Denník N

Motivácia neprichádza od iných

A tobôž nie od raperov, instagramových modeliek, Topoľčianskych milionárov (áno, áno King Dubaj) a beauty guru.

Práve som videla Rytmusove krátke videá (Instastory) a tak veľmi ma to nahnevalo, až som sa rozhodla napísať o tom niečo málo. Obsahom jeho videí bolo v podstate poskytovanie rád. To, čo robiť a nerobiť, koho mať v živote a čo je dôsledkom toho, ak niekto robí určitú činnosť s láskou, ak ho to napĺňa a „rastie“.

A naozaj ma to teda nahnevalo. Možno pred pár rokmi by som si jeho rady vzala k srdcu, ibaže toto je príliš klišé, príliš …príliš nereálne. Vysvetlím prečo.

  • Bríle za padesat tisíc a tón akoby práve vyšiel školu života tomu ozaj nedodá na vážnosti. Je to príliš hrané a trápne ako sa niekto snaží poskytnúť rady všeobecne len tak akože do publika. Je to ako návnada hodená do kalnej vody. Neefektívne a zbytočné, pretože sú tie reči neurčité, abstraktné a neplatné pre všetky osoby na svete. Napríklad v jednom z príbehov uviedol práve to, že máme odstrániť zo života „hejterov“ „neprajníkov“ a „negatívnych ľudí“. Áno? A čo ak má nejaký človek ťažko chorého otca, ktorému medicína nemôže pomôcť, má depresiu a stále myslí a hovorí o samovražde? Čo sa mu má rodina otočiť chrbtom, lebo veď Rytmus povedal, že si máme odstrániť negatívnych ľudí zo života. Najsmutnejšie na tomto príklade je to, že niektoré rodiny majú ozaj jedného člena ťažko chorého a táto situácia môže dlhodobo ovplyvniť deti, ktoré sa o svojho rodiča veľmi boja Tento ustavičný strach o život rodiča môže byť zábranou na ceste dosiahnutia „svojho cieľa“.
  • Pozitívne, úžasné, krásne, rob to s láskou. Nie, nie, nie a nie. Snáď všetko na svete má dve stránky. Vrátane toho, čo robíme. Každá práca, každý sen, každé ..no všetko čo máme v hlave, čo by sme chceli dosiahnuť, alebo to, čím sa zaoberáme má aj negatívnu stránku. Nežijeme predsa v rozprávke. Takže ak sa v živote potýkame aj s negatívnymi ľuďmi, odozvami alebo s nenaplnenými cieľmi, je to súčasťou života. Už sa prosím spamätajme a nehovorme o všetkých veciach akože to je super a všetko je najlepšie aké to môže byť a ak to nie je najlepšie, tak je niečo zle. Preto ak sa venujeme práci a je na nej 30% super a zvyšných 70% sú tam len strasti, tak ide len o to, ako si to zváži daný človek. Či mu to za to stojí, alebo nie.
  •  Nie, nezávidím. Toto je totiž najobohranejšia veta niektorých populárnych ľudí. Prečo si musia všetci myslieť, že akonáhle niekto kritizuje, musí tomu človeku závidieť. Nie, nezávidím ani Bentley, ani okuliare, ani vzťah, ani dom, ani život. Jednoducho nič, čo si on namýšľa. A prečo? Prečo potom kritizujem keď nezávidím? Lebo mi lezie na nervy koľko slov z tých úst mohlo vyjsť, slov ktoré dokonca môžu ublížiť. Už je na čase aby sa voči nim postavila opozícia. Aspoň nejaká, nevadí, že je na prvý pohľad chabá.

Netýka sa to len Rytmusa, týka sa to samozrejme aj iných, anonymov, čo natáčajú videá na sociálne siete, čo píšu na babské portály, alebo hocijakej fashion blogerky. Ja ako človek čo si v živote takmer nič nezažil, by som sa chcela spýtať. Ako dlho v hlavách ľudí ostane ten motivačný citát uvedený v pochybnom článku na Jasomdiva.sk?

Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to ráta na sekundy, ani nie na minúty. A to len z jedného dôvodu, lebo tie citáty a reči sú o ničom, obyčajné klišé. Jediné, čo človeku ostane v hlave je to, čo je dobré, zmysluplné a zaujme nás to. Preto (teraz príde rada) sa neutiekajme pre rady ku kdejakým guru života, spevákom, umelcom. Asi by si každý mal žiť život tak, ako mu to vyhovuje a ak momentálne chce mať v živote frajera – príživníka, školu – čo ho nebaví, alebo prácu – ktorá ho vyciciava, tak verte, že ten človek to vidí, vie to a sám musí prísť na to, že to už viac nie je to čo chce. Sám si uvedomí, že už prišiel bod zlomu a musí sa rozhodnúť ako v živote pokračovať, pričom vie, že doterajší smer ho pravdepodobne zabije. Ale vždy musí byť prítomný čistý rozum dotyčného pri tvorbe zmeny. Nikdy nijaký raper sa nikomu nepostaral o úspech a silno pochybujem, že tieto kecy niekomu ostali dlhšie v hlave ako napríklad mne.

….akoby človek, čo zarobil peniaze mal zrazu právo dávať iným rady. To už nikoho nezaujíma aký má morálny kredit?

Teraz najčítanejšie