Denník N

Ak chcete v novembri kandidovať a uspieť, nestačí poznať susedov a navariť guláš. Komunálny manuál vás pripraví na všetko. A je zdarma

Občianske združenie V mojom mene pripravilo obsiahlu príručku, ktorá vám pomôže uspieť v kampani a pomôže vám aj pri výkone mandátu v komunálnej politike. Ako ju získať?

Nie je nám jedno, či sa každý deň pozeráme na hrdzavú zastávku cestou do práce, alebo že naše dieťa sa nemá ísť kam hrať, lebo detské ihrisko zarástlo burinou, ani to že svojich spoluobčanov vlastne nevidíme či nepoznáme, lebo obec či mesto neorganizuje žiadne kultúrne ani športové akcie. Toto všetko má možnosť ovplyvniť kandidát či už z pozície poslanca, alebo starostu, či primátora v komunálnych voľbách, ktoré budú najbližšie na jeseň tohto roku.

Dobrý úmysel nemusí stačiť

Ako členka predsedníctva SPOLU – občianskej demokracie si želám, aby vo voľbách uspelo čo najviac čestných a šikovných kandidátov. Čestnosť a šikovnosť však nemusí stačiť. Je potrebné zorganizovať dobrú kampaň, dodržať všetky pravidlá kandidatúry a nakoniec vedieť, ako riešiť najbežnejšie problémy, ktoré v samosprávach vznikajú.

O tom, že v dnešnej dobe už nestačí kandidátovi do komunálnych volieb poznať najbližších susedov a miestne klebety, či uvariť guláš a zahrať futbal, ani nemusíme hovoriť. Komplikovaná legislatíva prenikla aj do komunálnych volieb a kandidáti, ktorí sa rozhodli v nich uchádzať o mandát občanov by určite mali byť znalí nielen tém, ktoré trápia ich spoluobčanov, ale aj všetkých legislatívno-technických požiadaviek, ktoré musia splniť.

Pripravili sme Komunálny manuál všetkých a zdarma

Za informácie sa platí, zvlášť za tie dobré, ale niekedy je možnosť priložiť ruku k dielu a prispieť k budovaniu vyspelej občianskej spoločnosti viac ako finančná odmena. Občianske združenie V mojom mene sa rozhodlo v spolupráci s 20 odborníkmi z rôznych oblastí vydať neoceniteľnú príručku pre všetkých, ktorí sa rozhodli zabojovať v najbližších komunálnych voľbách pod názvom Komunálny manuál. Urobili tak bez nároku na honorár a ja im chcem srdečne poďakovať. Verím, že ich práca sa znásobí v lepších rozhodnutiach budúcich komunálnych politikov. Tento materiál je zdarma k dispozícii na stiahnutie TU.

Manuál obsahuje:

  • 5 kapitol,
  • 224 strán,
  • 55 návrhov riešení,
  • 15 príkladov z praxe.

Nájdete v ňom odpovede na to:

  • Aký je základný právny rámec kandidatúry
  • Ako si naplánovať a zostaviť stratégiu kampane
  • Ako viesť úspešnú kampaň
  • Aké kompetencie ako komunálny politik máte k dispozícii
  • Ako si zostaviť svoj vvolebný program
  • Ako riešiť najčastejšie problémy v obci týkajúce sa sociálnej oblasti, odpadov, územného plánu, parkovacej politiky atď.

Problémy, ktorým samosprávy čelia, sa dajú riešiť aj medzi občanmi alebo susedmi, ale reálne riešenia sú možné len cez politiku. Ak ste sa rozhodli kandidovať, pribaľte si na cestu za úspešnou kandidatúrou Komunálny manuál.

Prajem vám užitočné čítanie a úspešnú kandidatúru!

Moju prácu môžete sledovať na Facebooku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie.