Denník N

Holorubná starostlivosť o národné parky

To nie je fikcia. To nie sú holiny vzniknuté po kalamitných ťažbách. To sú riadne naplánované holoruby v lesoch národných parkoch, v chránených vtáčích územiach, v chránených územiach európskeho významu. Bez ohľadu na to, či tie lesy sú súčasťou chránených území, bez ohľadu na to, či v nich žijú chránené druhy, či sa vyskytujú biotopy, ktoré sú predmetom ich ochrany. Bežné hospodárenie v lesoch, ktoré vraj nepoškodzuje chránené druhy rastlín a živočíchov.

Ako to vyzerá v praxi, vidíme všetci v Národnom parku Nízke Tatry, či v chránených UNESCO lesoch v Národnom parku Poloniny. Holina na holine, vyťažené pásy starých lesov. Môžeme to spolu zmeniť. V pripomienkovom konaní je návrh novely lesného zákona. Hoci tá novela je z mnohých ohľadov zlá, hromadná pripomienka LZ VLK má len jeden bod.

Zmeniť definíciu bežného hospodárenia.

Na základe tej terajšej, sa s odvolávaním na paragrafy lesného zákona, ťažbou ničia aj lesy v chránených územiach. Že to zabíja chránené druhy, ktoré na holinách nedokážu prežiť je vedľajšie. Ťažba má prioritu a s ňou i holoruby v národných parkoch.

Na obrázkoch je ukážka aktuálne plánovaných holorubov v TANAPe v Lesnom celku Račková. Už to nie je ťažba naplánovaná lesníkmi v lesnom hospodárskom pláne, ale ťažba naplánovaná lesníkmi v programe starostlivosti o les, ktorý je po novom súčasťou dokumentácie ochrany prírody. Že ten dokument môže ochrana prírody len pripomienkovať a jej stanovisko ani nie je záväzné je len taká pesticídmi otrávená čerešnička na zhnitej torte. Otázne je, či štátnej ochrane holoruby a holiny v skutočnosti vadia. Keď počúvam tie reči, že holoruby už lesníci nerobia, je mi z toho klamstva nevoľno.

Lesy naďalej zostávajú fabrikou na drevo. Aj tie chránené. Hromadná pripomienka LZ VLK, ktorú sme pripravili, to chce zmeniť. Podporte ju vyplnením elektronického formuláru, zdieľajte medzi priateľmi a dajte nám silu túto zmenu presadiť.

http://www.ekoforum.sk/peticia/zakon-o-lesoch-vlk

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie