Denník N

Pluska sa pochválila fotkami expremiéra s barlami, bol to však niekto iný

Bulvárny denník sa v printe aj na webe sekol.

Denník Plus Jeden deň napísal dnes článok o tom, ako si bývalý predseda československej vlády Marián Čalfa prišiel vypočuť  premiéra Roberta Fica. „Ukázal sa v spoločnosti, pomáhal si barlami,“ píše denník. Článok s názvom Marián Čalfa opäť na scéne: Prišiel si vypočuť Fica doplnil aj fotkami z hotela, kde prebiehala konferencia, na ktorej premiér rečnil.

Autor v článku hodnotil zdravotný stav Čalfu, jeho pôsobenie v politike a opisoval aj to, ako si v kaviarni dal kávu a grepovú šťavu so svojim známym Vladimírom Masárom, bývalým guvernérom NBS. Priniesol aj citát expolitika: „Nehnevajte sa, ale aktívne sa politike už nevenujem,“ priateľsky odmietol vyjadriť sa k politike aj k svojmu súkromiu, napísal denník. Dokonca autorka citovala nemenovanú organizátorku, že Čalfa bol ako účastník zaregistrovaný.

 

Reprofoto pluska.sk

Háčik je v tom, že denník neulovil Čalfu, ale bývalého predsedu SNS Víťazoslava Morica.

„Pán Čalfa na uvedenej konferencii skutočne nebol. Prvé dva obrázky nie sú o ňom. S barlami nechodí a s pánom Masárom se osobne nepozná. Celý článok je výmysel,“ napísala pre blog Ilona Kinclová z právnej kancelárie Čalfa & Bartošík, kde Čalfa pracuje.

„Svedčí to o úrovní denníka a nekompetentnosti novinárky, ktorá to písala,“ reagoval pre blog Moric.

Na fotke Moric (foto sns.sk) a Čalfa (foto čt24.cz)
Na fotke Moric (foto sns.sk) a Čalfa (foto čt24.cz)

Aj keď by sa to nemalo stávať, k takýmto omylom občas v redakciách dochádza. Väčšinou sa to stáva novinárom, ktorí píšu o téme a o ľuďoch, ktorých nepoznajú. Dôležité je, ako sa po takejto chybe redakcia zachová. Normálne je, že chybu prizná a čitateľom a dotknutým osobám sa ospravedlní. Napríklad Pravda pred časom do infografiky o tajných agentoch dala omylom fotky poslancov Smeru. Ospravedlnila sa za to.

Čo zatiaľ urobila redakcia Plus Jeden Deň?

Článok vyšiel dnes v printovom vydaní. Viacerí čitatelia si to hneď ráno všimli a upozornilo ma. Okolo 10. hodiny sa článok aj s fotkami objavil aj na webe pluska.sk. Po tom, ako som okolo poludnia požiadala šéfredaktorku denníka o stanovisko, článok z webu zmizol bez vysvetlenia. Odpoveď od šéfredaktorky zatiaľ neprišla a nenašla som zatiaľ nikde vysvetlenie ani ospravedlnenie.

Ďalšie články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com.

 

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.