Denník N

Boj s HPO vyhráte len a len vy sami

V nedávnom rozhovore s Klárou Kusou sa uvádza, že napr. hraničiari mylne čakajú na zázrak od svojho lekára. Odrazu ich z poruchy vylieči. Lenže to je nonsens!

Klára uviedla najpravdivejšiu vec, a to tú, ktorú som práve napísala hore do zhrnutia. HPO-čkari sa nechcú snažiť. Bahnia si vo svojej sebaľútosti, chcú, aby ich všetci mali za chúďatká a vyhovárajú sa. „Ale veď ja za to nemôžem, ja mám HPO.“ Na jej vzniku vinu nenesieme, to som už písala. Lenže skrývať sa zakaždým za to, že nás niekto niekedy asi nemal rád alebo máme genetické predispozície, je smiešne. Hádžeme kolektívnu vinu na okolie, ktoré je zmätené a nevie, prečo ho nemáme radi. Najčastejšie to nevieme ani my sami, sme proste takí.

Nemám hraničiarov rada, to ste už asi vybadali. Pozor: Nie všetci sú… divní. Tí, ktorí sa snažia so sebou niečo robiť, chodia na terapie, berú lieky, vedia si priznať chybu a iné, tak pred tými klobúk dole. Lenže často sa im nechce, veď prečo aj na sebe pracovať, keď môžem sedieť doma, rezať sa v kúte a plakať nad sebou.

Yuck.

HPO vraj nie je vyliečiteľná, ale niečo sa s ňou robiť určite dá. Dá sa na sebe makať, snažiť sa žiť lepšie, menej ubližovať okoliu i sebe. Rovnako tak je možné ostať ležať na zemi a fňukať. Výber je len a len na vás: Nik iný za vás zázraky neurobí a hoci psychológ či kamaráti sa môžu snažiť i rozkrájať, až hraničiar si musí povedať: „Okej, od tejto chvíle chcem byť lepším človekom, nemanipulovať, nevyhrážať sa samovraždou, nebudem ani drama queen, etc.“ A až toto pochopíte, keď si uvedomíte, že terapeut alebo lieky vám len podávajú pomocnú ruku, ste na dobrej ceste k tomu, naozaj sa stať lepším či lepšou.

Dnes naozaj len toľkoto… a ja idem ďalej hrať Zaklínača 3:)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Sonya Merchier

Nielen tombraiderovská cosplayerka, stále dúfajúca "spisovateľka", pôvodne pravidelná návštevníčka psychiatrie, so zmyslom pre humor, depresívna i hypomanická, divná a náladová.