Denník N

Briti chcú identifikovať padlých vojakov spred 65 rokov.

Viktor mydlo
Viktor mydlo

Vďaka summitu medzi Donaldom Trumpom a Kimom Jong-un došlo k odovzdaniu pozostatkov po padlých vojakoch z Kórejského polostrova. Briti sa snažia spoznať ich identitu.

Ministry of Defence žiada pomoc od pozostalých, ktorí stratili svojich rodinných príslušníkov v Kórejskej vojne spred 65 rokov. Vďaka spoločného summitu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a kórejským vodcom Kim Jong-unom kórejská vláda odovzdala pozorstatky 55 vojakov, ktorí padli počas konfliktu medzi Spojencami a Kóreou v rokoch 1950 až 1953. Očakáva sa, že najviac pozostatkov patrí telám amerických vojakov, no vďaka vtedajšiemu rozloženiu spojeneckých síl je pravdepodobné, že medzi telami sa nachádzajú aj telá vojakov iných krajín vrátane Británie. 

Ministerstvo pre obranu Spojeného Kráľovstva žiada pozostalých po vojakoh bojujúcich v spomínanom konflikte, aby odovzdali vzorky svojej DNA na identifikáciu možných zhôd. Pátranie po identide pozostatkov ale  bude extrémne náročné, pretože existuje šanca, že padlí vojaci nemali potomkov a ich rodičia sú prirodzene už mŕtvi. 

Odovzdanie telesných pozostatkov nie je prvým činom svojho druhu. V rokoch 1990 až 2005 bolo odovzdaných 229 ľudských pozostatkov z Kórejského polostrova. Odovzdávanie sa ale v roku 2005 zastavilo a v pokračovaní mu okrem iného aj severokórejský nukleárny program.

Parafrázované z: The Guardian
Foto: Wikimedia

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Viktor Mydlo

Viktor Mydlo

Študoval som na Fakulte histórie a Fakulte zdravotníctva KU v Ružomberku. Pôsobil v médiách regionálneho typu predovšetkým v Rádiu Rebeca a Rádiu Liptov. Bol som členom komisie pre Kultúru a médiá v meste Ružomberok. Roky pracujem v Spojenom Kráľovstve, kde sa snažím okrem svojej práce sledovať aj spoločensko-politické dianie.