Denník N

Reakcia SAPIE na rozhodnutie Európskej komisie o 4 miliónovej pokute pre Android

Android od spoločnosti Google v týchto dňoch čelí vysokej pokute zo strany Európskej komisie. Pokuta mu bola udelená za aplikácie Google, ktoré sú automaticky predinštalované v telefónoch využívajúcich operačný systém Android. Toto jednanie je Európskou komisiou považované za nekalú konkurenciu.

Mobilné technológie zásadne zmenili spôsob, akým pristupujeme k informáciám. Prostredníctvom mobilných zariadení sme zvyknutí platiť účty, čítať správy, hľadať reštaurácie či vyhnúť sa dopravnej nehode cestou na dovolenku. Práve vďaka aplikáciám sa prístup k týmto a mnohým iným úkonom stal doslova otázkou jedného kliku. Užívateľská a zákaznícka skúsenosť sama diktuje trendy v oblasti mobilných technológií, ktoré kladú stále väčší dôraz na aplikácie na úkor tradičných webových prehliadačov, ktoré užívatelia v telefónoch len zriedka využívajú.

Na tieto trendy reagujú výrobcovia zariadení aj developeri. Len v Európe vytvoril trh mobilných aplikácií 1.6 milióna pracovných pozícií, či už priamo vo vývoji aplikácií, či v pridružených odvetviach a vo výrobe hardware pre mobilné zariadenia. Dnes až 40 z top 100 sťahovaných aplikácií pochádza z Európy. Možno o tom ani neviete, no napríklad Spotify pochádza zo Švédska, Runtastic zo susedného Rakúska a toľko ospevovaná hra Angry Birds z Fínska. Spoločnosti zaoberajúce sa vývojom mobilných aplikácií sú aj jedným z pilierov slovenskej digitálnej ekonomiky. Z tých známych spomeňme napríklad InLoop či WEZEO, ktoré sú nielen úspešnými spoločnosťami, ale aktívne pôsobia aj v oblasti praktického vzdelávania v oblasti IT.

Mobilné aplikácie nefungujú vo vákuu. Sú pevnou súčasťou operačných programov, v rámci ktorých fungujú. Jedným z týchto operačných programov je práve Android od spoločnosti Google, ktorý v týchto dňoch čelí vysokej pokute od Európskej komisie. Pokuta mu bola udelená kvôli aplikáciám Google, ktoré sú automaticky predinštalované v telefónoch využívajúcich operačný systém Android. Toto jednanie je Európskou komisiou považované za nekalú konkurenciu.

Veľa argumentov Európskej komisie je v skutočnosti v rozpore s hlavným záujmom vývojárov z každodennej práce s Androidom: eliminácia fragmentácie, ktorá poškodzuje vývojárov a užívateľov. Napríklad signatári otvoreného listu Developers Alliance (vrátane slovenského zástupcu InLoop) argumentujú, že rozhodnutie Komisie môže poškodiť či dokonca existenčne ohroziť ich biznis, pokiaľ bude obmedzená konzistencia jednotlivých zariadení s Androidom.

Navyše, zatiaľ čo v žiadnom prípade nie je požiadavka používať systém Android, tvorcovia telefónov môžu predinštalovať sadu 11 aplikácií Google – ale môžu predinštalovať popri nich aj konkurenčné vyhľadávacie, navigačné, komunikačné a iné aplikácie. Tento obchodný model dáva zmysel ako pre vývojárov, tak aj pre Google.

SAPIE ako aliancia zastupujúca digitálne a inovatívne spoločnosti na Slovensku plne rešpektuje mandát Európskej komisie a jej rozhodnutie. Ak však má Európa uspieť v globálnej konkurencii na trhu mobilných aplikácií, je kľúčové brať do úvahy nielen postavenie Androidu, ale taktiež preferencie a bežnú prax medzi vývojármi aplikácií. Množstvo z nich sa totiž orientuje práve na vývoj na otvorenej platforme Android, ktorá na rozdiel od uzavretého iOS poskytuje možnosť väčšieho dosahu ich produktov.

Odvetvie digitálnej ekonomiky predstavuje jeden z pilierov inovácií v Európe. Ak európska politika a regulácia neúmyselne zbrzdí či zastaví ďalší vývoj a inovácie operačných systémov, ako je Android, môže tým ohroziť nielen ceny smartfónov pre spotrebiteľov, ale hlavne tempo rastu a vývoja inovatívnej ekonomiky EÚ.

Autor článku: Adela Zábražná

Autorka je výkonná riaditeľka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.

Teraz najčítanejšie

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) je najväčšia inovatívna aliancia na Slovensku, ktorá združuje viac než 90 členov z radov startupov, scaleupov, neziskových organizácií, investorov a korporácií. SAPIE sa venuje podpore inovatívneho ekosystému prostredníctvom projektov v oblasti inovatívneho vzdelávania a podpory startupového a inovačného ekosystému na Slovensku. Viac o SAPIE sa dozviete na našom webe www.sapie.sk.