Denník N

Šéfa PPA Kožucha grilovali v Európskom parlamente

Rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet nadviazalo na správu vyšetrovacej komisie, ktorá na Slovensko prišla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Výbor Parlamentu pre kontrolu rozpočtu skúmal informácie o zneužívaní či nesprávnom manažovaní systému priamych platieb poľnohospodárom, s ktorými sa europoslanci stretli počas návštevy a ktoré sa neskôr objavili v médiách. Nemecká europoslankyňa Ingeborg Gräßle (EĽS), ktorá je predsedníčkou výboru, bola následne v kontakte s niektorými slovenskými farmármi.

Vo štvrtok 21. júna viedla Gräßle rokovanie výboru pre rozpočet, na ktoré bol pozvaný aj šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch (videozáznam z rokovania je dostupný aj na stránkach EP (na tomto linku, diskusia venovaná Slovensku začína v čase 11:13:10).

Komisia situáciu monitoruje

Europoslancov zaujímala údajná korupcia a klientelizmus, správy o nečinnosti polície, nejasné pravidlá prideľovania agrodotácií a ich zneužívanie organizovanými skupinami.

Ingeborg Gräßle adresovala list komisárovi pre poľnohospodárstvo Philovi Hoganovi. Ako však na štvrtkovom zasadnutí výboru konštatovala, dostala len všeobecnú odpoveď: Európska komisia sleduje vývoj, no v tomto momente to však považuje predovšetkým za záležitosť národných orgánov.

Zástupkyňa generálneho riaditeľstva Komisie pre poľnohospodárstvo (DG AGRI) však na zasadnutí výboru zdôraznila, že to neznamená, že Komisia nič ďalšie vo veci nerobí.

Podozrenia zo zneužívania agrodotácií boli postúpené Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Prebiehajú audity tiež DG AGRI.

Konkrétne odpovede neskôr

Na zasadnutie výboru bol pozvaný aj šéf PPA Juraj Kožuch. Europoslankyňa Gräßle ho vyzvala, aby odpovedal na viac ako tridsať konkrétnych otázok (ich prepis v anglickom jazyku je na tomto linku).

Kožuch označil niektoré otázky za „značne tendenčné „ a „podsunuté výboru veľmi úzkou skupinou ľudí“. Zároveň prisľúbil, že ak nestihne na všetky odpovedať, detailné odpovede vypracujú neskôr.

Hneď v úvode šéf PPA spochybnil niektorých z protestujúcich farmárov. Farmára Béreša obvinil, že neplatí niekoľko rokov nájomné Slovenskému pozemkovému fondu, a „domáha sa pôdy, za ktorú neplatí nájom štátu“.

V úvode Kožuch argumentoval špecifickými podmienkami slovenského poľnohospodárstva: rozdrobenosťou pozemkového vlastníctva a nejasnými vlastníckymi vzťahmi k časti pôdy. Pôdu neznámych vlastníkov spolu s pôdou vo vlastníctve štátu spravuje Slovenský pozemkový fond. Táto pôda sa podľa Kožucha prenajíma primárne na poľnohospodárske účely.

PPA prešla zmenou

Šéf PPA na väčšinu konkrétnych otázok neodpovedal. Hovoril všeobecne o fungovaní PPA, ktoré považuje za plne v súlade s európskou i slovenskou legislatívou.

Popisoval tiež systém kontrol, ktoré idú nad rámec európskych požiadaviek, a spôsob, akým PPA rieši sporné požiadavky o platbu – napríklad ak žiadosť o podporu podali viacerí žiadatelia (tzv. kríženie).

Vo vzťahu k výčitkám na fungovanie agentúry zdôraznil, že po roku 2016, teda po jeho nástupe na jej čelo, prešla zmenou procesov. Boli vytvorené nové kontrolné mechanizmy, zvýšená transparentnosť a zlepšená súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Dôkazom dobrého fungovania má byť aj nízka úroveň korekcií, približne na úrovni štvrtiny priemeru EÚ.

Čo bude nasledovať?

Riaditeľ PPA sľúbil, že spracujú a zašlú odpovede na konkrétne otázky Ingeborg Gräßle. Aj od nich bude závisieť hodnovernosť slovenských vysvetlení.

Gräßle v úvode poznamenala, že sa tejto téme Parlament nevenuje posledný krát.

V čase, keď bola na Slovensku vyšetrovacia misia Parlamentu, OLAF nevyšetroval žiaden prípad súvisiaci s agrodotáciami na Slovensku. V súčasnosti už začal vyšetrovanie v troch prípadoch.

Europoslankyne Gräßle vyzvala DG AGRI, aby zvážilo, či slovenské inštitúcie vykonávajú svoju úlohu. Spomenula, že existuje možnosť odobrať akreditáciu platobnej agentúre. Ak by k tomu došlo, PPA by stratila možnosť distribuovať európske peniaze slovenským poľnohospodárom.

Zástupkyňa generálneho riaditeľstva na výbore zdôraznila, že s prípadným odobratím akreditácie PPA bude treba počkať na výsledky vyšetrovania. Komisia je však „znepokojená“, a úrad podrobne pozoruje.

Komisia by podľa Gräßle mohla tiež zvážiť vyšetrovanie fungovania právneho štátu na Slovensku.

 

Článok bol uverejnený na stránkach EURACTIV.sk, je súčasťou projektu „EÚ na križovatke“, financovaného Európskym parlamentom.

 

 

 

Teraz najčítanejšie

EURACTIV

EURACTIV.sk je spravodajský portál o dianí v Európskej únii a európskom dianí na Slovensku. Vychádza od roku 2003. Blog je súčasťou projektu EU na križovatke, realizovaného s podporou Európskeho parlamentu.