Denník N

Ako Vallo prevall(c)uje nefungujúcu Bratislavu

Team Vallo. Zdroj - vallo2018.sk
Team Vallo. Zdroj – vallo2018.sk

Hoci študujem architektúru v Prahe, už niekoľko rokov vyznávam víziu, že Bratislava má väčší potenciál než Praha. Treba ju však správne nasmerovať a vybrať toho správneho človeka, čo ju tým smerom povedie.

Je to už nejaký ten piatok, čo architekt Matúš Vallo ohlásil kandidatúru na primátora hlavného mesta. Komunálne voľby klopú na dvere, až teraz sa však bežný obyvateľ Bratislavy (a nielen jej) začína pýtať, kto to ten Vallo je a kto vlastne sú jeho súperi. Ale výhody kandidatúry toho a onoho sú pre rádového občana často skryté. Vyhráva neraz ten, kto predostrie riešenia hodné očarenia a úžasu voličov, ich dosiahnutie zostáva ale nevysvetlené. A potom to dopadá napríklad tak, ako sľuby súčasného bratislavského primátora na rekonštrukciu hlavnej stanice. Ja vám prinášam prehľad toho, prečo Matúš Vallo môže preraziť a prečo by mal byť iný, než predchádzajúci primátori.

Profil Vallo

Bolo to tak. Matúš Vallo ako správny architekt chodil po uliciach hlavného mesta a všímal si každý detail mestského priestoru. A narazil na problém. Spočiatku to bolo o architektúre – tak ako sa na správneho architekta sluší – vníma priečelia, verejné priestranstvá, námestia a ulice, a zaznamenáva, čo by opravil a čo mu vyhovuje.

Neskôr si ale začal uvedomovať, že naša Bratislava je už majetkom kohosi iného, než obyčajných Bratislavčanov. Bežný verejný priestor je znivočený, štvrte sú schátrané a Obchodná je nebezpečná. Bijú sa v nej sny developerov a výhodných ponúk s ťažkopádnosťou a polovičatosťou riešení problémov. Zopár “slušných” nestačí, tí nedodajú mestu tvár, akú by si zaslúžilo. A potom mesto upadá a nový asfalt na cestách je to posledné, čo ho zachráni.

Plán pre lepšiu Bratislavu

Matúš Vallo má Bratislavu rád. Napokon, to je aj názov jeho stránky na Facebooku. Všetky tie malé problémy, ktoré si všímal, začal postupne analyzovať. Analýza však nikdy nie je jednoduchá. Zavolal sedemdesiatim známym, ktorí sa vyznali v rozličných témach mestského života a spolu dali dokopy Plán Bratislava.

Treba podotknúť, že nie, toto nie je jeho kampaň. Plán Bratislava napísal ako obyčajný architekt, uvedomujúci si problémy mesta, v ktorom žije a priestoru, ktorý ho deň čo deň obklopuje. Ponúkol ho Bratislavčanom a aj súčasným politikom či architektom, ktorý sa ním môžu inšpirovať. Plán postupne predstavoval v každej časti Bratislavy (dokonca aj v Prahe, kde som sám bol), čím dal občanom najavo, že témy podrobne prebral a rozumie im. A to posledné je zároveň najdôležitejšie.

Plán Bratislava je voľne dostupný aj na webe.

Pravdepodobne to bolo precitnutie, že niektoré skvelé veci sa bez politického kapitálu jednoducho nedajú dotiahnuť, čo viedlo Matúša k rozhodnutiu uchádzať sa o najvýznamnejšie primátorské kreslo v krajine. Ono to aj dáva zmysel – všetkým zákonitostiam mesta rozumie, ako architektovi sú mu známe aj témy, o ktoré bežne ani nezakopneme, a pozná riešenia na to, aby to také zlé už ďalej nebolo.

Spravil naozaj veľa už doteraz. Stanovil hlavné témy, bez ktorých vyriešenia sa nepohneme ani o krok (Verejný priestor, Životné prostredie, Doprava, Rozvoj mesta, Ľudia). Predstavil Bratislavský manifest s hlavnými oblasťami pre lepšiu Bratislavu (osem programových téz). Spísal samotný Plán Bratislava, o ktorý sa jeho kompletný program opiera. Chodí od dverí k dverám a pýta sa ľudí na ich názory. Ale najmä – získal podporu dvoch nových politických strán a predstavil svoj Team Vallo, ktorý mu k aplikovaniu všetkých návrhov dopomôže.

Viacnásobná istota

Tím je dôležitý. Keď pred štyrmi rokmi kandidoval na túto funkciu súčasný primátor Ivo Nesrovnal, neniesol so sebou žiaden tím. Matúš Vallo si uvedomuje, že na presadenie podstatných téz programu nemožno stáť pred zastupiteľstvom, v ktorom nemá žiadnu oporu. Vedenie takého lídra je nekoordinované a neisté. A tomu sa chcel Vallo vyhnúť.

Koncom apríla tohto roku prišlo konečné stanovisko. Matúš Vallo sa už dávnejšie vyjadril, že odmieta budúcu spoluprácu s niektorými stranami súčasného parlamentu. Keď ale prišla ponuka podpory od strán SPOLU a Progresívne Slovensko, neváhal ani chvíľu. Vzniklo tak čosi, čo viac-menej nemá u nás obdobu. Projekt, ktorý stojí za to ešte viac.

Zľava: Miroslav Beblavý (SPOLU), Matúš Vallo, Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko)

SPOLU a Progresívne Slovensko sú mladé politické strany. Svojimi víziami a plánmi do budúcnosti tejto krajiny ale v mnohom ukazujú, že predčia aj zabehnuté strany. SPOLU napríklad predstavila svoj program Rekonštrukcie štátu, progresívci taktiež svoje opatrenia pre Slovensko.

Nie, nejde mi o predstavovanie týchto strán namiesto kandidatúry Matúša Valla, ale o koncepty, ktoré sa s jeho cieľom prepájajú. Máme tu tri subjekty, všetky na rovnakej štartovacej línii. Všetky vstupujú na scénu a prinášajú zásadné riešenia, v prípade SPOLU dokonca aj reálne návrhy v parlamente. Vytvárajú vlastné plány, a čo je najdôležitejšie, namiesto politickej (ne)kultúry populizmu vnášajú do politiky (je jedno či komunálnej alebo národnej) kultúru hodnú jej významu. Prinášajú so sebou odborníkov a ľudí, čo búrajú všetko, čo nefunguje, a nahrádzajú to kvalitnými nápravami.

Dôvod, prečo tieto strany podporujú Valla, je jednoduchý – majú rovnaké vízie, štýl politiky a vyznávajú rovnaké hodnoty. Spomínaný Bratislavský manifest pretavili do niekoľkých programových téz (pravidelne predstavovaných na Facebooku Matúša Valla), ktoré vzájomnou dohodou rešpektujú ich snahy o kvalitu aj mimo komunálnu politiku. Toto riešenie prináša Bratislave mnoho synergických efektov, pretože aj kvalitný nezávislý kandidát, akým je Matúš Vallo, sa bude môcť hneď po voľbách oprieť o silnú zostavu poslancov trojkoalície v zastupiteľstve a začať rýchlo presadzovať zmeny, ktoré Bratislava po rokoch stagnácie potrebuje.

Bratislava budúcnosti? Iba ak…

Som presvedčený, že veľký potenciál Bratislavy nie je žiadnym mojim osobným pocitom, je to totiž verejne známa vec. Je toho tak veľa, z čoho naše hlavné mesto môže ťažiť… Problém je však v tom, čo nám chýba, a Prahe nie – poriadny riadiaci mechanizmus. Matúš Vallo to vie tiež a preto navrhuje zriadenie Bratislavského metropolitného inštitútu. Je to obdoba pražského IPRu – Inštitútu plánovania a rozvoja, kde som v súčasnosti na malej stáži. Taká organizácia dokáže divy, treba ju však zriadiť.

A hoci sú v mestách problémy o dosť väčšie, než výzor ich spoločných priestorov, Matúš nemá ako bod 1 verejný priestor nadarmo. Aj ten totiž dokáže divy. Na to tiež treba mechanizmus. Matúš navrhuje vytvoriť manuál verejných priestranstiev. O podobnom počine a príklade z Prahy som v jednom zo svojich blogov už písal. Ak niekde začať, tak práve tu. A práve preto zmieňujem verejný priestor v samostatnej kapitole. Pretože tomuto mestu jeho kvalita žalostne chýba a o tom treba informovať aj obyvateľov. Matúš Vallo to robí.

Dôkazy na záver

Prečo mu veriť? Pretože je nielen výborným architektom, čo si váži ľudí a počúva ich, ale ide aj za hranice svojich povinností a vizionársky navrhuje, čo možno urobiť lepšie. Lepšie pre všetkých, a nielen pre svojich klientov. Ak by sme sa pýtali, čo od politika očakávame, bola by to skutočná služba ľuďom. Lepšie ako tisíc slov je presvedčiť sa o kvalite Matúšovej služby osobne. Zájdite, prosím, na jeho stránky a starostlivá niekoľkoročná práca s výsledkami vám to dopovie. Držím mu palce. A aj vám, čo budete o budúcnosti Bratislavy rozhodovať.

 

Podporte článok na Vybrali.SME.sk Poši do vybrali.sme.sk

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Patrik Ölvecký

Politika + Architektúra + Zamyslenia / / / Architektúra ma udivuje, snaha o zmenu fascinuje.