Denník N

Mohli ste tú knihu, s 37 farebnými ilustráciami, mať doma.

Ale… niekedy v tých deväťdesiatych, okolo rokov 1991 – 92, sa vo vydavateľstve Mladé letá rozhodli, že už nailustrovaného Hobita od Petra Kľúčika nevydajú, lebo (ako hovoria pamätníci), „asi by sa to nepredalo“.

Jednoducho zlý odhad. Stane sa. Čo už.

Za štvrťstoročie sa tie ilustrácie pokúsilo vydať ešte niekoľko vydavateľstiev – vždy neúspešne. Ako hovorí Peter  Kľúčik: „jeden chcel len obálku, druhý obálku a len tie malé „bodky“, ďalší zasa, že aj „áno, celé“, ale  potom sa ukázalo, že nemajú peniaze ani na kúpenie práv… stále sa to komplikuje.“

A tak ostali ilustrácie kultovej knihy J. R. R. Tolkiena Hobit len na papieri – v jedinom exemplári.

Stojí za to ich vidieť. Pozerať sa zblízka, ako ilustrátor vytvoril, bez toho aby videl akúkoľvek inú „predlohu“ (dokonca ani pôvodné ilustrácie bratov Tolkienovcov nie), príbeh. Sledovať, ako ide po texte, ako do obrázkov vpletá fóry, ako postavičky drobných hobitov naberajú jeho tenkým perom na dynamike. Ako tisíce ľahučkých čiar, zvierajú desiatky skrytých vtipov.

A pritom aj pri texte, ktorý doslova tlačí do popisnosti, ostáva svojský. Nepodlieha trendom. Stále (ako to hovoríme u nás v galérii) „maľuje baroko“ – kašle sa na to, že „ornament je zločin“, pevne sa zakliesnil v priestore, hutných tvarov, oblín, žartovne skrytých odkazov, či akýchsi „mašličiek“, hier s farbami. Vo svete jeho „plných“ ilustrácii, takmer neexistuje „biela plocha“, ten „vzduch“, čo necháva priestor pre čitateľovu fantáziu.

Používa silnú kontúru, kresbu perom, už takmer zabudnuté precízne šrafovanie, ktoré vytvára ilúziu pohybu. Všetko je Výrazne, až cukríkovo farebné, ako z cirkusových plagátov. Jasne rozoznáme postavy, jedno či sú veľkí či malí, či v sebe majú prvky skutočných ľudí, alebo sú to vymyslené bytosti, aj reálie – stále sme v Stredozemi.

 

To je Peter Kľúčik.

Tisíce ľahučkých čiar, ktoré zvierajú desiatky skrytých vtipov. Tento ilustrátor si zo všetkého robí psinu. Ale pre čitateľa je čitateľný. Dobrí hrdinovia sú pekní, zlí tak trochu škaredí a vtipní tak trochu smiešni. Ornamentálne a pritom nie gýčové. Sentimentálne, ale nie nasládle. Dobré!

 

Peter Kľúčik (*1953) absolvoval po ukončení Strednej školy umeleckého priemyslu aj Vysokú školu výtvarných umení v ateliéri Albína Brunovského. Ilustroval viac než 20, najmä detských a dobrodružných, kníh a je držiteľom mnohých ocenení – opakovane získal cenu za Najkrajšiu knihu roka, ale aj Cenu Ľudovíta Fullu, je zapísaný na čestnej listine IBBY. Po r. 1991 prestal ilustrovať, v súčasnosti sa venuje voľnej tvorbe – maľbe a grafike.

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

toto je galeria

TOTO! je taká galéria, v ktorej nájdete iba ilustrácie - tie krehké obrázky k príbehom, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. Nestačí nám, aby sme autorov len poznali. Chceme o nich niečo vedieť. A tak stále častejšie zapíname diktafón a hľadáme príbehy - o tom, ako tie diela vznikli, aj o tom, ako sa na ne možno pozerať...