Žiadosť o rozvod je onedlho na stole.

Chaos vystupňuje speváčkin oddaný fanúšik, ktorý jej do schránky na sociálnych sieťach pravidelne hádže nepríjemné správy. Allen sa bojí o svoje deti (nakoniec sa jej nejaké narodili), no polícia nekoná ako má. Prenasledovanie sa zvyšuje, keď tu, jedného dňa, Lily varí večeru. Prihorí jej, dom preto nechá poriadne vyvetrať a na chvíľu otvorí zadné dvere.

Strih. Speváčka leží v spálni, keď tu sa pred ňou zjaví neznámy muž. Stalker začne agresívne kričať, je presvedčený, že Lily ho pozná. Allen vyskočí z postele, zazrie v ruke nôž, beží za deťmi. Strih. Policajná stanica. Zadržaný prenasledovateľ vypovedá. Na otázku aký bol cieľ jeho neočakávaného „stretnutia“ so speváčkou odvetí jedno: Chcel som jej do ksichtu vraziť nôž. Allen sa našťastie nič nestalo, no dokopy sa dáva ešte niekoľko rokov. Prechádza si obdobím hľadania samej seba. Viní sa za osobnostnú krízu, hanbí sa za svoje prešľapy. V roku 2017 priznáva diagnózu posttraumatickej stresovej poruchy a bipolárnej poruchy.

Naivné dievča, stratená duša a žena Bez Hanby. Foto: Nme.com, Veromoda.com

Nehanbím sa

Jún 2018. No Shame je vonku. Štvrtý v poradí a vyslovene bez hanby. Začína slovami Som zlá matka, som zlá manželka a pokračuje rovnako emočne nabitými piesňami na pozadí hravých bítov. Allen ide až na dreň. Vie čo robí. A robí to dobre. „Musela som to spraviť, obaja sme mali depresiu. Ku koncu sme spolu ani len nespávali. Jediné, na čo som ti slúžila boli peniaze.“

Inými slovami, No Shame je pre všetky naivné dievčatá, ktoré stále túžia po sláve Hollywoodu. Nech konečne precitnú.

Trvalo to síce iks rokov, no nakoniec Allen zistila, čo sláva s človekom dokáže urobiť. A so slovami: „Nechcem predávať sex, som matka.“ ju odmietla. Práve preto je posolstvo Lily dôležité. Málokto totiž tak úprimne prehovára o fungovaní hudobného priemyslu.

A čo radí tým, ktorí napriek tomu do plytkého pozlátka spadnú?

„Nájdite si dobrého právnika a manažéra.“

. . .

Lily Allen: No Shame (Parlophone · Regal)

8/10

P.S: Aj pop vie byť kvalitný! Sledujte ♣ v priamom prenose ♣ čo je nové a dobré.  

. . .

Teraz najčítanejšie