Denník N

Živnostníci, ak nemáte nový občiansky, registrujte sa na daňových úradoch tieto dni

Od 1. júla musia živnostníci komunikovať s Finančnou správou SR výlučne elektronicky.

Ak ste podnikajúca fyzická osoba, teda živnostník, samostatne hospodáriaci roľník, športovec, umelec, či znalec alebo tlmočník, určite ste postrehli, že ani vy už neuniknete digitálnemu boomu zo strany štátnych úradov tejto krajiny.

Tentokrát chce s vami elektronicky komunikovať Finančná správa SR, ľudovo povedané daňový úrad. Stane sa tak od 1. 7. 2018 a ja vás chcem v tejto súvislosti upozorniť na to, akým spôsobom môžete túto komunikáciu zvládnuť a na čo by ste si mali dať pozor.

Mnohí z vás si povedia, že najbližšie mesiace sa nechystáte aj tak nič podávať a máte čas na to, aby ste to vyriešili, ale tí, ktorí majú podané odklady podania daňového priznania by mali zbystriť pozornosť. Aké sú teda vaše možnosti?

Základom je uvedomiť si, že ak daňové priznanie nepodáte presne do 30. 6. 2018, ale budete sa spoliehať na predĺženie do 2. 7. 2018 z titulu víkendu, po tomto dátume sa už elektronickému podaniu nevyhnete! Ak 1. – 2. 7. 2018 nepodáte daňové priznanie elektronicky, napriek tomu, že ste ešte v termíne na podanie, daňový úrad ho bude v papierovej forme považovať za nepodané a vás čaká pokuta.

Ako teda na to?

  1. Registrácia na stránke financnasprava.sk a pridelenie ID kódu používateľa

Tento spôsob zvládnete aj bez toho, aby ste si museli vybavovať nový občiansky preukaz a mať k dispozícii čítačku na elektronickú komunikáciu. Prihlásite sa na stránku Finančnej správy, kliknete na ikonu registrácia, zvolíte si registráciu vyplnením registračného formulára a vyplníte požadované osobné údaje.

Nezabudnite si zapamätať heslo, ktoré pri registrácii zadáte a tiež zadaný osobný identifikačný kód. Mailom vám príde pridelený ID kód, ktorý si vytlačte alebo zapamätajte. Potrebujete si ešte stiahnuť dohodu o elektronickej komunikácii a vyplniť v jej hlavičke vaše údaje. S ID kódom a dvakrát vytlačenou, nepodpísanou dohodou musíte zájsť na miestne príslušný daňový úrad, kde vám elektronickú komunikáciu spustia.

Výhoda: nemusíte mať nový občiansky preukaz, čítačku a používať elektronický podpis.

Nevýhoda: musíte si vytlačiť dohodu a osobne ísť na daňový úrad.

  1. Registrácia s občianskym preukazom s čipom a čítačkou

V tomto prípade musíte mať k dispozícii nový občiansky preukaz s čipom a k nemu čítačku vrátane stiahnutého softvéru na jeho používanie. Prihlásite sa na stránku Finančnej správy, kliknete na ikonu registrácia, zvolíte si registráciu cez eID. Pripojíte čítačku s občianskym preukazom a portál vás presmeruje na stránku www.slovensko.sk, kde ak máte aktivovanú elektronickú schránku tak údaje o vás natiahne do registračného formulára. Ak ju nemáte aktivovanú, vyplníte požadované osobné údaje.

Nezabudnite si zapamätať si heslo, ktoré pri registrácii zadáte a tiež zadaný osobný identifikačný kód. Mailom vám príde pridelený ID kód, ktorý si vytlačte alebo zapamätajte. Finančná správa vám elektronickú komunikáciu aktivuje bez toho, aby ste museli osobne chodiť na daňový úrad. Prostredníctvom prideleného ID kódu a hesla sa budete prihlasovať na portál a prostredníctvom kvalifikovaného elektronického podpisu cez občiansky preukaz podávať potrebné dokumenty.

Výhoda: nemusíte chodiť osobne na daňový úrad a tlačiť si dohodu o elektronickej komunikácii.

Nevýhoda: musíte mať nový občiansky preukaz s čítačkou a stiahnutým softvérom na jej používanie a musíte byť celkom IT zdatný, pretože celý proces nie je až tak jednoduchý, ako ho popisuje Finančná správa.

  1. Splnomocnite svoju účtovníčku

Ak vám účtovníctvo a daňové priznanie dlhodobo spracováva účtovníčka, môžete ju požiadať, aby vás zastupovala vo veci komunikácie s daňovým úradom a teda všetky potrebné elektronické dokumenty podávala za vás. Každá účtovníčka už predpokladám v súčasnosti disponuje možnosťou elektronicky komunikovať s Finančnou správou a vy ju viete prostredníctvom splnomocnenia touto úlohou poveriť. V praxi to znamená, že si vás ako subjekt pridá pod svoje ID a vy okrem splnomocnenia nemusíte vybavovať nič. Splnomocnenie nemusí byť overené a vy sa musíte stretnúť s ochotou pani účtovníčky toto pre vás urobiť.

Držím vám palce, pre ktorýkoľvek spôsob sa rozhodnete a môžeme len spoločne dúfať do budúcnosti, že celý tento proces a komunikácia bude pre užívateľov priateľskejšia, lebo v súčasnom nastavení veľmi jednoduchá nie je. Hlavne si tento proces nenechávajte na posledné dni, aby ste nevyrábali zbytočné stresy sebe ani svojmu okoliu a účtovníkom.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie.