Denník N

Mám plné zuby Imreczeho nezmyselných pokút!

Oplatí sa v tejto krajine vôbec podnikať a zamestnávať?

Presne tak! Už mám plné zuby absolútne nezmyselných a nemotivujúcich pokút zo strany Finančnej správy, ktoré by ma svojou podstatou mali viesť k tomu, aby som si dávala nabudúce pozor a poučila sa. Svojím momentálnym nastavením ma však nútia zamýšľať sa nad presným opakom a síce, či sa mi vôbec oplatí v tejto krajine podnikať a zamestnávať, a za čo ma vlastné štát a jeho orgány majú.

Pýtate sa prečo?

Predstavte si, že zamestnávate a platíte každý mesiac mzdy, odvody a dane. Samozrejme, každej zo ctených dotknutých inštitúcií musíte o tom patrične podať hlásenie v podobe mesačného výkazu alebo prehľadu. Každá inštitúcia okrem toho, že vás núti s ňou komunikovať rôznym spôsobom má za nesplnenie si tejto oznamovacej povinnosti iný postih. Pozrime sa teraz bližšie, prečo mi tak vadia pokuty zo strany pána Imreczeho a jeho úradníkov.

  1. Zamestnávate, platíte mzdu, odvody a daň, všetko načas, nepošlete však načas o tom prehľad – pokuta 60 eur

Príde mi absolútne nespravodlivé, že ak si splníte všetky povinnosti, od odvahy začať vôbec zamestnávať, po odvedenie všetkých odvodov a dane zo mzdy až po vyplatenie mzdy zamestnancovi, a jediné, čo si nesplníte je, že o tom načas nepošlete buď elektronicky alebo papierovo prehľad, daňový úrad vás za to odmení pokutou vo výške 60 eur. Áno, chápem že treba dosiahnuť, aby si zamestnávatelia z prehľadov nerobili holubník, ale je to maximálne demotivujúce, ak samotná daň za zamestnancov je pár eur a pokuta niekoľkonásobne vyššia, iba za nepodanie.

  1. Ak prehľad podáte v papierovej forme a nie elektronicky, považuje sa za nepodaný – pokuta 60 eur

O rozdielnom prístupe pri podávaní výkazov a prehľadov inštitúciám som sa zmienila už v úvode a čo sa týka Finančnej správy, môžete sa dokonca stretnúť s rôznym spôsobom podávania medzi zamestnávateľmi samotnými. Všetci zamestnávatelia, ktorí sú právnickými osobami zapísanými v obchodnom registri (s.r.o., a.s…), musia prehľady podávať elektronicky a všetci tí ostatní, ktorí v obchodnom registri zapísaní nie sú (o.z., nadácie, n.o…), môžu podávať prehľady v papierovej forme. Ak sa vám náhodou stane, že si neuvedomíte, že ako obchodná spoločnosť musíte už komplet všetky podania voči daňovému úradu robiť elektronicky, alebo ak ste ako zamestnávateľ živnostník a neuvedomíte si, že od 1. 7. 2018 komunikujete len elektronicky a podáte prehľad v papierovej forme, daňový úrad ho považuje za nepodaný a pokuta vo výške 60 eur vás neminie.

A ako by som si vedela predstaviť, aby sa z nepodávania prehľadov nestal holubník, ale zamestnávatelia by boli zároveň pokutou motivovaní?

Napríklad, ak by platilo pravidlo, že pri prvom porušení daňový úrad na chybu upozorní a až pri ďalšom rovnakom porušení trestá pokutou. Alebo znížením výšky samotnej pokuty. Veď fyzické osoby dostávajú za nepodanie daňového priznania pokutu vo výške 30 eur. Tak prečo by rovnakú výšku pokuty nemohli mať aj právnické osoby, keď ide o rovnaké porušenie zákona?

Verte mi, je veľmi frustrujúce, ak sa snažíte poctivo podnikať a zamestnávať a raz za čas sa vám podarí z dôvodu choroby vás alebo účtovníčky, alebo nefungujúcej techniky, alebo jednoducho z podstaty ľudskej povahy nepodať niečo načas a odmenou je nemilosrdná pokuta zo strany daňového úradu. Nehovorím o tom, že pán Imrecze nás všetkých núti elektronicky komunikovať len čo ráno oči otvoríme a zo strany jeho úradu si stále nachádzame a ešte dlho nachádzať budeme žlté lístočky v schránkach. Ak by Finančná správa postupovala prvýkrát len napomenutím alebo znížením pokuty, určite by to bolo pre dotknutých oveľa viac motivujúcejšie ako súčasná situácia.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie.