Denník N

Čo môže hraničiarovi pomôcť pri prílišnej sebaľútosti

Alebo aj ak chce(me) vykĺznuť z depresie, nepociťovať prázdnotu či dbáme o psychohygienu, čo by sme naozaj mali.

Pri hraničnej poruche človek pociťuje chronické pocity prázdnoty, aspoň sa to píše v múdrych knihách a osobne to môžem len potvrdiť. Prítomné sú aj zbytočnosť a také to naprosto normální „OMG, nikto ma nemá rád, som tu len na obtiaž, poďme sa radšej všetci zabiť“. A predovšetkým sa väčšina z nich naozaj príšerne ľutuje. „Ja som také chúďatko, mám HPO.“ Tak máš, no a? Psychická porucha z teba nerobí vôbec nikoho výnimočného, tak kašli na tie myšlienky a bež radšej cosplayovať.

Pokiaľ ste poslednému slovu nerozumeli, v tomto článku sa dozviete, o čo ide a že vám to môže pomôcť, aj keď nie ste hraničiar(ka). Vskutku!

Veľa mačiek naokolo

Prípadne to môžu byť psy alebo čokoľvek živé, čo máte radi. Taká mačička vám zavrní do ucha a potom vás doň síce uhryzne, ale človek si len ťažko povie, že sa ide teraz odpraviť a nikomu na ňom nezáleží, keď má okolo seba svojich domácich miláčikov s tými veľkými, vernými očami. Že ňuf.

Hudba

Tým nemám na mysli napr. soundtrack k filmu Requiem for a Dream, ale vašu obľúbenú kapelu, song, hocičo, čo vás trochu nakopne a povie vám, že ten svet nie je až takým slzavým údolím, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Denník

A pokiaľ ho ešte i má kto čítať – nie klebetný sused, ale trebárs váš psychológ, je to radosť písať. „Božee, dnes sa mi tak strašne nič nechcelo, ani urobiť deťom obed. Mali to byť palacinky, ale myslím, že niekto by ma mal tou panvicou skôr praštiť do ksichtu. Trebárs by ma to prebralo z letargie.“ To je v princípe jedno, aké blbosti tam zapisujete, hlavne, že sa z toho všetkého vypíšete a dokážete ísť ďalej.

Psychoterapia

K psychológovi nechodia len vyšinutí cvoci, ktorí si spievajú Internacionálu odzadu a tancujú na ten spev breakdance, je to normálna súčasť starostlivosti o svoje psychické zdravie, ak je trochu pošahané. Psychológ má na vás čas, zaujíma sa, nesúdi. Pomôže vám nestranným názorom, pozriete sa na vec z viacerých hľadísk, etc. Zvyčajne chodím z terapií vysmiata ako debil a je mi fajn. Ak to tak nie je, niekde je chyba a s odborníkom sa na to môžete (musíte) pozrieť.

Spánok

Toto myslím seriózne, prespať sa, keď ste v hroznej nálade, moc a ešte viac pomáha. Stačí tak hodina, dve, vstanete s vyčistenou hlavou a s iným pohľadom na veci. Ak sa tak nestalo – málo spánku!

Vzťahy

Nie ľúbostné, pretože hraničiari si tým prechádzajú zvyčajne ťažko a početné impulzívne rozchody/opätovné šťastné padnutia si okolo krku príliš na nálade nepridávajú. Ale priateľské, ak sú myslené vážne, veľmi dokážu pomôcť s pocitmi typu „všetci na mňa kašlú“. Kamarát(ka) vám vynadá, že myslíte na blbosti, potom vás objíme a všetko je hneď lepšie.

Pohyb

Vraví sa tak. Osobne s tým mnoho skúseností nemám, lebo sa mi športovať nechce (hanba mi), ale ak na tom nie ste tak zle, že ani nevyleziete z postele, hýbať sa pomáha. Endorfíny, etc. Počas behania či plávania vám z neba padnú na nos ružové okuliare a všetko je odrazu nádherné. Problémy to nerieši, len tie s postavou, sebavedomím, kondíciou, slabšou psychikou a tiež to napomáha zastaviť deforestráciu v Južnej Amerike, no aspoň vám bude fajn. A o to tu ide, však?

Cosplay

Toto myslím najserióznejšie zo všetkého, pretože mi z tohto hobby preplo – a pomáha to. V skratke, cosplayer sa snaží napodobovať svoju obľúbenú postavu z hry, filmu, etc., prezlieka sa za ňu (zvyčajne do detailov) a je celý happy. A to fakt. Svoje stvárňovanie či už Lary Croft – nesmejte sa -, Mileeny z Mortal Kombat alebo ninja bojovníčky pokladám bez preháňania za lepšie než antidepresíva. Príprava postavy, premýšľanie nad vhodnou lokalitou, následne slintanie nad skvelými fotkami a spamovanie v každom kúte internetu pomáha aj na niekoľko dní. Skúste to!

Lieky

Ak nepomôže fakt nič, kašlite na predsudky o tom, ako z vás antidepresíva spravia zombie, ukradnú emócie, prípadne vám z nich narastie na hlave bonsaj; choďte si k psychiatrovi niečo vypýtať, a potom sa inšpirujte zvyšnými položkami tohto zoznamu. Nie je dokonalý, ale je odskúšaný priamo hraničiarkou. Za cosplay ručím!!

(Hodila by som sem i link na svoj cosplay blog, ale neviem, či môžem, preto googlite, neoľutujete! Hej a – práve predposledná položka vám pomôže získavať sebavedomie a prijímať sa, s čím mávajú hraničiari veľké problémy. Ale o tom zas inokedy.)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Sonya Merchier

Nielen tombraiderovská cosplayerka, stále dúfajúca "spisovateľka", pôvodne pravidelná návštevníčka psychiatrie, so zmyslom pre humor, depresívna i hypomanická, divná a náladová.