Denník N

Armáda môže byť len jedna.

Slovenskí branci počas nácviku "ofenzívnej činnosti" v júni 2018. Foto - SB
Slovenskí branci počas nácviku „ofenzívnej činnosti“ v júni 2018. Foto – SB

Aj keď daždivý, Júl sa nám v posledných dňoch poriadne rozhorúčil, môžu za to najnovšie správy o pôsobení motorkárského gangu z Ruska na Slovensku.

Nie som odborník na bezpečnostnú politiku, ani fanúšik armády, či vojenskej histórie, preto tento text nie je odborný, ale iba reakciou na okolnosti v podobe môjho názoru.

Noční vlci.

8.7. priniesla televízia Markíza reportáž, v ktorej sme sa dozvedeli o tom, že Slovensko sa stalo základňou Nočných vlkov, motorkárskeho gangu s priamou podporou Ruskej federácie. V obci Dolná Krupá pri Trnave si za ostnatým plotom postavili svoje európske stredisko. Toto samo o sebe bolo vcelku nepríjemné zistenie, avšak do včera sme ani netušili, čo sa v objekte nachádza a to by nás malo znepokojovať omnoho viac.

Zdroj: skhamba.tumblr.com
Zdroj: skhamba.tumblr.com

Na obrázkoch neznámeho autora, ktoré včera začali kolovať po slovenských sociálnych sieťach je totiž zreteľne vidno dôvod, prečo neboli ochotní pustiť reportérov z Markízi dnu. Nachádza sa tam totiž „výcvikové stredisko“ s ťažkou technikou tankodromom a údajnou strelnicou.

Obrázky ako z bojového poľa.

Netrvalo dlho a aj sa ukázalo, komu tieto priestory a vybavenie zapožičiavajú. Presne pred mesiacom 19.06.2018 sa na svojom Facebookovom profile paramilitantná organizácia Slovenskí branci pochválila fotkami zo „základného mechanizovaného výcviku – OFENZÍVNEJ ČINNOSTI„, aj keď v Júni sme ešte netušili, ktorí dobročinný zberateľský klub poskytol svoju techniku brancom, z obrázkov vyplýva, že sa jedná o techniku a areál Nočných vlkov.

Zdroj: Facebook Slovenských brancov.
Zdroj: Facebook Slovenských brancov.

 

 

Polícia (ne)konala.

Akonáhle sa na internete rozprúdila diskusia o tomto probléme, oficiálna FB stránka Slovenskej polície sa k tomu musela vyjadriť. A úprimne? Neviem posúdiť, či sa nás snažila svojim statusom upokojiť, ale u mňa bol efekt jednoznačne opačný. Však posúďte sami:

„NOČNÍ VLCI NA SLOVENSKU: VYJADRENIE POLÍCIE K OBJEKTU V DOLNEJ KRUPEJ

Informáciami o vojenskej technike v objekte v Dolnej Krupej polícia disponovala. Ide o pojazdné vozidlá, ktoré samozrejme nie sú streľbyschopné. Ako sme už viackrát zdôraznili, celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme. V záujme polície a ďalších bezpečnostných zložiek je samozrejme bezpečnosť občanov, preto neustále venujeme pozornosť aj tomuto klubu, vrátane spomínaného objektu, no doposiaľ sme nezaznamenali žiadne protiprávne konanie, žiaden priestupok, ani trestný čin.

Čo sa týka techniky v objekte, ide historické exponáty, expozícia v tomto objekte je plánovaná už na jeseň tohto roka a má byť sprístupnená verejnosti. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a podľa zákona o ochrane pred požiarmi plní úlohy obecnej hasičskej jednotky. Pre úplnosť, združenie sa vo svojej činnosti, okrem iného, venuje aj prestavbe starej vojenskej techniky na funkčné hasičské vybavenie súvisiace napríklad s transportom záchranných zložiek pri mimoriadnych udalostiach.

Objavili sa tiež špekulácie, že sa má v objekte nachádzať strelnica. Polícia však previerkou v objekte zistila, že sa tam žiadna strelnica nenachádza.“ ( FB, Polícia Slovenskej Republiky, 19.07.2018)

Prečo opačný?

Pretože z tohoto príspevku vyplýva, že vnútorný obranný systém nášho štátu je vypnutý alebo zablokovaný do tak veľkej miery, že nedokáže reagovať ani na jednoznačné bezpečnostné riziko.

Pri tomto sa niektorí ohradzujú tým, že nespáchali žiaden trestný čin, čo môže byť síce pravda, ale neznamená to, že sú veci v poriadku. Už z reportáže Markízi pri tom jasne vyplýva, že o tom, čo sa v Dolnej Krupej nachádza nevedia ani niektorí členovia vlády a preto je naivné si myslieť, že by vedeli o tom čo sa tam deje. Preto si dovolím tvrdiť, že tajné služby buď nedokázali spozorovať takúto, jednoznačne rizikovú ,aktivitu alebo, a to považujem za pravdepodobnejšie, niekto ju buď účelovo zatajil alebo neposunul ďalej vláde.

Ak je môj dohad pravda, Slovensko je v reálnej bezpečnostnej kríze, keď nie je schopné zabezpečiť svoju vnútornú bezpečnosť a tým pádom suverenitu.

Či snáď naším bezpečnostným službám krivdím a iba majú priveľa práce sledovaním tých miliónov teroristov, ktorí cez Slovensko každý rok prejdú?

Skutočné nebezpečenstvo predstavované Brancami. 

Mnohí sa spájaniu nebezpečenstva so Slovenskými brancami smejú alebo ho vyvracajú. Tvrdia pri tom, že Branci a areál pri Trnave nepredstavujú riziko, však predsa technika je stará a zabezpečená, pre boj nepoužiteľná a teda by nemohla konkurovať reálnej armáde.

Toto je absolútne mimo pointu, nik netvrdí, že sa niekedy v súčasnej situácií Branci postavia do otvorenej vzbury a budú chcieť bojovať s armádou. Dnes žijeme v relatívne stabilnom štáte, nič také nehrozí a nechcem zbytočne strašiť, že zajtra na Slovensku vypukne občianska vojna, tak ako na Ukrajine. To nie, za súčastných podmienok sa to nestane, avšak podmienky sa môžu zmeniť.

V 20-tých rokoch sa nikto nemusel báť Hitlerovej SA, tá fungovala podobne ako dnes Slovenskí branci, tá sa dokonca odhodlala k otvorenej rebélií, ktorá bola v Mnichove bez problémov potlačená. Podmienky sa však zmenili a, síce veľmi krehká, ale predsa, stabilita Weimarskej republiky sa rozpadla. V nestabilnom štáte sa SA stala zastrašovacou silou číslo 1, ktorú nezastavila, ani polícia, ani armáda.

Áno dnes Branci cvičia s replikami a historickými modelmi, ale cvičia bojové situácie. Vytvárajú si svoje vlastné jednotky. V správny čas im bude stačiť dať výzbroj a pokyn a budú pripravení, v tom sa skrýva ich nebezpečenstvo. Dnes už presahujú bandu chlapcov milujúcich behanie po lesoch v kaki oblečení. Na Slovensku prebieha systematický výcvik bojovej sily, ktorá nie je podriadená štátu.

Myslím si, že páni: Musolíni, Hitler a Trotsky nám na začiatku minulého storočia ukázali prečo je nebezpečné dovoliť vychovávať si súkromnú armádu. V štáte môže byť armáda a polícia, len jedna!

Autor je členom hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.