Denník N

Ako si vyčistiť uši a dosiahnuť katarziu

Tie znamenité. Foto: Wikipedia, Consequence of sound, Pitchfork
Tie znamenité. Foto: Wikipedia, Consequence of sound, Pitchfork

Zásada číslo jedna: Rozhodne nepoužívajte nekvalitné vatové tyčinky. Medzi ne sa radí akékoľvek rádio s nulovým výberom kvalitnej muziky. Zásada číslo dva: Informujte sa o ušnej starostlivosti, napríklad týmto výberom z dielne KLF. Moje naj z hudby za prvý polrok 2018.

Jorja Smith · Lost & Found

Stáva sa to raz za niekoľko rokov. Počúvate jeden z najnovších albumov a zrazu zistíte, hej, veď to je o mne! So všetkým, čo vám umelec servíruje sa viete stotožniť. Akoby hovoril o vás.

Neskôr však spoznáte jeho charakter a už vás až tak nezaujíma. Nuž, a potom je tú tá maličká skupina spevákov s veľkým srdcom, ktorých sláva nezničila. Naopak, dodala im silu a pokoru. Taká je aj Jorja.

Toto mladučké dvadsaťročné dievča sláva postretla len nedávno. Veď ešte takto pred rokom pracovala v Starbucks, kde dennodenne servírovala ľuďom predraženú sfarbenú vodu!

A potom jej na stole pristála ponuka. Len tak, sčista-jasna. Hudbe sa venovala vo voľnom čase už dlhšie, a tu sa jej ozýva sám kráľ rapu Kendrick Lamar. Nehodíš so mnou spoluprácu? Vyklepaná Jorja kývla na súhlas, presťahovala sa do Londýna. Nasledoval debutový počin Lost&Found, kritický aj divácky potlesk.

Jorja si našťastie úspech uvedomuje a stavia sa k nemu s nadhľadom. A vie aj to, že sláva človeka ničí. Preto musím mať v prvom rade v poriadku hlavu. Potom bude všetko okej, dodáva.

Dúfajme. Ozaj, no a kedy prídeš na Slovensko?

Florence and the Machine · High as Hope

Florence Welsh vydala najosobnejší album dosiaľ. Ako aj sama dodáva, konečne sa nachádzala v stabilnom vzťahu a nefičala na drogách ako obvykle. A tak veci začala pomenúvať. Svoje problémy s alkoholom, drogami, večnou bojazlivosťou a sebadeštruktivitou. A veru, nikto zo slávnych osobností nehovorí o emočnej nestabilite tak otvorene ako Welsh.

Namiesto toho aby som démonov držala v sebe a niekde v tichu miestnosti ich dusila, vypustím ich zo seba na pódiu. Má pravdu. Na festivale Coachella odohrala legendárny koncert, na ktorom si počas behu zlomila nohu, no pokračovala ďalej, aby zamávala svojím fanúšikom. (Vzápätí pristála v bolestiach na zemi.)

Nuž tak je. High as Hope je rovnaký ako samotná Flóra. Emotívny. Hlboký. Filozofický. Taký zo života.

Cardi B · Invasion of Privacy

Don‘t judge me, thats my only guilty pleasure…

Spočiatku mi jej hudba prišla plochá, texty pozostávali z disovania všetkých naokolo. A to predsa vie aj trápny Eminem. No ak sa započúvate, zistíte, že jej texty sú enormne úprimné, zraniteľné, ľudské. A to je presne to, čo USA v tomto momente potrebuje.

Rovnako ako Lauryn Hill prišla Cardi B na scénu v dobe perfekcionizmu a pretvárky, aby všetkým ukázala prostredník. Som škaredá, mám milión plastík, musím si dať spraviť zuby, robila som striptérku, vychovala ma ulica. No napriek tomu stojí na pódiu a o všetkom otvorene hovorí. Vyjadruje sa aj k politike, aj k právam žien. Nerozumiem Trumpovi, ako môže ten človek takto žiť? 

Je málo albumov, ktoré sa mi spočiatku zdali neuveriteľne povrchné a až neskôr som si uvedomila ich silu a nekompromisnosť. Invasion of Privacy patrí medzi ne.

SOPHIE · OIL OF EVERY PEARL’s UN-INSIDES

Sofínka je jednoducho nenapodobiteľná. Robí si prču z autotune, no sama ho používa, skrýva sa pred publikom, no v hudbe sa odhaľuje, jej transsexualita je očividná, no nikdy ju priamo nepomenuje, robí pop, ale vyhýba sa mu.

Nuž taká je Sophie. Plná paradoxov, svojvôle, samej seba.

Beyoncé/ JAY-Z · Everything Is Love

Hovoríme, čo chceme, v televíznych šou na nás kašlú, no aj tak zarábame milióny. Ejpšit! A v pozadí bolesť, byť černochom v USA je ťažké, no my sa nedáme. A naša dcéra sa pýta, kto nás zastaví? No lásku, lásku nezastaví nič. Ako hovorí aj názov albumu, láska je všetko. Málokto si v holywoodskej mašinérii zachová svoju hrdosť.

Hviezdny pár to dokázal. Trump je proti, no Carterovci bojujú. Síce po svojom, so zlatými retiazkami na krku a textami pre nás ťažko pochopiteľnými.

Bejdžej každopádne vedia, čo robia. Na to vem jed.

Let’s Eat Grandma · I’m All Ears

Majú asi dvadsať, vyzerajú takmer rovnako a robia neuveriteľne zaujímavý experimentálny pop. Ak sa nás pýtajú, či nás inšpirovala Kate Bush, ukážeme Iron Maiden. Smejú sa s cédečkom v ruke. Björk? Nie, Metallica.

Napriek tomu štýlovo pripomínajú skôr prvé albumy excelentnej Grimes, no nesú aj odtiene spomínanej Björk, Anny Meredith či speváka Perfume Genius. Navyše sa neboja experimentovať, kašlať na kritikov a robiť si z hudobných tónov nástroj improvizácie.

Práve preto je I’m All Ears plný prekvapení.

P.S. Meno kapely je perfektnou slovnou hračkou. Tak čo, ideme zjesť babičku?

Janelle Monáe · Dirty Computer

Rok 2018. V USA sa toho medzičasom veľa zmenilo. Trump vyhral prezidentské voľby, svojou politikou sa naváža do minorít, nevyhovujúce ženy prirovnáva k psom. Monáe s hrôzou v očiach sleduje morálny rozklad krajiny. Narastá v nej neutíšiteľný hnev, ktorý zo seba dokáže dostať len v hudobnom štúdiu.

Vzniká najnovší album Dirty Computer. Počin prekvapivý, odvážny, no rovnako excelentný ako predošlé nahrávky.

Ak chcete vedieť ako sa robí angažované hudobné umenie, rozhodne si album vypočujte. Vrátane filmu, ktorý k nemu Monáe vytvorila. (Viac o celej filozofii albumu nájdete tu.)

Beach House · 7

Father John Misty · God’s Favorite Customer

Kamasi Washington · Heaven and Earth

U.S. Girls · In a Poem Unlimited

Oplatí sa aj /čistota uší nadovšetko/:

First Aid Kit · Ruins 

David Byrne · American Utopia 

Car Seat Headrest · Twin Fantasy 

CupcakKe · Ephorize 

P.S.1: Ak sa vám páčia moje blogy, či už z oblasti kultúry alebo duševného zdravia, môžete si ma nájsť priamo vo svojej e-mail schránke. Stačí klik na odoberať e-mailom hneď pod menom blogera.

Ak preferujete Fejsbúk, duševné zdravie rozdávam tu, umelecké a kultúrne rozkoše tu.

P.S. 2: Ak sa vám výber páči, najmilšie z piesní KLF za posledného polroka nájdete aj na Spotify:

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je najmä šírenie osvety v oblasti psychického zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru.