Denník N

Svet podľa Sulíka.

Grécky premiér Tsipras podpísal dohodu s tým macedónskym o názve krajiny a odblokoval grécke veto k smerovaniu (Severného) Macedónska do spoločnej Európy. Ten Tsipras, ktorý budí dôveru Európy, že zvládne grécke problémy sám bez uplatnenia garancií za ručenie, vedomý si strategickej úlohy Grécka na Balkáne. O to tragikomickejšie vyznieva spomienka na priebeh a dôvody pádu Radičovej vlády.

Vôbec nechcem tvrdiť, že z Tsiprasa rastie štátnik európskeho významu, ale dovolím si tvrdiť, že z Richarda vyrástol medzinárodne rešpektovaný producent porcelánových črepov.

Ten Sulík, ktorého si pozývali do nemeckej televízie, aby nahlas vytáral to, čo nikto z nich nechcel povedať nahlas, opäť raz vytiahol do boja proti Merkelovej a za obhajobu Seehofera, ďalšieho to slona v obchode s porcelánom. A Kurzovo tvrdenie, že Rakúsko neakceptuje žiadne nemecké riešenie na úkor Rakúska, skutočne svedčí o brilantnom odhade situácie (rakúsky premiér ako silný spojenec) pred pár dňami v HN-kách. To, že Kurz hovorí o európskom riešení problému migrantov, ponechám bez komentára.

Netuším, ako nakoniec dopadne Merkelovej vláda, ale spôsob, akým nechala Seehofera vmanévrovať sa do úlohy čierneho Petra je kabinetný majsterštik. A tvrdenie, že nemecká ekonomika je momentálne naštartovaná tak, že vládne diskohrádky okolo jesenných volieb v Bavorsku ju nemôžu rozhádzať, asi nebude ďaleko od pravdy. Navyše spôsob, akým Európa jednotne vystupuje v obhajobe svojich hospodárskych záujmov, zaskočila zrejme aj samotného Donalda.

Sulíkov svet je ako plávajúca doska na vlnách priemeru. Súbor účtovných výkazov a vývojových diagramov. S pevným počtom farieb. Odtiene nie sú povolené. Cintorín obetí hľadajúcich kompromis. A keď si urobí bilanciu vlastných ziskov a strát, potom je boj za zlepšenie podnikateľského prostredia iba akousi nevydarenou náplasťou na dôsledky vlastných štátnických rozhodnutí.

Nepochybujem, že náš Sulík-hofer by zvládol situáciu (v Nemecku) lepšie, lebo nie je žiaden Bonsai-Trump ako Markus Sőder. “V tomto sú demokratické voľby jednoznačné, lebo časom odstavia tých politikov, ktorí chcú vládnuť proti svojmu ľudu“ … a premiérovi.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie