Denník N

Gustáv Murín – Humanista Roka? Zlý vtip alebo…?

Včera som si čítal blog Sama Marca, keď som narazil na informáciu o tom ako Spoločnosť Prometheus udelila Gustávovi Murínovi ocenenie Humanista Roka.

Pred pár týždňami Tibor Rostas udeľoval „ocenenie Prometeus“, ktorého názvom sa zámerne chcel priživiť na mene úplne iného občianskeho združenia. Prvé čo ma napadlo či sa nebude jednať o podobný trik, špeciálne pretože o tom informovali prevažne „alternatívne“ spravodajské weby. Informácia o udeľovaní cien z víkendu sa včera vo večerných hodinách objavila aj na webe Spoločnosti Prometheus.

O pánovi Murínovi som veľmi nepočul pred jeho vymenovaním do RTVS a správy o jeho pôsobení som si v tej dobe neoveroval. O vedeckej práci pána doktora Murína neviem veľa a pre ocenenieň takéhoto charakteru má určite väčší vplyv jeho publikačná činnosť. Laudácio k jeho nominácii by som označil za veľmi nepresné:

„Na svojom blogu gustavmurin.blog.sme.sk dlhodobo vedie rubriku Laboratórium“
Blog je blog… nie seriózna vedecká publikácia. Blogy vždy obsahujú subjektívne pohľady autorov a len vo výnimočných prípadoch sa ich obsah dá brať vážne na akademickej úrovni.

Laudácio bohužiaľ nespomína druhý blog pána Murína – ten na webe denníku Pravda. V ňom pán Murín formou verejného listu podal trestné oznámenie na organizátorov pochodov za Slušné Slovensko:

S pánom Murínom nesúhlasím v jeho stanoviskách, ale to samotné nieje pre mňa dôvod prečo si myslím, že nieje vhodný kandidát na takéto ocenenie.

Ak by pán Murín naozaj bol humanista, chápal by že uplatňovanie ústavného práva na slobodu prejavu a zhromaždenia nijakou formou nemôžu ohroziť jeho práva a v žiadnom prípade nie sú trestne postihnuteľné. Pán Murín má totiž vždy právo i možnosť svoj názor – bez ohľadu na súhlasný alebo zamietavý – prezentovať a v dobe internetu aj verejne publikovať bez akejkoľvek cenzúry či nákladov na distribúciu.

Článok ktorý pán Murín napísal – ak teda nieje myslený ako satira – naopak dokazuje jeho tendenciu umlčať iný názor s využitím policajných orgánov, pričom organizátorov protestov obvinil z velezrady. Takýto postoj je v priamom rozpore s hodnotami humanizmu.

Takéto zásadne odmietavé stanovisko k nominácii a oceneniu pána Murína viem zaujať ešte predtým než sa začnem zaoberať obsahom jeho ostatných blogov, ktoré obsahujú pomerne široké spektrum konšpiračných teórií.

Touto formou by som chcel Spoločnosť Prometheus vyzvať, aby vo vlastnom záujme ocenenie Humanista Roka pre Gustáva Murína prehodnotila.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.