Denník N

Porušili ste všetky moje práva, píše režisérka filmu o pôrodoch riaditeľovi nemocnice

Otvorený list je reakciou na vyhlásenie Juraja Kovácsa, riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave, že dokumentárny film Medzi nami poškodil imidžu jeho podriadených.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vážený pán Kovács,

prečítala som si rozhovor, ktorý ste ako riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave poskytli denníku SME. Zaujalo ma niekoľko vyjadrení ohľadne nášho dokumentárneho filmu Medzi nami a rada by som ich uviedla na pravú mieru. Napríklad toto:

„Myslím, že je nespravodlivé, keď vytiahneme z kontextu zopár pôrodov alebo názorov a podľa toho prezentujeme pôrodnícku kliniku. Hoci je kritika potrebná, nemyslím si, že si zamestnanci pôrodníckych kliník zaslúžili takýto obraz.“  

Ujasnime si to raz a navždy. Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) je štátna inštitúcia, financovaná z verejných zdrojov. Verejnosť má právo vedieť, čo sa v nej deje, aj keď to nie je vždy príjemný pohľad. Nakrúcaniu filmu predchádzal rozsiahly zber informácií, ktorý potvrdil, že v slovenských pôrodniciach sú masívne poškodzované ženy a ich deti.

Nespravodlivé je to, že Vaši zamestnanci a zamestnankyne porušili všetky moje práva, ako rodiacej ženy aj ako filmárky. Nebudem analyzovať, akým spôsobom sa v jednej z Vašich pôrodníc narodila naša dcéra. S následkami neprofesionality zdravotníckeho personálu sa vyrovnávame dodnes, rovnako ako tisíce ďalších rodín.

Nefér je tiež to, ako ma Vaši zamestnanci verejne osočovali, ako o mne klamali (prof. Borovský, Antolská), ako mi prehľadávali facebookový profil a vysmievali sa našim protagonistkám (doc. Záhumenský, Ružinov) alebo ako na tlačovej konferencii zneužili moju zdravotnú dokumentáciu (doc. Rusňák, Kramáre). Nezaslúžila som si ani vyhrážky konkrétnych pôrodníkov, ktoré sa ani neobťažovali posielať anonymne. Film síce vznikol za bývalého riaditeľa, ale toto všetko sa udialo pod Vaším vedením.

Aby toho nebolo málo, najnovšie s právnym oddelením UNB riešime, akým spôsobom získali prednostovia pôrodníc kópiu nášho filmu, keď už sa jeho nelegálnym šírením chvália v médiách. Nikdy sme im ho totiž neposkytli. Môžete hádať, čo Vaša nemocnica odpísala distribútorovi. Skutok sa nestal.

Nie je mojou zodpovednosťou, ako verejnosť zareagovala na autorský dokument Medzi nami. Popravde si myslím, že ste z toho vyšli viac než dobre, neboli vyvodené žiadne dôsledky ani voči Vám, ani voči Vášmu personálu.

Naopak, Vašou zodpovednosťou je, ako sa zamestnankyne a zamestnanci UNB správajú k rodiacim ženám a ich deťom. Ako zachytáva dokument Medzi nami, podstatná časť Vášho zdravotníckeho personálu nie je schopná ani poskytovať správnu zdravotnú starostlivosť, ani sa správať rešpektujúco.

Žiadam Vás preto, aby ste sa konečne prestali venovať hodnoteniu mojej práce, a sústredili sa – pre dobro všetkých – na tú svoju. Ešte máte čo robiť.

S pozdravom, 

Zuzana Límová, nezávislá novinárka a režisérka

                                                                           

 

Teraz najčítanejšie