BLOG
Klára Kusá
Klára Kusá
3 525

Ako si pravidelne dopĺňať endorfíny a nezošalieť?

Počúvaním hudby. Nie, nebláznim. Muzika má obrovskú moc. Moc katarzie, absolútneho naplnenia, lásky, pocitu súdržnosti. Ozaj. Ja to tak mám. Tu je jedna z každotýždenných endorfínových injekcií pre rovnakých (a potenciálnych) zanietencov ako som ja.

„Nie, nie je to moja…Moje pozadie.“ Obal najnovšieho albumu Masseduction od speváčky St. Vincert, ktorá vystúpi aj na Pohode. Foto: americansongwriter.com

◆ Novinky ◆

◆ Hlas r’n’b divy SZA je v poriadku. Ak by ste nevedeli, prišla o hlasivky, ale následne sa jej vrátili. Ešteže tak. Teším sa na ďalší náklad z jej osobnoživotnej dielne.

◆ M.I.A vydáva dokumentárny film o svojom živote. Našťastie to nebude jeden z tých holyvúckych zlepencov, film s názvom MATANGI / MAYA / M.I.A. bude mať premiéru na festivale Sundance koncom septembra. Nech ti to konečne vyjde, Maya!

◆ Posledný film kapely Nick Cave and The Bad Seeds s názvom Live in Copenhagen vyjde už na jeseň aj ako EPčka. Všetci, ktorí sme živý prenos dánskeho koncertu videli v Lumière vieme, že nešlo len tak o nejaké vystúpenie. A ak si chcete pre zmenu zaskočiť na nejaký ten živý, Nick sa predvedie v celej svojej umeleckej sile na niekoľkých miestach v USA. Jo, a jak to v tom Dánsku vlastne vyzeralo? Ček it aut hír ↓

◆ ◆ ◆

🎼 Albumy 🎼

SOPHIE ◆ OIL OF EVERY PEARL’s UN-INSIDES

My face is the front of shop. My face is the real shop front. My shop is the face I front. I’m real when I shop my face. SOPHIE je obskúrnou tvárou hudobného biznisu. Donedávna takmer nik netušil ako vyzerá. Na koncertoch vystupoval jej náhradník, zatiaľ čo Sofínka si kdesi v úzadí hrala dídžejské sety. Až s uvedením videa k skladbe “It’s okay to cry” vyšlo najavo, že speváčka patrí medzi transrodové osoby. A aká je krásna!

Ak ozaj dumáte, na čo sa tento rok ísť na Pohodu, koncert SOPHIE je obligátnou zastávkou. A to najmä ak si potrpíte na kvalitnú elektroniku s jemnou prímesou popu. Tak sa vidíme v sobotu o pol noci. Čau!

Beyoncé / JAY-Z ◆ Everything Is Love 

Manželia Carterovci – a.k.a najslávnejší, najbohatší a najneviemčovšetko párik Bey a Jay-Z – vydali neočakávaný album EVERYTHING IS LOVE. Peňazí majú, ako aj v albume spievajú, na nasýtenie ďalších sto generácií. A to v praxi znamená jedno: otvárajú si hubu. Zabudnite na Grammy, sú to sračky. Sme pre nich len otroci. Podmanili si nás, myslia si, že s nami môžu zametať zem. (APE)SHIT! Teraz prišiel rad na nás. Dávajte si pozor na hubu. Beyoncé je pekná ako vždy. A odkedy sa vydala, aj tá jej hudba vyzerá inak. Len tak ďalej.

Kamasi Washington ◆ Heaven and Earth 

Nechápala som ako môže saxofónový muzikant hypnotizovať davy. Veď džez už dnes decká neťahá! Nuž, tak som si pozrela jednu skladbu pána Washingtona. A pochopila som. Skoro som sa rozrevala. Pred ľuďmi! V autobuse! Taká sila to bola. A teraz prichádza rodený Američan s novým albumom.  A opäť sú všetci namäkko.

Death Grips ◆ Year of the Snitch 

Noví gripáci. Experimentálnejší a ešte pošahanejší ako predtým. Treba vidieť naživo. Radi mlátia nástrojmi, hádžu sa o zem a hulákajú až ho úplného sebazničenia. Proste totálni blázni. Perfektný emo rap.

Ozaj a pre tých, čo kapelku nepoznáte, rôznofarebné fekálne výlevy s názvom „Shitshow“ si môžete užiť na Vimeu (Youtube videjko zakázalo, očividne nemá súcit s farebnými hovienkami).

Florence and the Machine ◆ High as Hope 

Ako krpatá zočila vlastnú babku spáchať samovraždu. Trpela bipolárnou poruchou. Malá Flóra sa s tým musela nejak vyrovnať. A tak spieva. O láske, Bohu, kráse, smrti, osobnom živote. A my krásu bytia cítime s ňou. V celej jej veľkosti. No dobre, prestanem byť sentimentálna a poviem to inak: toto by mali povinne hrávať v ISTÝCH kostoloch. Namiesto tých propagandistických kecov. Slováci by hneď boli šťastnejší.

A ako tak Flóru počúvam, kladiem si neutíchajúcu otázku: Ako je možné, že tie najspirituálnejšie albumy tvoria ateisti..?

Nine Inch Nails  Bad Witch 

Kapitola samá o sebe. Niektoré kapely píšu dejiny, ostatné sa len obzerajú a zmätočne opakujú. NIN poslednou EPčkou dokázali, že nie sú ako zvyšné alter-rockové kapelky ťažiace z ranných úspechov. Príjemné prekvapenie.

Let’s Eat Grandma ◆ I’m All Ears

Neviem ako to tieto babizne robia, ale ich spôsob mixovania elektro-popovo-industriálnych koktejlov je absolútne iný ako všetko, čo som doteraz počula. Treba ich zverbovať na Slovensko. Alebo aspoň do Prahy.

Melody’s Echo Chamber ◆ Bon Voyage 

Gorillaz ◆ The Now Now   

Mourn ◆ Sorpresa Familia 

◆ ◆ ◆

V procese výroby, produkcie a postprodukcie… /otherwise known as coming up soon/

Dirty Projectors  ◆ Lamp Lit Prose 

Čo album, to prekvapenie. Uvidíme s čím prídu teraz.

Deafheaven ◆ Ordinary Corrupt Human Love 

Hele, já rád tvrdou hudbu. Jo? Tak si pusti Deafheaven.

Mitski ◆ Be The Cowboy

Spočiatku som mala predsudky. Nejaká trápna dievčinka si vydá album Puberty 2 a Pitchfork sa jej klania! To čo je? Ale ona je fakt úžasná. A tie videá…

Anna Calvi ◆ Hunter 

Neopakovateľný hlas, hlboké texty, obrovský temperament. Ja fakt neviem ako to robí. Teším sa do Cvernovky.

Marissa Nadler ◆ For My Crimes 

Ak milujete Sharon Van Etten či Lauru Marling rovnako ako ja, pustite si Marušku. Neoľutujete.

Dilly Dally ◆ Heaven

Narazila som na nich náhodou. Páčil sa mi dizajn ich prvého albumu. „Neserieme sa!“ hlásal. Tak aj bolo. Tak aj bude?

Pravidelné endorfínové injekcie sú zadarmo dostupné ♣tu♣. A to čerstvé na každý deň! 

◆ ◆ ◆

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Blogy

|