Denník N

Ten polygraf možno naozaj dal

Boli sme svedkami šikovného predstavenia, keď sa hlavný podozrivý zo štátneho terorizmu rozhodol absolvovať test na polygrafe. Ja len žasnem, aký prefíkaní dokážu byť naši ctihodní kápovia, keď ešte aj z akcie „detektor lži“ vedia spraviť cirkusové predstavenie. Ale nie o tom chcem, mám jeden postreh, ktorý sa ešte nikde na verejnosti neobjavil.

O cirkuse, ktorý zhasínajúca superstar smeráckeho politického neba absolvovala si každý už mohol v tlači prečítať krížom krážom. Od obskúrnej firmy, ktorej šéf mal nejaké kšefty s nejakými Mečiarmi, od ležérne prekrížených nôh pri teste, o tom, že otázky si generoval sám obvinený, o tom, že vopred svoj super nápad nikomu neohlásil a ďalšie vecičky, ktoré by nevymyslel ani Monty Python.

Krátka odbočka. V minulosti som hodne hútal nad Ryšavým Kornelom. Nad tým, ako je možné, aby sa v jednom človeku skoncentrovalo číre zlo. Po dôslednom pátraní som došiel na to, že psychológia takýchto jedincov označuje ako psychopatov, alebo sociopatov. A nechtiac som sa stal amatérskym fachmanom na tému psychopatia.

Tvrdím, že jedincov so psychopatickým správaním je v našej politike požehnane. Najnebezpečnejší sú takí, ktorým sa hovorí že korporátni psychopati. A scípajúca hviezda Smeru, známa aj ako ťahač lajny takým podľa mňa jednoznačne je. Aby to bolo zrozumiteľnejšie, tak toť trochu teórie.

Krátka a zjednodušená definícia psychopata je: porucha osobnosti, ktorá sa vyznačuje antisociálnym správaním, chýbajúcou emocionálnou empatiou a stratou zábran, akými sú vina alebo strach.

Pridám ešte trochu teórie, dávam to sem pre tých, ktorých by to zaujímalo. Koho to nezaujíma, môže túto pasáž preskočiť.

Psychopati sú často veľmi výreční a dokážu pôsobiť extrémne šarmantne. Vysoko inteligentní psychopati sú schopní zahrať takmer akúkoľvek emóciu, aj keď ju v skutočnosti vôbec necítia. Perfektne vedia, aké emócie cítia druhí ľudia a ako ich môžu využiť vo svoj prospech.

Necítia žiadnu emocionálnu empatiu, ale kognitívnu empatiu môžu mať na vysokej úrovni. Spravidla nemajú žiadnu úctu k zákonom, pravidlám, morálke alebo etike, ale vedia ich veľmi dobre zahrať a využiť. Zriedkakedy cítia vinu či strach zo zlyhania. Dokážu sa rozhodovať rýchlo a chladnokrvne. Ak sú vysoko inteligentní, sú schopní vymyslieť zložité a prepracované stratégie, pomocou ktorých získajú moc, peniaze, vplyv, sex alebo iné, často aj nezákonné formy uspokojenia.

Často klamú a zavádzajú, aby získali rôzne výhody. Majú zvýšenú potrebu neustálej stimulácie. Potrebujú byť stredobodom pozornosti. Neustále skúšajú rôzne šialené veci. Často im dáva uspokojenie práve niečo, čo je nezákonné alebo nemorálne.

Viaceré z vlastností psychopatov sú v dnešnom svete biznisu (a nielen biznisu) veľmi cenené. Od svojich lídrov očakávame, že budú šarmantní, výreční, nebojácni, budú vedieť robiť rozhodnutia s chladnou hlavou a bez zbytočných emócií. Britský psychológ Kevin Dutton uvádza, že najvyšší pomer psychopatov v zamestnaní sa vyskytuje na pozícii CEO (približne 3 – 4 krát viac ako v bežnej populácii). Na druhom mieste sú právnici. V top 10 sa umiestnili aj obchodníci, chirurgovia a policajti.

Ako sa správa psychopat?

Výskumník v oblasti kriminálnej psychológie Robert D. Hare uvádza okrem iných nasledujúce prejavy psychopatov na pracovisku. O psychopata sa môže jednať vtedy, ak sa vyskytuje kombinácia mnohých alebo väčšiny týchto prejavov:

 • Verejne ponižuje ostatných spolupracovníkov
 • Šíri lži, ktoré majú ľuďom ublížiť
 • Je bezohľadný, nevykazuje žiadne pocity viny
 • Šíri lži, ktoré pomáhajú jeho cieľom
 • Často strieda emócie, vďaka čomu manipuluje ľudí alebo im spôsobuje silnú úzkosť
 • Cielene izoluje ľudí od zdrojov organizácie
 • Aj keď je na vine, rýchlo obviňuje druhých z nedokončenej alebo nepodarenej práce
 • Podporuje spolupracovníkov v tom, aby nejakým spôsobom ubližovali svojim kolegom
 • Berie si zásluhy za prácu druhých
 • Kradne alebo sabotuje prácu druhých
 • Nepreberá zodpovednosť za zlé rozhodnutia a chyby
 • Vyhráža sa svojim spolupracovníkom stratou práce alebo zlým zápisom v životopise
 • Zadáva nesplniteľné pracovné ciele, aby spôsobil, že zamestnanci zlyhajú
 • Odmieta chodiť na stretnutia s viac ako jednou osobou
 • Odmieta dávať tréning alebo posúvať skúsenosti vybraným jednotlivcom
 • Vniká do privátnej sféry druhých
 • Používa na manipuláciu sex so spolupracovníkmi
 • Vytvára nové idey bez akejkoľvek snahy o ich realizáciu
 • Veľmi egoistický a zameraný len na seba
 • Často si požičiava peniaze bez zámeru vrátiť ich
 • Nemá žiadne morálne alebo etické zábrany pri uzatváraní obchodov

 

Tak, ak ste si to prešli, predpokladám že ste tam aj vy našu naťahanú hviezdičku jasne identifikovali. A teraz ten mesidž, ktorý chcem mojim článkom povedať.  Kľudne verím, že polygraf naozaj vyhodnotil jeho odpovede ako pravdivé. Kľudne verím, že by to dopadlo aj pri opakovanom teste rovnako, aj na inom polygrafe.

Na korporátnych psychopatov polygraf zjavne nefunguje a keď si dobre prečítate, čím sa vyznačujú, je to jasné. Kto nepozná pocit viny, strach, nemá žiadnu emocionálnu empatiu, teda tieto emócie na rozdiel od normálnych ľudí u psychošoch absentujú už z podstaty ich psychickej deviácie, nemôže ich polygraf zachytiť. To čo nie je, sa nedá zachytiť.

Som si istý, že na palygrafe by v pohode  uspeli aj diabli ako Hitler, Stalin, Pol Pot a im obdobní, lebo oni nepoznali pocit viny, utrpenie, bolesť, smrť ľudí v nich nezanechali žiadnu emočnú stopu. Lebo boli psychopati.

Preto ja kľudne verím, že ťahač lajny by prešiel aj inde. Iste, nebol si istý či prejde, preto si to radšej najprv na tajňáša otestoval, ak by neprešiel, tak šuší ako hlísta v hovne, ale nakoniec to nejako s odrenými ušami dal, tak teraz tu víťazoslávne šibrinkuje výsledkami. By som si aj tipol, že prežil aj erekciu z pocitu jeho výnimočnosti, že odrbal nielen pol národa slovenského, ale aj polygraf.

Teraz najčítanejšie