Denník N

Dobrý priateľ, zlý radca

Na Slovensku je každý odborník. Podľa obdobia v roku sa zameranie odborníkov mení. Pred voľbami sú všetci politológovia, pred MS v hokeji zase tréneri s dlhoročnou praxou, aj otázku ciest, mestských obchvatov a dopravnej situácie by kdekto vedel „správne“ vyriešiť. Čo sa týka rodinného života je to ale celkom samostatná kategória.

Pokiaľ ste bezdetní musíte si občas vypočuť nudné a na míle vzdialené rozprávanie vašich priateľov o tom aké je to mať deti, akí sú unavení, ale šťastní, čo kedy kúpili, aká je dôležitá bezpečnosť a bla, bla, bla. Je to síce otravné, ale pri najbližšom pive na to zabudnete. Ak sa však s novopečenými rodičmi stretnete počas tehotenstva, alebo tesne po pôrode, spadnete do ich pavučiny ako mucha a nestihnete sa ani nadýchnuť.

„Máte už vajíčko? Budeš dojčiť? Máš odsávačku? Kde budeš rodiť? Podporuje tá pôrodnica bonding? Poznáš bez plienkovú metódu? Aké plienky máš nakúpené? Ty nemáš ohrievačku, sterilizátor, mikrovlnku…? To všetko musíš mať!“

Úprimne povedané, pri polke otázok som nechápala o čom sa bavíme a pri druhej polke som nemala jasno. Neviem prečo majú všetci novopečení rodičia takú silnú potrebu zachrániť každú tehotnú ženu a odovzdať je tú tajnú múdrosť sveta, ktorú dostali s rodným listom svojho dieťaťa.

Pssst, poviem vám tajomstvo :“Nič také neexistuje!“

Teraz ruku na srdce, aj ja sa občas pristihnem, že chcem nejakej mamičke poradiť nejaký super trik, na ktorý som za ten rok stihla prísť. Vtedy mi v mysli zasvieti červený výkričník. Moje dieťa, tak ako každé iné, je originál a to čo funguje nám, nemusí zabrať na susedovho Jožka.

Rozdávať rady a zaručené recepty dokáže každý, ale s dobrou radou opatrne. Myslím, že preto sa hovorí o zrnkách múdrosti, aby sa presne v takom množstve dávkovali.

 

Nuž, aj toto bolo také malé mudrovanie, takže už končím a želám vám príjemné leto a príjemné rozhovory s priateľmi:)

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Sandra Letko

Po "sľubnej" akademickej kariére som sa vrátila do reálneho života a začala pracovať v oblasti marketingu. Momentálne žijem v Bratislave a užívam si materskú dovolenku. Aby mi na tejto dovolenke moc nemäkol mozog snažím sa čítať a občas aj niečo napíšem.