Denník N

Rybanič vs. Kaliňák

Ficko: „Kandidáti na prezidenta zbavení daňového a bankového tajomstva“…

Na budúci týždeň v utorok 19.06.2018 sa môže p.Rybanič dozvedieť prvý rozsudok prvostupňového Okresného súdu Bratislava V. Občianska spoločnosť už dávno svoj ortieľ, rozsudok  vyniesla nad obidvoma protagonistami tohto príbehu . Občianska spoločnosť už dávno má v tom úplne jasno. Občania SR, história už nezmazateľne eviduje, kto hovorí pravdu, kto z tohto dua Rybanič – Kaliňák klame. Históriu, fakty neoklamal ani Mečiar, neoklamuje ju ani Kaliňák s poslancom Fickom. A tak ako sa márne snažil Mečiar a jeho garnitúra, jeho politickí súputníci, tak sa rovnako márne snaží Hranol a jeho poslaneckí partajníci. Ficko sa môže so svojimi partajnými komparzistami, s celým nesvojprávnym poslaneckým klubom SMER-SD  x-krát denne postaviť pred mikrofón, pred kamery, pravdu už nezmení. Môže sa ju len v spolupráci s predajnými posluhovačmi štátnej správy, polície, prokuratúry a súdnej moci pokúšať dočasne zakryť, schovať. A Fico aj Kali to dobre, veľmi dobre vedia.

Nepriamo to priznali i tým, že poslanci Kali aj Ficko požiadali svojho bábkového predsedu slovenskej vlády, svojho Spejbla Pellegriniho o predĺženie pridelenej štátnej ochranky na ďalších 90 dní. Čoho sa asi bojí Kaliňák údajne najlepší minister vnútra Slovenskej republiky všetkých čias? Čoho sa asi bojí najväčší populista a distribútor obrovských sociálnych balíčkov Ficko? Prečo sa Kali bojí chodiť bez ochranky? A prečo ju p.Rybanič nepotreboval, nepotrebuje a nebude potrebovať? Nie je aj toto jasný signál kto z dua Kaliňák – Rybanič konal v prospech občianskej spoločnosti, v prospech demokracie a pravdy. Rybanič sa môže naďalej slobodne a voľne pohybovať po slovenských uliciach, je vítaný a oslavovaný na slovenských námestiach.  Bodaj by to aspoň raz skúsil aj Kali alebo Hranol byť na ulici, na námestí sám bez ochranky. To by bola len sranda …. . Ich neprajníci by isto hneď trefne poznamenali, že by to mohli urobiť len raz, prvý a posledný krát. „Vivat“ Kali, „vivat“ Ficko.

Okresný súd Bratislava V. má už našťastie uľahčené rozhodovanie o rozsudku pre p.Rybaniča.

Jednak môže vychádzať z právoplatného rozhodnutia disciplinárnej komisie Úradu špeciálnej prokuratúry v prípade prokurátora p.Špirka. Predseda komisie p.Kuko v rozhodnutí štátnicky uviedol, že Špirko síce porušil povinnosti prokurátora, čím sa dopustil disciplinárneho previnenia. Od uloženia disciplinárneho trestu však komisia upustila, s tým že samotné prejednanie veci pred disciplinárnou komisiou je postačujúce.

Jednak môže vychádzať z návrhu poslanca Ficka, ktorý opakovane prehlasuje, že jednotliví kandidáti na prezidentskú funkciu budú zbavení daňového a bankového tajomstva. Nášmu poslaneckému benjamínkovi len uniklo, že daňového a bankového tajomstva by mali byť zbavení doživotne minimálne aj všetci členovia vlády SR a poslanci NR SR. Poslanec Fico zas jedenkrát nezvládol situáciu, ponáhľal sa so svojim prehlásením nasmerovaným proti nášmu pánovi prezidentovi SR a priamo tak vyzval Okresný súd Bratislava V., aby z prípadného porušenia bankového tajomstva nerobil žiadnu „kovbojku“.

  Súdna moc prostredníctvom príslušného senátu Okresného súdu Bratislava V. má možnosť už v prvom svojom súdnom rozhodnutí oceniť celospoločenský význam a prínos prvého slovenského whistleblowera p.Rybaniča. Chlapca, mládenca, ktorý podľa názoru žalujúcej  prokuratúry pomohol usvedčiť ex-ministra vnútra Kaliňáka s klamstva. Kali v priamom prenose z Národnej rady za rečníckym pultíkom opakovane lživo prehlásil: „Od žiadnych firiem pána Bašternáka žiadne príjmy som nikdy nedostal, ako sa tu pýta pán Rajtár“… . A pritom na jeho  súkromný účet v Tatrabanke mu preukázateľne poslal Bašty resp. jeho firma B.A.Haus  minimálne 2 platby, spolu vo výške cca 260.000,- Eur. Údajne vraj ako splátku pôžičky.

V utorok sa občania SR môžu dozvedieť, či súdna moc na Slovensku stojí ešte stále aj v tomto prípade na strane klamstva a klamára, alebo po vzore disciplinárnej komisie Úradu špeciálnej prokuratúry už nastúpila dlhú cestu k obhajobe pravdy a budovaniu plnohodnotnej demokratickej a občianskej spoločnosti. V utorok sa vonkoncom nerozhoduje len o najbližšom osude p. Rybaniča!

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...