Denník N

Ako sa Pohoda stala na pár dní centrom kultúrnej vojny.

O Pohode 2018 sa organizátori vyjadrujú ako o najsilnejšej. Vypredané lístky, silný line-up, spomienka na Jána a Martinu, jablko Genderu za euro a sloboda slova ako nikdy predtým.

Aj tento rok sa pre mnohých Pohodou začalo leto. Každý kto na Pohode bol vie, že nie je len festivalom hudby, ale i módy, dobrého jedla a pestrých diskusií. Pohoda má každoročne magickú schopnosť vzbudiť búrlivé diskusie. Mnoho ľudí ma potrebu sa k nej vyjadriť a spoločnosť sa delí čiernobielo. Na jednej strane na hejterov a na druhej fanúšikov, ktorí na Pohodu nedajú dopustiť. Na prechádzke naprieč areálom sa dalo nájsť hocičo.  V NGO stane ste si mohli kúpiť cynické nálepky s Kuffom aj za euro hryznúť si do jablka Genderu.

O pár metrov ďalej sa predávali tričká na koncert Pussy Riot. Pre toho, kto túto kapelu nepozná, Pussy Riot je ruská ženská punková skupina založená v Moskve v roku 2011. V priebehu jej histórie sa v kapele vystriedalo asi 11 členiek, niektoré boli za ostré protiputinovské prejavy aj odsúdené. Za ich právo slobody prejavu bojuje aj Amnesty International. Skupina sa stala mediálne známa predovšetkým neautorizovanými provokatívnymi vystúpeniami, ktoré boli po sfilmovaní spravidla uverejňované na internete. Najznámejší z nich sa odohral v roku 2012 v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa.

Slovenský internet ponúkol aj takúto perlu. Peter Pčolinský na svojom Facebooku napísal: ,,Orgie v múzeu, porno v kostole, pokus si napchať kurča v supermarkete medzi nohy… To je “kapela” Pussy Riot, ktorá vystupuje na festivale Pohoda ako vzácny hosť a reční tam o slobode. Chce sa mi grcať z tejto doby, v ktorej zvrátenosť sa považuje za normálne. Toto sú vzory, ktoré mladí ľudia na Slovensku vidia na pódiu na “hudobnom” festivale Pohoda v Trenčíne.“ 

A nezabudol k tomu pridať najdesivejšiu a najzvráteješiu fotku akú mu Google ponúkol. Aby bol efekt širenia strachu, pohoršenia a nenávistí čo najsilnejší.

Tak za prvé, vzácnym hosťom bola určite LP, Chemical Brothers či Rodriguez. Nie je to o tom, žeby si Pohoda návštevu Pussy Riots nevážila, ale je primitívne označovať ju za headlinera a z festivalu spraviť hotovú Sodomu-Gomoru. Za druhé, prejav tejto kapely je len taký extrémny, ako extrémne je niekedy dianie v Rusku pod vedením Putina a tamojšie kopanie do ľudských práv. Rovnako kritický postoj patrí okrem Putina aj Trumpovi či Tureckému prezidentovi Erdoğanovi. V týchto krajinách patrí k bežným praktikám zatknutie a odsúdenie človeka za kritický investigatívny článok alebo pokojné zúčastnenie sa protestu.

V stane .týždňa sme si zase mohli vypočuť ako brať politiku s humorom. Diskutoval Tomáš Hudák a Juraj Kemka. Hovorilo sa o raňajkách na ktoré pozval Andrej Danko Juraja Kemku aj o tom, že na Slovensku chýba politická satira. Debata bola tak ako ostatné na Pohode, veľmi odvážna a slobodná. Obaja páni otvorene hovorili o svojich skúsenostiach a zážitkoch. Pochválili Gorduličov ťažký týždeň aj internetový fenomén Zomri. Rozprávali o mazaní komentárov aj zákaze televízie Markíza odvysielať niektoré politické skeče Kredenca. Na konci si celý stan spontánne pozrel video kde spieva Robert Fico a Milan Ftáčnik pieseň Dievčatá a ako pri tom vykrúcajú mladé Slovenky. Len tak, lebo to niekoho napadlo.

Ján Gordulič v Dr.Stane si rovnako servítku pred ústa nekládol. Krizoval Jasmínu a Rytmusa spamujúcich Instagram, neočkujúce matky i témy týkajúce sa ťažkých chorôb aj smrti prezentoval s humorom.

Slováci majú tendenciu vyhýbať sa nálepkam, tajiť koho volili a najbezpečnejšie sa vo verejných diskusiách a debatách so známymi cítia v témach o počasí.  Prezident Kiska otvorene kritizoval vládu  a menoval štyroch pre neho prijateľných kandidátov.

Pohoda ešte nikdy nezažila takú slobodu slova a prejavu ako tento rok.

Celou Pohodou sa nieslo aj meno poslanca Ľuboša Blahu, ktorý okomentoval Pohodu spôsobom sebe vlastným.

,,Kedysi som prirovnal Pohodu k nacistickým festivalom z 30.rokov. Liberáli išli púknuť od zlosti. Lebo do Ruska môžeš kopať. Aj do Slovenska môžeš kopať. Ale znesväcovať Pohodu?! To predsa nejde. Tolerancia platí, iba ak nejde o nich. Ak ide o ich modly, liberálni fanatici nepoznajú zľutovanie. Ale nie, oni nie sú extrémisti. Nijééé…Želám deťom hamburgerov veľa zábavy. Nech si užijú najväčšiu politickú žúrku roka a hlavne, nech sa nebúria proti tomu, kto si z nich robí nástroj pre svoju politickú kampaň. Vlastných vodcov treba milovať, detičky, búriť sa treba voči tomu, čo nakážu tí hore. Lebo to je to skutočné hrdinstvo. To je tá sladká rebélia, aj pivo po nej chutí lepšie.“

Celý stutus si môžete pozrieť na facebookovom profila Ľuboša Blahu o ktorom sa neskôr hovorilo, že celé noci nespal, len aby zmazal a zablokoval všetky komentáre, ktoré sú preňho nekonformné.

Účastníci festivalu sa nedali, a zareagovali taktiež po svojom. Jeho fotke zobrazenej na gigantickom plátne pred jedným z koncertov hromadne ukázali prostredný prst.

Svojimi príspevkami sa pridala aj stránka Zomri, ktorá je známa svojim cynickým a trefným komentovaním rôznych spoločenských aj politických situácii.

Na záver sa dá povedať, že na Pohode si nájde každý len to, čo chce. Intelektuálne vyžitie, zaujímavé debaty, litre piva, dobrá muzika, jedlo každej chuti ale i priestor na konšpirácie, hoaxy a dezinformácie šíriace nenávisť, deliace spoločnosť na dve strany a podporujúce kultúrnu vojnu na Slovensku.

Z mojich skúsenosti je ale Pohoda o niečom inom. Programom reaguje na udalosti posledných dní a mesiacov. Musím priznať, že tento rok veľmi ostro a jednostranne. Chýbala diverzita a priestor na iné vnímanie a názory.

Napriek tomu je to stále pár dní počas ktorých každý zabudne na svoje povinnosti a starosti, oddýchne si, stretne sa s priateľmi a vychutná si kvalitný program v nezameniteľnej atmosfére prezentujúcej toleranciu, radosť, slobodu a chuť do života .

Tak o rok nabudúce.

Teraz najčítanejšie

Paulína Rochová

Študentka práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Skautka. Zvedavá a aktívna. Čo na srdci to na blogu.