Denník N

Ako si pravidelne dopĺňať endorfíny a nezošalieť?

"Nie, nie je to moja...Moje pozadie." Obal najnovšieho albumu Masseduction od speváčky St. Vincert, ktorá vystúpi aj na Pohode. Foto: americansongwriter.com
„Nie, nie je to moja…Moje pozadie.“ Obal najnovšieho albumu Masseduction od speváčky St. Vincert, ktorá vystúpi aj na Pohode. Foto: americansongwriter.com

Počúvaním hudby. Nie, nebláznim. Muzika má obrovskú moc. Moc katarzie, absolútneho naplnenia, lásky, pocitu súdržnosti. Ozaj. Ja to tak mám. Tu je jedna z každotýždenných endorfínových injekcií pre rovnakých (a potenciálnych) zanietencov ako som ja.

◆ Novinky ◆

◆ Hlas r’n’b divy SZA je v poriadku. Ak by ste nevedeli, prišla o hlasivky, ale následne sa jej vrátili. Ešteže tak. Teším sa na ďalší náklad z jej osobnoživotnej dielne.

◆ M.I.A vydáva dokumentárny film o svojom živote. Našťastie to nebude jeden z tých holyvúckych zlepencov, film s názvom MATANGI / MAYA / M.I.A. bude mať premiéru na festivale Sundance koncom septembra. Nech ti to konečne vyjde, Maya!

◆ Posledný film kapely Nick Cave and The Bad Seeds s názvom Live in Copenhagen vyjde už na jeseň aj ako EPčka. Všetci, ktorí sme živý prenos dánskeho koncertu videli v Lumière vieme, že nešlo len tak o nejaké vystúpenie. A ak si chcete pre zmenu zaskočiť na nejaký ten živý, Nick sa predvedie v celej svojej umeleckej sile na niekoľkých miestach v USA. Jo, a jak to v tom Dánsku vlastne vyzeralo? Ček it aut hír ↓

◆ ◆ ◆

🎼 Albumy 🎼

SOPHIE ◆ OIL OF EVERY PEARL’s UN-INSIDES

My face is the front of shop. My face is the real shop front. My shop is the face I front. I’m real when I shop my face. SOPHIE je obskúrnou tvárou hudobného biznisu. Donedávna takmer nik netušil ako vyzerá. Na koncertoch vystupoval jej náhradník, zatiaľ čo Sofínka si kdesi v úzadí hrala dídžejské sety. Až s uvedením videa k skladbe “It’s okay to cry” vyšlo najavo, že speváčka patrí medzi transrodové osoby. A aká je krásna!

Ak ozaj dumáte, na čo sa tento rok ísť na Pohodu, koncert SOPHIE je obligátnou zastávkou. A to najmä ak si potrpíte na kvalitnú elektroniku s jemnou prímesou popu. Tak sa vidíme v sobotu o pol noci. Čau!

Beyoncé / JAY-Z ◆ Everything Is Love 

Manželia Carterovci – a.k.a najslávnejší, najbohatší a najneviemčovšetko párik Bey a Jay-Z – vydali neočakávaný album EVERYTHING IS LOVE. Peňazí majú, ako aj v albume spievajú, na nasýtenie ďalších sto generácií. A to v praxi znamená jedno: otvárajú si hubu. Zabudnite na Grammy, sú to sračky. Sme pre nich len otroci. Podmanili si nás, myslia si, že s nami môžu zametať zem. (APE)SHIT! Teraz prišiel rad na nás. Dávajte si pozor na hubu. Beyoncé je pekná ako vždy. A odkedy sa vydala, aj tá jej hudba vyzerá inak. Len tak ďalej.

Kamasi Washington ◆ Heaven and Earth 

Nechápala som ako môže saxofónový muzikant hypnotizovať davy. Veď džez už dnes decká neťahá! Nuž, tak som si pozrela jednu skladbu pána Washingtona. A pochopila som. Skoro som sa rozrevala. Pred ľuďmi! V autobuse! Taká sila to bola. A teraz prichádza rodený Američan s novým albumom.  A opäť sú všetci namäkko.

Death Grips ◆ Year of the Snitch 

Noví gripáci. Experimentálnejší a ešte pošahanejší ako predtým. Treba vidieť naživo. Radi mlátia nástrojmi, hádžu sa o zem a hulákajú až ho úplného sebazničenia. Proste totálni blázni. Perfektný emo rap.

Ozaj a pre tých, čo kapelku nepoznáte, rôznofarebné fekálne výlevy s názvom „Shitshow“ si môžete užiť na Vimeu (Youtube videjko zakázalo, očividne nemá súcit s farebnými hovienkami).

Florence and the Machine ◆ High as Hope 

Ako krpatá zočila vlastnú babku spáchať samovraždu. Trpela bipolárnou poruchou. Malá Flóra sa s tým musela nejak vyrovnať. A tak spieva. O láske, Bohu, kráse, smrti, osobnom živote. A my krásu bytia cítime s ňou. V celej jej veľkosti. No dobre, prestanem byť sentimentálna a poviem to inak: toto by mali povinne hrávať v ISTÝCH kostoloch. Namiesto tých propagandistických kecov. Slováci by hneď boli šťastnejší.

A ako tak Flóru počúvam, kladiem si neutíchajúcu otázku: Ako je možné, že tie najspirituálnejšie albumy tvoria ateisti..?

Nine Inch Nails  Bad Witch 

Kapitola samá o sebe. Niektoré kapely píšu dejiny, ostatné sa len obzerajú a zmätočne opakujú. NIN poslednou EPčkou dokázali, že nie sú ako zvyšné alter-rockové kapelky ťažiace z ranných úspechov. Príjemné prekvapenie.

Let’s Eat Grandma ◆ I’m All Ears

Neviem ako to tieto babizne robia, ale ich spôsob mixovania elektro-popovo-industriálnych koktejlov je absolútne iný ako všetko, čo som doteraz počula. Treba ich zverbovať na Slovensko. Alebo aspoň do Prahy.

Melody’s Echo Chamber ◆ Bon Voyage 

Gorillaz ◆ The Now Now   

Mourn ◆ Sorpresa Familia 

◆ ◆ ◆

V procese výroby, produkcie a postprodukcie… /otherwise known as coming up soon/

Dirty Projectors  ◆ Lamp Lit Prose 

Čo album, to prekvapenie. Uvidíme s čím prídu teraz.

Deafheaven ◆ Ordinary Corrupt Human Love 

Hele, já rád tvrdou hudbu. Jo? Tak si pusti Deafheaven.

Mitski ◆ Be The Cowboy

Spočiatku som mala predsudky. Nejaká trápna dievčinka si vydá album Puberty 2 a Pitchfork sa jej klania! To čo je? Ale ona je fakt úžasná. A tie videá…

Anna Calvi ◆ Hunter 

Neopakovateľný hlas, hlboké texty, obrovský temperament. Ja fakt neviem ako to robí. Teším sa do Cvernovky.

Marissa Nadler ◆ For My Crimes 

Ak milujete Sharon Van Etten či Lauru Marling rovnako ako ja, pustite si Marušku. Neoľutujete.

Dilly Dally ◆ Heaven

Narazila som na nich náhodou. Páčil sa mi dizajn ich prvého albumu. „Neserieme sa!“ hlásal. Tak aj bolo. Tak aj bude?

Pravidelné endorfínové injekcie sú zadarmo dostupné ♣tu♣. A to čerstvé na každý deň! 

◆ ◆ ◆

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.