Denník N

Medzinárodní Slováci

Ako vyzerajú príbehy Slovákov, čo žili v zahraničí a rozhodli sa vrátiť naspäť na Slovensko? Čomu sa venujú kariérne? Aká je ich motivácia? Odpovede na tieto a ďalšie otázky dáva čerstvo publikovaná kniha Veľký návrat alebo The Great Return zahraničnej Slovenky Zuzany Palovič.

Zuzana Palovič rozoberá tému migrácie Slovákov z pohľadu tých, čo sa vrátili. V knihe uvádza dôvody a tiež historický a kultúrny kontext. Napríklad: “História Slovenska je históriou migrácie,” znie nadpis jednej z úvodných kapitol knihy Veľký návrat. Medzi plusy knihy určite patrí široké spektrum pohľadov, od prezidenta až po majitela kaviarne, a poznatky autorky o téme, vyplývajúce z jej osobnej skúsenosti aj vlastného výskumu. Prvé kapitoly pokrývajú stručne a prehľadne históriu, časté dôvody odchodov a výhody, ale aj stereotypy viažuce sa k téme.

 

Kniha spája príbehy mnohých Slovákov z rôznych kariérnych odvetví. Široká paleta profilov, alebo ako nazvané v knihe, “hlasov” Slovákov, dodáva originálny a osobný tón. Hlasy Slovákov sú rozdelené do 4 kapitol – vrátení, vláda, biznis a spoločnosť. Dôvtipná mi príde prvá kapitola “vrátení”, kde autorka vybraných Slovákov označuje ako cestovateľov v čase kvôli tomu, že sa narodili pred pádom železnej opony.

 

“Verím, že naša snaha vie pomôcť zmeniť Slovensko k lepšiemu,” hovorí Jana Trnovská, LEAF. V jej profile uvádza to, ako odišla a “nikdy sa neplánovala vrátiť.” Pocit zodpovednosti bol jej hlavnou motiváciou pre návrat. Podobných výpovedí ponúka kniha desiatky. Napriek tomu, že profily sú z rôznych oblastí, autorka vyberala “šťastné” príbehy a pri drvivej väčšine ide o ľudí, ktorí sa rozhodli vrátiť. Takáto encyklopédia profilov úspešných navrátených svojím obsahom vytvára optimistický dojem. Počuli sme však aj o príbehoch Slovákov, ktorí sa zo zahraničia nevrátili. Migrácia, to sú aj príbehy ľudí, ktorí v knihe spomenutí nie sú. Čašníci vo Viedni, šoféri v Nórsku, študenti v Anglicku, umelci a vedci v  Amerike alebo prostitútky v Španielsku.

Zuzana Palovič v knihe spomenula aj Slovákov, čo zahraničie nenavštívili, aj keď nedostali priestor v rozhovore, spomína ich v jednej z úvodných kapitol. Zároveň zdôrazňuje, že ak sa aj človek rozhodne ostať v zahraničí, je to v poriadku. Autorka opisuje prostredie, z ktorého pochádza, a cestu, ako sa dostala k štúdiu a výskumu migrácie. Jej špecifická skúsenosť dieťaťa tretej kultúry, dieťa žijúce dlhodobo v zahraničí, môže byť odpoveďou na otázku, akých ľudí do knihy vyberala.

 

Hoci Zuzana pochádza zo Slovenska, narodila sa za železnou oponou, svoje škôlkárske roky prežila v Rakúsku – vo Viedni. Začiatky boli ťažké, no keď už sa jej podarilo spriateliť sa s novou kultúrou, emigrovali s rodinou do Kanady, čo znamenalo, nové zvyky, nový jazyk a ťažkosti s adaptovaním sa. Zuzanu to však v živote posilnilo. Neskôr začala sama cítiť potrebu objavovať svet. Skúmanie sveta rozšírilo jej obzory. 9 krajín a 4 kontinenty, kde Zuzana žila, nezmenili jej vzťah ku Slovensku. Práve naopak, len upevnili túžbu spoznať hlbšie jej korene a domovinu.  

 

Migrácia je pre Zuzanu prirodzeným javom, ktorý je v konečnom dôsledku pozitívny. Slováci v zahraničí prispievajú ku globálnemu vývinu a úspechmi promujú našu krajinu. Tí, čo sa vrátia, prichádzajú so sviežimi nápadmi, so silnou víziou. Vďaka ich skúsenostiam môžeme ako spoločnosť napredovať. Vieme sa inšpirovať fungujucimi modelmi zo zahraničia.

Čo sa týka spracovania, publikácia je ležatá A4 -a preto to nie je formát, ktorý si zoberiete so sebou a denne prelistujete. Nájdete ju skôr v kaviarňach, v čakárňach súkromných nemocníc alebo bude motivujúcim doplnkom vašej firemnej recepcie. Publikácia vyšla v angličtine aj slovenčine a nájdete ju v našich kníhkupectvách alebo na tomto linku.

 

 

Kniha je vítaným príspevkom do diskusie o tom, čo dnes znamená byť Slovákom.

 

Viac o knihe si viete pozrieť vo videu TU.

 

 

 

Teraz najčítanejšie