Denník N

Tajomstvá Forgáčovcov a Cudarovcov

Hrad Makovica (Zborovský hrad) bol dodnes z neznámych dôvodov odňatý Forgáčovcom a do správy ho dostali Cudarovci.
Dve rodiny, ktoré skrývajú hlboko pochované tajomstvá, ktoré sa stratili vo víre mocenských bojov, ale potom… potom príde láska.

Toto je ústredná téma deviateho románu Jany Pronskej s názvom Rytierova česť, ktorá len nedávno vyšla v druhej reedícii. Okrem prirodzeného motívu lásky sa tu objavujú stredoveké reálie a fakty z obdobia vlády kráľa Ľudovíta, syna Róberta z Anjou, ktorý miloval poľovačky v hornom Uhorsku. Príbeh z autorky doslova vypadol – odsunula kvôli nim prácu na iných dvoch knihách a jednu z nich musela následne kompletne prerobiť, pretože sa tiež týkala Cudarovcov…

Rytierova česť je príbeh plný bolesti, utrpenia a straty cti. Rytiera Filipa Cudara odjakživa odstrkuje vlastná rodina a ako jediný zo súrodencov sa vyberie do vojny po boku kráľa. Keď sa po dlhých útrapách vracia domov, nevie sa dočkať svojej milovanej manželky a syna. Tesne pred príchodom domov natrafí na zúfalú mladú matku s dieťaťom v náručí, ako sa márne dovoláva úkrytu pred nečasom. Pomôže jej. Neznáma žena sa vďaka nemu môže uchýliť do kostola a kňaz jej dokonca nájde miesto u sokoliara, kde môže v pokoji so svojím dieťaťom žiť… No keď rytier Filip konečne dorazí domov, nečaká ho za dobrý skutok žiadna odmena – jeho sídlo vyhorelo, majetok súrodenci prehajdákali, jeho manželka aj syn zomreli na mor… Len kaplnka ako zázrakom zostala neporušená.

Preklial boha a uchýlil sa do trpkej samoty. Roky utekajú, a keď kráľ opäť potrebuje služby svojich poddaných, súrodenci za ním dobehnú a žiadajú ho, aby šiel on – pretože on predsa nemá rodinu, zatiaľ čo oni áno. Filip sa tak nahnevá, že utečie upokojiť si rozbúrenú krv jazdou na koni. A, samozrejme, nešťastne z neho spadne, stratí vedomie, a zrazu sa ocitne v blízkosti krásnej sokoliarovej chovanice, ktorá mu poskytne prvú pomoc.

Tá istá žena, ktorej pred piatimi rokmi pomohol.

Prespanka s nemanželskou dcérou. A to dieťa má s jeho bratom. Vo Filipovej hlave sa vtedy zrodí diabolský plán.

„Chcem ti niečo ponúknuť,“ vyhŕkol rýchlo, kým si to nerozmyslí… „Chcem, aby si sa za mňa vydala… ešte dnes v noci… Kňaz čaká v kostole a modlí sa za moju hriešnu dušu. Neponúkam ti manželstvo, aké isto očakáva každá žena, ale dohodu… dám ti meno, domov, zabezpečím teba aj tvoju dcéru, nebudem od teba očakávať plnenie manželských povinností… len povedz áno…“ navrhol a čakal na jej reakciu.

Jeho úmyslom bolo, že zrazu bude mať ženu aj dieťa, a súrodencom sa tak vysmeje rovno do očí. No čoskoro zistí, že sokoliarova chovanica nie je obyčajná žena… Aj najväčšie tajomstvo neodhalil. Katarína totiž nie je chudobná, má urodzený pôvod a neblahú minulosť…

No ani s Filipovým pôvodom to nie je celkom jasné…

Rytierova česť je skrátka román o nenávisti, pomste, majetkoch a politických bojoch. Román, ktorý postupne odkrýva ďalšie a ďalšie fakty a verne zobrazuje charaktery uveriteľných postáv. Tých je tam hojne, ale sú také výrazné, že sa vám nebudú pliesť. Pronská v tejto knihe skrátka neponúka iba ľúbostný román, ale aj trochu psychológie, politiky a histórie… :)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie