Denník N

Kimberley, 2. časť

Halls Creek, Kununurra, Wyndham, Argyle

Halls Creek

Tak som sa chcela ísť pozrieť ku kráteru Wolfe Creek, výsledok dopadu obrovského meteoritu pred 300 000 rokmi. Meria 880 metrov a je to druhý najväčší kráter na svete, z ktorého boli pozbierané úlomky meteoritu. Ani jeden z grey nomads, s ktorými som sa o ňom bavila, tam nebol, že vraj načo. Na 145 kilometrovú necestu od Halls Creek už naozaj treba džíp.

A hlavne nepozerať dva dni pred tým Wolf Creek, horor voľne inšpirovaný skutočným šialencom, ktorý zabíjal backpackerov.

Uspokojila som sa s tým, že som kráter videla vo filme.

Halls Creek bol v čase nášho príchodu „suchým mestom“, ale podľa najnovších správ sa situácia môže zmeniť. Suché mesto znamená, že sa tu nedá kúpiť alkohol.

Mestá na severe Západnej Austrálie majú obmedzenia. Obchody s alkoholom bývajú v nedeľu zatvorené a počas týždňa sú otvorené iba niekoľko hodín denne. Napríklad v Kununurre otvárajú obchod o dvanástej, ale až od druhej si človek môže kúpiť niečo tvrdšie ako nízkoalkoholické pivo. A treba im najprv ukázať preukaz totožnosti.

V menších komunitách, kde je jeden obchod, zapíšu spotrebiteľa do knihy, vo väčších preukaz oskenujú a informácia sa elektronicky dostane do ostatných predajní, pretože jedinec si za deň môže kúpiť iba určitý počet toho alebo onoho, keďže jediným zamestnaním pôvodných obyvateľov je ožieranie sa.

Ich flámy majú dopad na celú komunitu. Končia sa násilím, či už na ulici alebo doma, sexuálnym zneužívaním, týraním a zanedbávaním výchovy. Hromadia sa dlhy a podlomené zdravie.

Vraj obmedzenie alkoholu veľmi nepomáha, množí sa sly grogging, teda predaj alkoholu bez licencie. Samozrejme za oveľa vyššiu sumu. A taktiež drogy, hlavne tráva a amfetamíny.

Západniari už majú alkohol v DNA, ale aj tak sa mnohí po vypití menia na zlosynov, čo to potom spraví s pôvodným obyvateľom, ktorý ho pozná len dve storočia? Tu to žijú, ja som o tom len čítala.

The Kimberley Hotel v Halls Creek má dva bary, The Sportsman’s Bar (Bar športovca) a The Animal Bar (Zvierací bar). The Animal Bar je oplotený, má betónové stoly a stoličky pripevnené k zemi. Samozrejme, že každý má prístup do hociktorého baru, ale realita je taká, že v prvom sú bieli a v druhom Aborigéni. The Sportsman’s Bar má pri dverách ochranku, ktorá nepustí dnu nikoho v podnapitom stave. Ak sa tu ožerieš, budeš vypoklonkovaný do zvieracej krčmy, kde nediskriminujú a naservírujú vraj aj priotráveným alkoholom, aj mladistvým, dokonca aj tehotným, ktoré ledva stoja na nohách.

 

Chvíľu v trojke

V Kununurre sme znova stretli našich nemeckých spolucestovateľov, Daniela a Danielu. Aj oni majú skvelé aj menej skvelé zážitky. Aj oni to tu milujú.

Blízko Kununurry je národný park Mirima s prekrásnym divokým údolím Hidden Valley. Farebnými kamennými formáciami pripomína väčšieho brata Bungle Bungle, na ktoré ale obyčajná dodávka nestačí.

Ak sa raz do Austrálie vrátim, tak to bude kvôli regiónom Západnej Austrálie, Kimberley a Pilbara. Požičiam si džíp a pôjdem na všetky miesta, na ktoré sme sa teraz nedostali.

Stratili sme sa v krásach utajeného údolia a objavili sme, že aj príroda má zmysel pre humor, prečo inak by zvetrala skalu do podoby motorkára.

Cestou domov sme sa zastavili v Hoochery Distillery, kde vraj robia najlepší rum v Austrálii, tak sme ho hneď aj ochutnali. Pred cestou sme si pre istotu dali kávu a koláčiky.

V aborigénskej galérii Artlandish bolo milión ľudí, ale vôbec sa mi nezdalo, že by ju, ako ostatné galérie, viedli Aborigéni. Možno preto som sa odvážila spýtať sa, čo vlastne maľby znamenajú.

Zaujímali ma tie slávne „bodkované“. Nie všetky obrazy sú určené pre verejnosť, ale aj tie, čo sú, majú svoj skrytý význam, ktorý poznajú iba zasvätení a tí najzasvätenejší v nich nájdu najhlbší zmysel. Ako v básni.

Sústredené kruhy môžu znamenať ohnisko, kemp alebo vodné žriedlo.

Vlnky aj rovné čiary môžu znamenať blesky alebo tok vody.

Šípky zas stopy kengúr alebo emu, slnko ľudí sediacich okolo ohniska.

Významy sa prelínajú, spájajú, pre mňa je to len zmes farebných bodiek, pre človeka, ktorý ich vie čítať, je to príbeh aj z dávnych čias. Závidím im, že ešte pred dvesto rokmi mali spojenie so začiatkom. Aj keď bola pupočná šnúra násilne preťatá, možno ešte nie je všetko celkom stratené.

Z Kununurry sme si vzali suvenír, Nemku Janinu, ktorá s nami išla do Darwinu, kde sa mala stretnúť s kamarátkou.

 

Wyndham

Náš prvý spoločný výlet bol ale do mestečka Wyndham, sto kilometrov severozápadne od Kununurry a to len preto, že sme chceli vidieť obrovské sochy aborigénskej rodiny, kengury a krokodíla.

Keď sme tam už boli, išli sme sa pozrieť aj na Five River Lookout, veľmi výstižne nazvaný výhľad na päť riek, ktoré sa tu stretávajú.

Pokračovali sme do Parry Lagoons Nature Reserve, mokriny, ktorá nás mala ohúriť dvanásťtisícovkou vtákov a krásnou jaskyňou. Niekto nám nakreslil mapu. Mali sme ísť chvíľu rovno a potom odbočiť na prašnú cestu.

Nasledovali sme chlapíkove inštrukcie, ale skončili sme sa na lúke, na ktorej horela tráva. Možno išlo o tradičné vypaľovanie, ktoré má zabezpečiť zrevitalizovanie, neviem. V okolí bolo iba pár stromov. Hovorím, že ideme zle, neviem si predstaviť také množstvo vtákov na štyroch stromoch. Oni dvaja chceli pokračovať a keďže v demokracii víťazí väčšina, trepali sme sa ďalších šesť kilometrov, kým sme takmer nezapadli. Vtedy aj oni uznali, že by sme sa mali vrátiť.

Naša nová 125-dolárová pneumatika bola zničená. Zas nebudem šoférovať.

Chránené územie sme nechali chráneným územím a išli radšej k jazeru Argyle.

 

Argyle

Sme auto invalidov. Luka bolí zub múdrosti, Janine hnisajú ušné dierky, ja kašlem, obe soplíme.

Rozhodli sme sa tu prespať a dokonca si ešte aj zaplatiť kemp, čo sme už dlho nespravili. Bola som rada, lebo to bol jeden z najlepších kempov za celú cestu. Možno najlepší. Bol krásne upravený a priestranný. V rohu bol bazén a keďže sme boli vysoko na brale, pod ktorým sa vlnilo umelo vytvorené jazero, alebo lepšie povedané, druhá najväčšia vodná nádrž Austrálie, človek mal pocit, že pláva vo vzduchu. Voda je modrá, kopce červené, škriekajú, naším ušiam, neznáme vtáky. Dokonalé šťastie.

Ak by to niekoho zaujímalo, v tomto kraji sa ťažia aj svetoznáme diamanty farby šampanského a koňaku, o ktorých som nikdy predtým nepočula a ktoré som doteraz nevidela, ale fakt sa tu ťažia. Je to napísané v každom letáku.

 

Použitá literatúra:

Caruana Wally. Aboriginal Art. London. Thames and Hudson Ltd, 2012

http://www.datsima.qld.gov.au/datsima/aboriginal-torres-strait-islander/everybodys-business/alcohol-restrictions-for-travellers

http://www.abc.net.au/news/2014-04-22/halls-creek-shire-urges-grog-ban-rethink/5403854?&section=news

http://www.outback-australia-travel-secrets.com/wolfe_creek.html

http://www.savanna.org.au/nt/ah/altraditionalfire.html

Teraz najčítanejšie