Denník N

Klíma, export, politika – prečo sú niektoré krajiny v športe úspešnejšie ako iné?

Kým Slováci majstrovstvá sveta vo futbale sledujú pri víne a čipsoch na gauči, polovica Islandu je v Rusku. Doma zostali aj Taliani, zatiaľ čo futbalisti Saudskej Arábie si užívajú atmosféru šampionátu. Čo rozhoduje o tom, ktorá krajina bude v športe úspešná a ktorá nie?

Mnohí fanúšikovia šport chápu ako zmes talentu, tvrdej práce a náhody. Sčasti majú pravdu. Usainovi Boltovi dali náskok na iných šprintérov najmä vrodené predispozície na krátky beh. Cristiano Ronaldo by bez tvrdej práce bol možno iba priemerný útočník. A austrálsky rýchlokorčuliar Steven Bradbury by asi iba sotva bol získal zlatú medailu na olympijských hrách v Salt Lake City, keby všetci jeho protivníci neboli spadli v poslednej zákrute závodu.

Tak jednoducho to však nefunguje. Faktom je, že niektoré štáty sú v športoch oveľa úspešnejšie ako iné. Núka sa logické vysvetlenie , že väčšie krajiny majú na výber z väčšieho množstva potenciálnych športovcov, ale prečo potom napríklad Švajčiarsko dosahuje vo väčšine športov lepšie výsledky než India? Medzi najúspešnejšie krajiny uplynulých piatich olympijských hier patrí aj Austrália, hoci má iba 24 miliónov obyvateľov. Naopak, Indonézia je štvrtá najľudnatejšia krajina sveta, ale v zozname medailových velikánov by ste ju hľadali márne.

Medaily z letných olympijských hier. Z dôvodu neskorších odhalení dopingových previnení sa môže počet v tabuľke líšiť od aktuálneho počtu, ktorý uvádza MOV.

Faktory športového úspechu skúmajú ekonómovia už od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Ich analýzy sa zväčša zakladajú na štatistickom porovnávaní desiatok geografických, klimatických, socioekonomických a politických faktorov s medailovou bilanciou štátov na rôznych významných podujatiach. Najčastejším meradlom úspešnosti sú, samozrejme, olympijské hry. V nedávnom vedeckom článku sme skúmali letné OH od Sydney do Ria. Ktoré faktory úspechu sa ukázali byť najdôležitejšie?

Ekonomická úroveň a počet obyvateľov

Asi ani neexistuje štúdia, ktorá by v športe neprikladala význam počtu obyvateľov a hospodárskej vyspelosti krajiny. Oba činitele majú svoju logiku a nie je priveľmi prekvapivé, že ovplyvňujú športové úspechy krajiny. Ako sme už spomenuli, väčší počet obyvateľov znamená väčšie množstvo potenciálnych športovcov. Ak by všetky ostatné podmienky vo všetkých štátoch na svete boli rovnaké, najviac medailí by na športových podujatiach nutne získavali Čína, India a USA.

Hospodárska vyspelosť krajiny, meraná napríklad úrovňou hrubého domáceho produktu na hlavu obyvateľa, dáva vládam väčšiu možnosť investovať do športu. Bohaté štáty zvyknú mať vyšší počet športovísk. Vyšší príjem znamená aj to, že rodičia vedia lepšie podporovať svoje deti v ich športových aktivitách. Nezanedbateľný je i faktor voľného času, ktorý vedie k častejšiemu športovaniu.

Zaujímavým zistením je, čím viac produktov krajina exportuje, tým väčšiu má šancu získať na olympijských hrách medailu. Samozrejme, nikto netvrdí, že zahraničný obchod má priamy súvis so športom. Na šírku exportov ale pôsobí podobná kombinácia socioekonomických faktorov ako na olympijské úspechy. Preto krajiny, ktorých export sa zakladá iba na niekoľkých produktoch, často odchádzajú z hier bez medaily.

Geografické a klimatické podmienky

Nie je nijakým tajomstvom, že existujú športy, pri ktorých majú niektoré národy určitý typ výhody. Len ťažko vyrastie dobrý lyžiar v krajine, kde nepoznajú sneh. Rovnako je v posledných dvoch desaťročiach zrejmé, že najlepší bežci na dlhé trate sa rodia vo východnej Afrike. Časť z týchto medzinárodných rozdielov dokážu vysvetliť geografické podmienky a klíma.

Všeobecne platí, že štáty nachádzajúce sa v miernom klimatickom pásme sú v letných športoch úspešnejšie ako štáty z trópov. Výnimky, ako napríklad už spomenutý beh, iba potvrdzujú toto pravidlo. Priemerný počet medailí z OH 2016 v Riu de Janeiro, ktoré získal štát s priemernou ročnou teplotou medzi 5 a 15°C, presahoval trinásť. Štáty s vyššími teplotami získali medailí sedemkrát menej. Z nasledujúceho grafu by sa mohlo zdať, že najúspešnejšie boli krajiny z chladnejších oblastí, kde sa priemerná ročná teplota pohybuje v okolí nuly. Údaje sú však skreslené nízkym počtom štátov v skupine a veľkou úspešnosťou Ruska a Kanady. Keď uvedené dva štáty vynecháme z analýzy, i v tejto časti sveta klesne priemerný počet medailí pod tri.

