Denník N

Pocit

Je tam kdesi hlboko v nej…

Pozdrav, na dnes posledný, Valika ešte pracuje. Ona nie, našťastie, včera ťahala až do večera. Úmyselne, dnes potrebuje byť voľná. Ako vták, dokonca ešte viac. Úsmev, tak toto sa jej podarilo.

Schody, mihajú sa jej pred očami, rýchlo, pridáva do kroku. Kam teraz? Ťažké rozhodnutie, akoby sa jej telo rozdelilo na dve polovice. Námestie plné ľudí, postavy sa mihajú, len ona nevie, kam sa vydať. Autobus či električka, musí sa rozhodnúť. Šetrí krokmi, vyhrala električka, jej zastávka je o kúsoček bližšie.

A je to tu, ulicou sa ozýva hluk, červená súprava sa približuje. Číslo tri, nastupuje. Pohľadom kontroluje obsadenosť, vzadu pri okne je miesto. Sedí pohodlne, len keby to sedadlo nebolo také tvrdé. Možno niekomu to vyhovuje, ale jej telesné partie dostávajú zabrať. Oproti nej sa valí moletná pani s opuchnutými nohami. Vyskočí, ponúka, tlačiť ju do toho netreba. „Posaďte sa, nech sa páči.“

Ešte dve zastávky a vystupuje. Chytí tempo, ani kopec ju neodrádza, zabočiť vpravo a je doma. Topánky v predsieni, rutinné činnosti za ňou. „Ako si sa dnes mala?“ ozve sa matka nad porciou zemiakov. Hovorí, veľa nie, ale čosi zo seba dostane. „Keď sa najeme, mohla by si…“ „Nie, mami, musím odísť, vieš…“ Oči otvorené, akoby nerozumela vlastnej dcére. V kuchyni ticho, nechce nič vysvetľovať, potrebuje, aby pochopila.

„Výborné hranolky,“ chváli a vstáva od stola. „Nechceš rozhovor?“ „Dnes nie,“ znie stručná odpoveď. Nepáči sa jej, akoby čítala v jej tvári. „Možno zajtra,“ hádže rukavicu. Dvere na izbe zatvorené, chce to súkromie. Nohavice, sukňa? Ako v lotérii, vyhráva druhá možnosť. Trocha ženskosti nezaškodí, len to chvenie stále neprestáva. Je tam kdesi hlboko v nej, akoby sa to schovalo v žalúdku. S prácou to nesúvisí, začalo to pred chvíľkou. Ešte tričko, len ten výstrih, akýsi vulgárny.

Hotovo, ide sa, niekoľko minút k dobru, rande môže začať.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Slová, krátke, dlhé, pekné, hlavne hravé. Táto hra ma baví, spätná väzba od vás poteší. Kontakt: blogerdm@gmail.com