Denník N

Dokedy chcete byť CP-čkármi?

Graffiti. Most SNP. Miesta Mesta. Foto: Adam Berka
Graffiti. Most SNP. Miesta Mesta. Foto: Adam Berka

O súčasnom starostovi Starého Mesta rozhodlo 25 hlasov. Ak máte nahlásený trvalý pobyt v Bratislave a volili ste v posledných komunálnych voľbách, tento článok nie je určený pre vás. Ďalej čítať nemusíte.

Amigos,
mám vás všetkých veľmi rád, ale jedno vám musím povedať. Ak žijete v Bratislave, pracujete tu, bývate tu a záleží vám na tom, ako bude Bratislava vyzerať o 10, 20 alebo 50 rokov, ak vaše dane každoročne pošlete do vašich rodných regiónov, tomuto mestu tým nijako nepomôžete. A nepomôžete tým predovšetkým sebe.

Výmenou za to, že si nahlásite trvalý pobyt v Bratislave, dostanete možnosť voliť v komunálnych voľbách politikov, ktorí ovplyvňujú vaše bezprostredné každodenné životy. Pôjde to možno na úkor novej kostolnej vežičky vo vašej rodnej vsi, no je na mieste zvážiť, kde váš hlas viac zaváži. Súčasný starosta Starého mesta vyhral s rozdielom 25 hlasov. Myslíte, že sa v Bratislave nenašlo 25 CP-čkárov, ktorí venujú tomuto mestu všetku svoju energiu, platia si tu drahý podnájom, no v deň volieb mali v občianskom preukaze napísané Humenné, Prešov, Námestovo, Gelnica, Nová Lehota..??

Viem, poviete si, že to nieje len tak. Na to, aby ste mohli získať prechodný alebo trvalý pobyt v meste v ktorom žijete, musíte buď vlastniť nehnuteľnosť alebo potrebujete súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Chce to tiež pobehať pár úradov. Je to ale o tom, ako veľmi vám záleží na tom, že sa stanete plnohodnotnými obyvateľmi mesta, v ktorom žijete.

Ak sa k takémuto kroku odvážite, nielen, že sa zbavíte statusu noclažníkov, no ukážete, že to s týmto mestom myslíte ozaj vážne. Odmenou vám na oplátku môže byť iný starosta. Jeden hlas je viac, ako milión statusov.

Verím, že sa vo volebných miestnostiach o 4 roky stretneme viacerí. Pretože ani ja si neprajem mať v Starom Meste starostu, ktorý týždeň po nástupe do úradu začne ničiť všetko, čo tu šikovní ľudia roky krvopotne budujú. Pokiaľ sa však v deň volieb budete len z diaľky prizerať, nič sa nezmení.

Peace

Adam Berka
Bratislava Budúcnosti

P.S.: Po napísaní tohoto článku som sa dozvedel, že dokonca ani so zmenou trvalého bydliska to nie je také zložité. Viac info tu

Šafko. Foto: Karol Kolčár – Moje

Teraz najčítanejšie

Adam Berka

Architekt, vydavateľ a mestský poslanec. V roku 2012 rozbehol 82 Bøok & Design Shõp, kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn, umenie a ilustráciu (www.82.sk). Architektúru vyštudoval v Bratislave a Ahmedabáde. Dlhoročný a komplikovaný vzťah k Bratislave, ho stojí veľa úsilia, no podľa jeho vlastných slov, nemenil by. Založil projekty Miesta Mesta alebo Bratislava Budúcnosti. Je autorom ilustrovanej knihy o živote M. R. Štefánika: Štefánik - Muž činu.