Denník N

Kde (ne)hľadať informácie o psychických problémoch

The false mirror, Illusion.scene360.com
The false mirror, Illusion.scene360.com

Keď som sa dozvedela, že mám hraničnú poruchu, zachovala som sa hlúpo. Začala som gúgliť. A chodiť do knižníc. Kníhkupectiev. A čítala som. Netušila som, že novonadobudnutými poznatkami si škodím. No ako inak postupovať, ak mám psychický problém?

O hudbe som začala písať zo zúfalstva. O recenziách ani o muzike som nevedela takmer nič. V rádiách fičala skladba „Whistle“ (nejdem sem radšej ani napísať o čom piesenka je) a ja som sa rozhodla konať.

O duševnom zdraví som sa rozpísala v podobnom rozpoložení mysle. K zúfalstvu nad svojím psychickým stavom sa pridalo rozhorčenie nad nefunkčným systémom zdravotníctva.

Svoju stránku Psychiatria nie je na hlavu som založila po tom ako som odišla z Prahy. Prešla som si extrémne náročným obdobím a zrazu som sa cítila… Akási neužitočná. Zdravotný stav mi nedovoľoval pracovať, študovať som nedokázala. Každé ráno som sa zobúdzala, čumela do steny a premýšľala nad nezmyselnosťou bytia.

Jedného dňa ma, práve na konci tohto neľahkého obdobia, kamarát odfotil s knižkou Psychiatrie. Vtedy som ešte netušila, že táto náhodne nájdená útla publikácia bude stáť na počiatku zrodu destigmatizačnej stránky.

A tak som si stanovila ciele.

  • EDUKÁCIA
A man with newspaper, Renemagritte.org

Opätovne sa stretávam s nízkou informovanosťou ľudí v tejto oblasti. Tá tvorí, podľa môjho názoru, jadro problému. Práve preto by som sa v tomto článku chcela venovať jednému z najpálčivejších problémov, ktorému som ako pacientka s psychickým problémom čelila.

Diagnóza : porucha osobnosti

Keď som sa dozvedela, že mám HPO (hraničná porucha osobnosti), zachovala som sa hlúpo. Začala som gúgliť. A chodiť do knižníc. Kníhkupectiev. A čítala som. Úprimne, dodnes som sa úplne nespamätala z niektorých článkov na webe.

Neuvedomovala som si totiž jednu podstatnú vec: ČLOVEK NIE JE JEHO DIAGNÓZA.

Háčik bol v tom, že mi chýbala identita. Nevedela som pomenovať, kým vlastne som. Aká si? Napadli mi negatívne charakteristiky. A tie kladné? Neviem… A tak som si symptómy poruchy privlastnila. Diagnóza mi dodala identitu.

Trvalo mi veľmi dlho, kým som si tento fakt uvedomila. Vzápätí som sa rozhodla zistiť kto v skutočnosti som. Bolo to ťažké, no po troch rokoch sa nevnímam čisto negatívne. Príjemná to zmena.

Decalcomania, Renemagritte.org

Kde (ne)hľadať informácie?

Od kníh z oblasti psychológie som si dala pauzu. Škodilo mi to. Svetoznáma publikácia o hraničnej poruche s názvom I hate you, don’t leave me bola poslednou. Veľmi chválená, určená aj pacientom. Práve preto som sa pre ňu rozhodla. Navyše ju nedávno preložili aj do češtiny pod názvom Nenávidím tě, neopouštěj mě!. Výborne napísaná kniha, informácie servírované prostredníctvom osobných príbehov, množstvo zaujímavostí.

Napriek tomu som zostala sklamaná. Nenávidím tě, neopouštěj mě! nie je kniha pre pacientov. Jednu informáciu si budem pamätať veľmi dlho. Slávne osobnosti údajne trpiace HPO: Martin Luther, Marilyn Monroe a medzi inými aj Hitler. Sú fakty, ktoré dokážem prijať, no toto je priveľa.

Ak žijeme v spoločnosti, kde sú poruchy osobnosti extrémne stigmatizované, nemali by sa autori snažiť pristupovať k písaniu takýchto informatívnych kníh s empatiou a hlavne opatrnosťou? Navyše ide o knihu, ktorá je určená aj pacientom, a teda nám.

Áno, uvedomujem si, že HPO je len názov pre akýsi súhrn znakov, prostredníctvom ktorých sa odborníci snažia porozumieť danej diagnóze. Ľudia sú však mnohorakí, a teda aj ich osobnosť zostáva ich vlastná (preto už ten názov „porucha osobnosti“ je nešťastný). O mojej hodnote to nič nehovorí. Ja to viem. Obávam sa ale, že mnoho čitateľov sa k tomu nebude vedieť postaviť s potrebným nadhľadom.

The lovers, Renemagritte.org

Porucha osobnosti rozprávkou

Okrem takejto výnimky – knihy určenej odborníkom, rodičom a príbuzným ľudí s HPO aj samotným pacientom – tu máme obrovské množstvo kníh pre odborníkov. Niekoľko z nich je dokonca preložených do češtiny alebo slovenčiny. Viac však o tejto kategórii pomlčím. Z vlastných skúseností si myslím, že pre pacientov ani rodinných príslušníkov táto kategória nie je vhodná.

Tretiu oblasť tvoria knihy o HPO vyslovene pre pacientov. Po mojom usilovnom bádaní som sa dopátrala k jednej (!) knihe preloženej do češtiny pod názvom Hraniční porucha osobnosti napísanej priamo pre nás od autora menom Heinz-Peter Röhr. O HPO hovorí metaforicky, prostredníctvom rozprávky. To robí knižku zaujímavou a ani jej vysoký vek kvalite neškodí. Rozhodne odporúčam všetkým ľuďom s HPO, ale aj ich príbuzným. Knihu som našla náhodne v knižnici, no dá sa objednať aj v kníhkupectve.

Nuž a nakoniec tu máme priehrštie anglických príručiek o HPO. Ide o knihy, kde si môžete trénovať rôzne zručnosti priamo šité na ten ktorý psychický problém. Do publikácií sa dá vpisovať, ide skôr o „terapeutický doplnok“ ako o informatívne knihy. Bohužiaľ som nenašla ani jednu z príručiek v češtine ani slovenčine. Dúfajme ale, že do budúcna sa situácia zmení.

Tak či onak, tu je niekoľko nápadov pre tých, ktorým cudzí jazyk problémy nerobí – či už ste partnerom/partnerkou človeka s HPO, rodinným príslušníkom, ale sám trpíte HPO. Dokonca existujú aj memoáre ľudí, ktorí sa s HPO uzdravili. Tie vás tiež môžu motivovať.

Ako sa vyznať v internetovom chaose?

Web vie byť pekelné miesto. Našťastie sú tu iniciatívy, ktoré sa vám tento pobyt snažia spríjemniť. Ak sa zaujímate o akékoľvek psychické problémy, trpíte nimi, či máte príbuzného, odporúčam vám program Diagnóza F, ktorý vysiela Rádio Wave v Čechách (stojí za pozornosť aj z hudobnej stránky). Všetky nahrávky a články sú voľne dostupné na ich webe.

Golconda, Renemagritte.org

Okrem toho existujú rôzne neziskovky a iniciatívy typu Nevypusť duši, Liga za duševné zdravie, No more stigma Slovensko, ktorých sociálne siete sa oplatí sledovať. Všetko nájdete aj na mojej FB stránke, kde zdieľam aj rôzne informatívne a vtipné grafiky.

Verím, že tieto informácie vám spríjemnia túto náročnú púť.

Pekné čítanie!

Teraz najčítanejšie