Denník N

Kto potrebuje alibi viac Kali alebo… ?

Únos Vietnamca – pravda jediná možnosť kľúčových svedkov na Slovensku… .

Dráma „Únos“ – epizóda: Slovensko (podľa skutočných udalostí)

Osoby a obsadenia:

Kľúčové osoby – šéf Kaliho protokolu p.Radovan Č., Kaliho osobný ochranca p.Ladislav O.

ostatné osoby – všetci skutoční, neimaginárni svedkovia : policajti, pracovníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov, posádka a obslužný personál vládneho špeciálu, pracovníci letiska Bratislava, atď.

Režisér a producent ( v jednej osobe) – Kali

Dramaturgia – Nezávislí nemeckí vyšetrovatelia, nemecké orgány činné v trestnom konaní

štandardní štatisti – generálny prokurátor SR pekelník Čižnár, Kaliho pravá ruka Deniska

Podľa zistení novinárov denníka N p.Radovan letel Kaliho vládnym špeciálom s Vietnamcami už z Prahy. V Bratislave mal dohliadať na to najdôležitejšie. Na „bezproblémové“ doplnenie oficiálnej časti vietnamskej delegácie. Doplnenie, ktoré spočívalo v presune unášaného Vietnamca z dodávky Vietnamcov do policajnej dodávky. Osobne mal dávať pokyny policajtom i pracovníkom Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Podľa svedkov dozeral i pri „nakladaní“ omámeného Vietnamca do vládneho špeciálu (Kali-Slovairu).

Riaditeľ protokolu MV v reakcii na zistenia denníka N si teraz rok potom už nespomína, už sám nevie, čo sa vlastne stalo. Súčasne takticky veľavravne dodáva, že premýšľa o tom, že boli zneužitý. Pritom jeho jediná, reálna šanca ako osobne dlhodobo ustáť svoju nedobrovoľnú úlohu v tejto dráme, je hovoriť vždy pravdu, tak ako sa skutočne udalosti a činy stali. Len pravdu. Pre niekoho tvrdú a nežiaducu pravdu. Pravda oficiálne zdokumentovaná pred nemeckými vyšetrovateľmi je niekedy tou najlepšou formou životnej poistky a profesionálnej perspektívy. Každý na jeho mieste by si mal hneď na začiatku veľmi, veľmi dobre uvedomiť akú rolu mu pridelil režisér. Koľko členov štábu bolo pritom keď mu bola úloha, rola vysvetlená, prikázaná. Či existuje písomná forma jeho úlohy, príkazu, rozkazu. Režisér Kaliho kvalít dáva zásadne všetky dôležité úlohy len ústne, bez zbytočných svedkov. Skartovačka patrí medzi jeho štandardné osobné zbrane. Sako používa často a dlhodobo nielen na vylepšenie svojho „imidžu“. Na strane druhej jeden z kľúčových svedkov p.Radovan sa musel v súlade s direktívami manipulátora, režiséra angažovať osobne, pred množstvom rôznych svedkov, na rôznych  miestach. Títo svedkovia vôbec nie sú imaginárni, ako by si Kali tak veľmi želal. Radovanove možnosti manipulovať so skutočnosťami, s faktami, s tlačovým oddelením , s vymazávaním videozáznamov z kamerových systémov,  so skartovačkou sú minimálne. Prakticky žiadne. Jeho imidž nevylepšuje, ani nevylepší  žiadne sako na MV, ani od „Versaceho“. Toho francúzskeho, nie slovenského. Ale stále má možnosť vziať si ponaučenie z praktickej životnej skúsenosti iných kľúčových osôb (p.Jančušek, p.Štefanova), ktorí podobne hrali svoje pridelené úlohy pri únose štátnych financií pri nástenkovom tendri! Ako dopadli oni aj preto, že nehovorili od začiatku celú a „hlbokú“ pravdu a ako ich režisér?

Kaliho osobný ochranca p. Ladislav mal byť na príkaz Kaliho výnimočne na výnimočnom výlete leteckým špeciálom do Moskvy. Možno si aj chvíľu, chvíľočku mohol myslieť, že konečne dostal aj nejakú odmenu za svoje vzorné a profesionálne služby. Nebyť  únosu. Áno. Takto bol aj on len zmanipulovaný. Nechtiac a proti svojej vôli sa stal svedkom. Ďaľším kľúčovým svedkom. Svedkom medzinárodného únosu. Profesionál jeho kvalít by si mal počas letu na trase Bratislava-Moskva všimnúť a všímať aj rôzne detaily, drobnosti. Napríklad aj to, ako sa správajú jednotliví členovia vietnamskej delegácie, alebo posádky lietadla. Profesionál jeho kvalít je predsa cvičený na to, aby včas zistil a správne vyhodnotil všetky anomálie, všetky potencionálne riziká. Mal by ako prvý zistiť, či je niekto dobitý, nadrogovaný alebo opitý. Ak by sa chcel nebodaj začať zahrávať s pravdou, mohlo by sa aj jemu nakoniec stať, že sa režisér intrigami postará o nejakú dramatickú zápletku. Napríklad sa bude musieť sám obhajovať, že on nebol tým jediným opitým alebo čiernym pasažierom na palube vládneho špeciálu, že práve jemu ostane nepopulárna rola „imaginárneho“.

Tých skutočných, neimaginárnych svedkov bratislavskej časti únosu je mnoho. O mnoho viac ako by si Kali želal, ako si Kali vôbec myslel. Tí svedkovia sú skutoční, neskutočne skutoční. To nie je len jeden odvážny Fegyvereš ako v prípade únosu syna prezidenta Michala Kováča! Pravda v úprimnom a vo vzájomne sa doplňujúcom, v synergickom podaní týchto svedkov je zdrvujúca, neumlčateľná, nespochybniteľná.

A tento medzinárodný únos predsa vyšetrujú nemeckí vyšetrovatelia . Na šťastie na objektívny priebeh a dôkladnosť vyšetrovanie dohliada s nemeckou dôslednosťou nemecká prokuratúra a nie slovenská  generálna, či špeciálna prokuratúra… .

Páni a dáma skutok sa stal!

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...