Hostenie olympijských hier

Každá krajina, ktorá organizuje olympijské hry, sa chce pred svetom ukázať nielen bezchybným priebehom podujatia, ale aj kvalitnými výkonmi športovcov. Azda najzjavnejšie to v poslednom období bolo na OH 2008 v Pekingu, kde Číňania získali najviac zlatých medailí v histórii.

Dopredu ženie domácich športovcov nielen burácajúce publikum a snaha prezentovať sa pred svojím národom. Vlády pred blížiacimi sa domácimi olympijskými hrami zvyknú zvýšiť financovanie športu. Aj časť športovísk môže byť postavená tak, aby čo najlepšie vyhovovala „vlastným“. Nie je preto vôbec prekvapivé, že sa často hovorí o takzvanom „hostiteľskom efekte“. Z posledných piatich olympijských hier sa neprejavil iba v Riu. V Sydney, Pekingu aj Londýne získali hostiteľské štáty oveľa viac medailí ako je ich dlhodobý štandard a Gréci boli doma v Aténach 2004 tiež nadpriemerne úspešní.

Hostiteľský efekt sa zo zotrvačnosti zvykne prejaviť aj o jeden štvorročný cyklus neskôr na ďalších olympijských hrách, v menšej miere i o jeden štvorročný cyklus vpred. Napríklad najbližšie letné olympijské hry sa budú konať v roku 2020 v japonskom Tokyu. Pre mnohých japonských športovcov to bude ich životné vystúpenie a pripravujú sa naň už niekoľko rokov. Vďaka tejto príprave už v Riu získali 41 medailí, viac ako kedykoľvek predtým.

Politické faktory

V časoch studenej vojny prichádzali výskumy úspešnosti športovcov často k záveru, že krajiny socialistického bloku a diktatúry všeobecne získavajú viac medailí, ako by sa očakávalo. Vysvetľovalo sa to cieľavedomou štátnou politikou prípravy dobrých atlétov, oveľa efektívnejšou, ako dokážu vytvoriť demokracie s plnou úctou k rešpektovaniu ľudských práv.

Dnes už tento tzv. „sovietsky efekt“ pomaly upadá do zabudnutia. Africkí ani stredoázijskí diktátori naň nedokázali uspokojivo nadviazať. Rusko aj Čína síce stále získavajú viac medailí, ako by predpovedali ekonometrické modely, rozdiely sa však pomaly znižujú. Navyše, vysoké tempo hospodárskeho rastu ich pomaly zaraďuje medzi relatívne bohatšie štáty, ktoré zvyknú byť v športe tak či tak úspešnejšie ako štáty chudobné.

Športový úspech ovplyvňuje aj rad ďalších faktorov, ako história, kultúra, či celý systém telesnej výchovy v školách. Je len veľmi ťažké poraziť v bejzbale tímy USA a Kuby, kde sa stal v praxi národným športom a už desaťročia pri ňom vyrastajú tisíce detí. V Saudskej Arábii mali až donedávna ženy zakázané športovať, nedá sa teda očakávať, že by boli na olympiádach priveľmi úspešné. Ani štáty, ktoré neinvestujú do športovísk, nemajú veľa šancí na úspech.

Na záver však opäť nemôžeme zabudnúť zdôrazniť úlohu talentu, tvrdej práce, no predovšetkým náhody. Aj vďaka nej je šport nádherný. Môžeme si v ňom trúfnuť predpovedať výsledok akejkoľvek súťaže, no so železnou pravidelnosťou sa budeme mýliť. A práve to dáva fanúšikom nádej, že raz uspeje aj ten ich športovec. A že sa napríklad na zápasy našej futbalovej reprezentácie s radosťou pôjdeme o štyri roky pozrieť priamo do Kataru!

Teraz najčítanejšie

Martin Grančay

Vysokoškolský pedagóg, výskumník, projektový manažér, cestovateľ, sprievodca cestovného ruchu, obdivovateľ leteckej dopravy. Odborne sa venujem teóriám medzinárodného obchodu, gravitačným modelom a ekonomike medzinárodnej civilnej leteckej dopravy. Mám rád Slovensko a ako sprievodca ho predstavujem zahraničným turistom, aby sa sem chceli vrátiť a aby o nás šírili dobré meno. Milujem cestovanie, najlepšie všade tam, kde môžem spoznať nové kultúry. Čím dlhší a komplikovanejší let, tým lepšie. :-)