Denník N

Choroba Slovákov horšia ako osýpky: krátkodobá pamäť

Zdroj: webnoviny.sk
Zdroj: webnoviny.sk

Kauzy tu boli s nami od začiatku Slovenska, no veľa z nich zapadne prachom a zabudne sa na ne. Poďme proti tomu bojovať.

Kapitola I.

Vladmír Mečiar bol nepeknou postavičkou politiky už dlhú dobu. Vládol nám od roku 1992 až do roku 1998. Zavelil mafii aby si robila čo chcela, po páde komunizmu sprivatizoval aj to, čo sa nedalo, ale stále sedel ako predseda vlády a nik sa ho nedotkol. Po voľbách v septembri roku 1998 si Slováci oddýchli, že už sa zbavili Mečiara, bude pokoj. Po rokoch zabúdania toho čo V. Mečiar na slovensku napáchal, prišiel ďalší spasiteľ Slovenského ľudu. V roku 2006 prišiel na volebné lístky SMER-SD na čele s Róbertom Ficom. Bol pre Slovensko nová tvár a preto dosiahol vo volebnom období 2006-2010 29,14% hlasov, čím strana zvíťazila.

 

Kapitola II.

Fico sa v parlamente usadil a začal robiť rázne kroky. Sľuboval dialnicu z Bratislavy do Košíc, ktorá je doteraz terčom vtipov. Nikdy sa nedostavala a ani sa nedostala do fázy výstavby. Na túto diaľnicu si už spomenie málo kto.

Tunelovanie eurofondov akéhokoľvek druhu, či už školstvo, zdravotníctvo alebo aj samotné zasadanie Európskeho summitu. Tieto veci sa riešia tak dva-tri týždne a potom, bohužiaľ, upadnú do zabudnutia.

Rekonštrukcia Bratislavského hradu ktorého dodávateľom bol Váhostav sa z 1,2 miliardy Sk stalo po pridaní parkovísk a ubytovní pre poslancov 2,6 miliardy Sk. Na túto kauzu si už spomenú iba tí, čo sa o to naozaj zaujímajú. Pre obyčajného smrteľníka je to už dávno zabudnutá minulosť.

A jedna z najväčších káuz celej slovenskej histórie je kauza Gorila. Prepis údajných odposluchov v konšpiračnom byte mal poukázať na to že najvyšší politici pracovali v prospech finančných skupín. Kauza zostala nevyšetrená a pomaly sa pracuje na tom, aby sa na túto kauzu definitívne zabudlo. Týchto káuz je tak strašne veľké množstvo, že len pätinu si zapamätať je obrovský úspech. Spomeniem už len pár. Ako napríklad kauza Bašternák (2016) nevyšetrená, kauza masér (2016) nevyšetrená, kauza Slovensko.sk (2015) nevyšetrená, kauza Váhostav (2014/15) nevyšetrená, kauza Teta Anka (2015) nevyšetrená a mnoho mnoho ďalších. Všetky tieto kauzy mohli stáť niekoho miesto alebo pozíciu, no zabetónovanosť Smeru vo vláde nestála nikoho nič.

 

Kapitola III.

V roku 2018 sa niečo ale zmenilo. Niekto zašiel moc ďaleko. 26. februára zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka v spojitosti s jeho prácou a jeho priateľku, a budúcu manželku Martinu Kušnírovú . Toto otriaslo spoločnosťou. Z popola Veľkého protikorupčného pochodu vyvstalo hnutie Za slušné Slovensko, ktoré zorganizovalo najväčší protest od Nežnej revolúcie. Na prvý protest s názvom Postavme sa za slušné Slovensko! prišlo niečo okolo 60-tisíc ľudí. Vďaka občianskej iniciatíve konečne, po rokoch začali padať hlavy. Prvý padol Róbert Kaliňák, minister vnútra, druhý padol Róbert Fico, hlava SMER-u, ktorý bol nahradený Petrom Pellegrinim a ako posledný zostal stáť prezident Policajného zboru SR – Tibor Gašpar, ktorý sa držal zubami-nechtami, no aj tak mu to nepomohlo. Čo bolo ale najhoršie, že ako ľudia postupne chladli, prestali chodiť na protesty, tým tieto podujatia boli menšie a menšie.

 

Zhrnutie

Tento blog neponúka žiadne riešenie na otázku, ako zlepšiť situáciu na Slovensku, lebo jednoducho, odpoveď nepoznám. Nepoukázal som na všetky kauzy, lebo ich je mnoho. No ak sa chcete pozrieť na najväčšie kauzy smeru do roku 2016, odkážem na článok : https://www.aktuality.sk/clanok/407240/ako-je-na-tom-slovensko-s-korupciou-najvacsie-kauzy/

Na mnoho káuz sa už zabudlo, no nemalo by sa. Takže Slováci, dajme si všetci povinne Ginko, osviežme pamäť a nezabúdajme na to, aké krivdy proti spravodivosti (a krivdy proti nám) sa nám dejú.

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!