Denník N

Pohoda 2018

Nie všetci si stihli kúpiť lístok. Ajaj. Foto: pohodafestival.sk

Uplakaná, rôznorodá, starostlivá. Pohoda 2018.

Takmer som skončila bez liekov, zmeškala vlak a prišla bez lístka. Lebo veď štátny sviatok. Aha. Nakoniec som sedela obalená Panthenolom v pohodovej nemocnici. Lebo veď opaľovacie krémy sú nanič a dvojhodinové čakanie pred vchodom výplod fantázie. Nakoniec sa Daylongy ukázali ako veľmi užitočné a státie v radoch reálnou súčasťou spoluputujúcich štvrtkových návštevníkov. No nič, aspoň som si stihla nalakovať nechty!

∴ Uplakaná Pohoda 2018 ∴

St. Vincent na pódiu želá Johnnymu všetko najlepšie, v očiach sa jej ligocú slzy. Zrazu z nej opadá maska (mas)sedukcie, krikľavo oranžový oblek sa premieňa na nahotu prítomnú v každom slove baladickej skladby. Som nikým, obyčajnou Annie s bolesťou v srdci. Ten obraz mi zostane v mysli ešte veľmi dlho. Ďakujem.

Krik hučiaci v reve. Týmito slovami by som popísala predstavenie Riotiek. Nie každý z nás dokáže naplno pochopiť aké to je žiť v neslobode, byť pozbavený najzákladnejšieho ľudského práva. Divadlo autoritárskemu režimu nastavuje zrkadlo. Shut up and listen.

A tak po pódiu pobehujú Pussy Riotky, ich najnovší prírastok, bieloruský herec Kyril Kanstansinau akožeonanuje na pódiu. (Pamätáte na koncerty Madonny a jej simuláciu masturbácie za zvuku tónov „Like A Virgin“? Aj takto vyjadrili Rusky úctu ikone popu, ktorá ich verejne podporila.)

A keď sa nás bláznivý Kyril rozhodol poliať niekoľkými litrami vody, lebo veď nestačí, že poprchá, zopár ľudí ostalo veru prekvapených. Ach jaj, slovenský konzervativizmus :) Takto vám poviem: Prišli ste sa pozrieť na Pussy Riot? Áno? Tak čo ste čakali?

A na záver stojí hedlajnerka Mášinka bez slova počas niekoľkominútového potlesku na pódiu. Do očí sa jej tlačia slzy, rebelka sa zrazu stáva zraniteľnou blondínkou. „Je to prvýkrát, čo naše divadlo predstavujeme na festivale. Ale toto…“ Kývala hlavou. Na viac sa nezmohla. Aj takýto krástnobolestný vie byť boj za slobodu. Opäť raz ďakujem.

∴ Rôznorodá Pohoda 2018 ∴

Rodriguez bol spirituálnym zážitkom, SOPHIE sa postarala o tú najlepšiu elektroniku, Jessie Ware strácala slová pre vyjadrenie vďaky. Trnavskí pankáči The Wilderness si zaspievali s Riotkou Sashou Klokovou, islandské feministky Reykjavíkurdætur ukázali ako sa robí riadna šou. Na úvod si pustili Cardi B, na záver rozliali pár drinkov. Hey little bitch, you can fuck with me…  

∴ Pohoda 2018 obalená do témy pamiatky na Jána a Martinu ∴

Diskusia s rodičmi zosnulých za niekoľkominútového potlesku stojaceho publika. Prekvapivý príchod Andreja Kisku. Úvodný koncert biblických piesní venovaných spomínaným zosnulým. Kronos Quartet predstavujúci excelentné piesne svetových skladateľov vrátane talentovaného Slováka Mira Tótha.

∴ Starostlivá Pohoda 2018 ∴

Pasty, krémy, sprcháče, zástrčky, knižnica priamo z dielne Arfora. Ozaj, keď už sme pri tých pastách… Ráno si umývam si zuby a fascinovane hľadím na holčinu s dvoma vreckami maľovátiek pred sebou. Urputne sa snaží vytvoriť na očných viečkach ideálny ružový odtieň. Prejde iks minút, je hotová. Uf, úľava. A potom jej štetce spadnú do umývadla. S povzdychom ich zbiera zo špinavej vody.

A tak si sadám, jem kari a hľadím okolo seba. Veselí ľudia, atrakcie, koncerty a umenie od výmyslu sveta. Zrazu si uvedomujem všetky tie nekonečné snahy organizátorov o vytvorenie čo najkrajšieho zážitku.

Skúste sa budúci rok zastaviť aj vy. Či už si maľujete očné viečka, balíte dievčatá z vedľajšieho stanu alebo sa snažíte stihnúť čo najviac frontlajnovej muziky.

Možno si ušetríte nervy a nájdete lásku ozajstnej Pohody.

Uvidíme sa budúci rok.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.